Energia, siła, wytrzymałość. Wybieramy najlepszy sposób na pobudzenie przed treningiem

Nieraz po ciężkim dniu zdarza się tak, że ostatnią czynnością na jaką mamy ochotę jest intensywny trening. Nawet jeśli uda nam się zmobilizować, pojechać do klubu fitness i wziąć hantle bądź sztangę w rękę czy też udać się na bieżnię, to po krótkim czasie przychodzi moment załamania, zabieramy suchy wciąż ręcznik, pełen bidon i udajemy się do szatni. Sposobów na zmęczenie i brak chęci teoretycznie jest wiele, niektórzy piją kawę, inni wolą zjeść batonika, jeszcze inni sięgają po specjalnie zaprojektowany suplement diety. Które rozwiązanie jest jednak najlepsze?

Opcja pierwsza – batonik energetyczny

Utarło się takie przekonanie, że „cukier krzepi”. Zgodnie z tą zasadą wiele osób przed wysiłkiem fizycznym zajada się batonami sportowymi, popija węglowodanowe napoje i liczy na to, że energia będzie ich rozsadzać. Niestety w praktyce takie rozwiązanie często się po prostu nie sprawdza. Owszem, spożycie pewnej dawki węglowodanów przed czy w trackie wysiłku może pozytywnie wpłynąć na zdolności wysiłkowe, ale nie doświadczymy przy tym charakterystycznego „nakręcenia” czy większej motywacji. Mało tego, zbyt wysoka dawka cukrów doprowadzi do „zamulenia” i sprawi, że wsuniemy ciepłe kapcie i zasiądziemy w fotelu niż ubierzemy adidasy i udamy się pobiegać… Reasumując, batonik nie zmotywuje Cie do wyjścia z domu na trening, nie pobudzi, a co najwyżej pozwoli przełamać chwilowe kryzysy w trakcie długotrwałego wysiłku. Takie rozwiązanie z pewnością nie przysłuży się osobom, które trenują by pozbyć się nadwagi, duża dawka cukru bowiem zmniejszy spalanie tłuszczu w czasie wysiłku.

Opcja druga – napój energetyczny

Ilekroć wchodzę do jakiegoś sklepu, tylekroć uderza mnie wielość wyboru napojów energetycznych. Prawda jest taka, że w tych wszystkich puszkach i plastikowych butelkach jest dokładnie ten sam płyn nafaszerowany cukrem, kofeiną, kilkoma witaminami i landrynkowatymi dodatkami smakowymi. Już za około 2zł możemy mieć porcję przesłodzonego napoju, który postawi nas na nogi. Czy jednak puszka energetyka sprawdzi się przed wysiłkiem fizycznym? Cóż, wygląda na to, że tak. Solidna dawka cukru, kofeina, a także dodatek tauryny mogą z jednej strony zwiększyć dostępność glukozy dla mięśni, z drugiej pobudzić ośrodkowy układ nerwowy i zmobilizować do działania, o ile oczywiście nie przeszkadzają nam sztuczne barwniki, chemiczne aromaty, no i oczywiście – syrop glukozowy i cukier. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej batoników, napój energetyczny nie jest najlepszą opcją dla osób chcących pozbyć się nadmiaru tłuszczu… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *