Glutamina wzmacnia działanie leucyny

Wykorzystanie leucyny przez środowisko sportowców zazwyczaj kojarzone jest z jej działaniem anabolicznym. Okazuje się jednak, że wykorzystując dodatkowo glutaminę jesteśmy w stanie wzmocnić jej działanie. 

Badanie

Naukowcy wykorzystali w badaniu 23 mężczyzn, których podzielili na 3 grupy. Całość jednak miała za zadanie wykonać taki sam rodzaj wysiłku, jakim było 5 zestawów zeskoków z podwyższenia po 20 powtórzeń każda seria. Skakali oni z 60 cm na podłogę wykonując przysiad minimum do 90 stopni zgięcia w kolanach. W dniach 1, 2 i 3 badacze ustalili również, jak wysoko mogą skakać osoby badane.

W trakcie eksperymentu grupa placebo otrzymywała kilka gramów maltodekstryny z wodą. Grupa druga otrzymywała maltodekstrynę z leucyną. Trzecia grupa natomiast maltodekstrynę z leucyną i glutaminę. Dawki poszczególnych aminokwasów w porcji dziennej wynosiły 17 g leucyny, jak i 39 g glutaminy. 

Wyniki

Grupa trzecia stosująca połączenie glutaminy i leucyny posiadała niższy poziom kinazy kreatynowej w dniach po próbach skoków, co oznacza szybsze tempo regeneracji. Co więcej, osoby z grupy trzeciej po trzech dniach odpoczynku wykonywali wyższe skoki, niż w testach przed eksperymentem. 

Wniosek

Osoby badane w grupie trzeciej charakteryzowały się większą energią, niż grupy pozostałe, co pozwoliło im na wyższe skoki w trzecim dniu odpoczynku po teście. Wysokie dawki leucyny przy dodatku glutaminy pozwoliły na zwiększenie siły ekscentrycznej badanych osób. Konieczne jest jeszcze zbadanie, czy podobny efekt będzie zachodził przy mniejszych dawkach leucyny, gdyż stosowane w eksperymencie ilości były dość ekstremalnie wysokie. 

Źródło: Aminokwasy. 2018 16 maja doi: 10.1007 / s00726-018-2565-z. 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *