Jarosław Olech na mistrzostwch świata w trójboju siłowym w Denver

W dniach 2-8 listopada w Denver (USA) odbędą się mistrzostwa świata w trójboju siłowym. O trzynasty tytuł najsilniejszego człowieka na świecie powalczy Jarosław Olech, który zmierzy się z rywalami w kategorii do 74 kilogramów. 
Pochodzący ze Starachowic zawodnik ma na swoim koncie 12 tytułów mistrza świata, 14 mistrzostw Europy i ponad 70 rekordów świata i Europy. Jest prawdopodobnie najbardziej utytułowanym polskim sportowcem wszech czasów, ale niestety mało znany ze względu na niszową dyscyplinę, którą uprawia.

Trójbój siłowy składa się z trzech konkurencji: podnoszenia sztangi z przysiadu, wyciskania leżąc oraz tzw. martwego ciągu. Rekordy, należące do Jarka Olecha to odpowiednio: 367,5 kg w przysiadzie, 220 w wyciskaniu i 320 kg w martwym ciągu. Najlepszy łączny wynik, uzyskany podczas jednych zawodów to 905 kg! Olech jest też pierwszym Europejczykiem, który przekroczył wynik 600 punktów w tzw. skali Wilksa, stanowiącej przelicznik podnoszonego ciężaru do wagi ciała zawodnika. Najlepszy wynik Jarka Olecha to 655,31 punktów przez wiele lat dawał mu tytuł najsilniejszego człowieka na Ziemi.

Celem 38-letniego Jarosława Olecha jest utrzymanie najwyższej formy co najmniej do World Games (igrzyska dyscyplin nieolimpijskich), które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu.

Zawodnika, w realizacji sportowych celów od wielu lat wspiera marka Pereko – pochodzący również ze Starachowic producent wysokiej klasy kotłów c.o.
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *