Kobiety posiadające potomstwo mają mniej testosteronu. Badania naukowe

Poziom testosteronu u kobiet reaguje na to, w jaki sposób przebiegają jej relacje w związku oraz na to, czy posiadają potomstwo. Stały związek obniża jego poziom, a pojawienie się potomka w postaci dziecka jeszcze mocniej obniża jego ilość w organizmie. Co ciekawe, gdy dzieci dorastają, jego poziom wzrasta. 

Badanie

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Rochester z wykorzystaniem 195 kobiet w wieku od 25 do 35 lat. Zbadano poziom testosteronu we krwi kobiet po ślubie, jak i u kobiet, które posiadały dziecko w wieku do 3 roku życia. 

Wyniki

Kobiety po ślubie miały wyraźnie niższy poziom testosteronu od kobiet w grupie kontrolnej. Co więcej, jeśli kobiety posiadały potomka, miały jeszcze niższy poziom hormonu od kobiet tylko po ślubie. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że gdy dziecko dorasta, poziom testosteronu również wzrasta.

Wnioski

Naukowcy powiązali spadek testosteronu u kobiet z faktem, że posiadanie małego dziecka to czas, w którym dziecko trzeba obdarzyć szczególną opieką. Nie są wtedy wymagane bardziej agresywne zachowania u kobiety, a powinna ona otoczyć potomka empatią, miłością i opieką. Im dzieci są starsze, tym więcej energii kobiety potrzebują w zajęciu się nimi w znaczeniu stricte ruchowym, stąd też poziom testosteronu wzrasta. 

Źródło: Horm Behav. 2013 styczeń; 63 (1): 72-9.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *