Konopie i alkohol u sportowców w czasie lockdownu 

Lockdown spowodowany pandemią koronawirusa negatywnie odbił się nie tylko na zdrowiu fizycznym wielu ludzi, ale spowodował również liczne niekorzystne zmiany w sferze psychicznej. Niestety COVID-19 nie omijał ani sportowców, ani przysłowiowych kanapowców i wpłynął na pewne zachowania z zakresu sięgania po używki podczas izolacji.

Lockdown a spożycie konopi i alkoholu

W trakcie epidemii COVID-19 zamknięto wiele placówek sportowych, a także odwołano liczne zawody i ograniczono możliwości przemieszczania się po świecie. Wielu sportowców, którzy w ciągu roku dosłownie „bywają” w domu, musiało stawić czoła uziemieniu.

W związku z tym szwajcarscy naukowcy postanowili zbadać wpływ izolacji na tendencje związane z używkami osób traktujących sport, jako sposób na życie. Porównano nawyki 193 sportowców sportów olimpijskich oraz 82 kulturystów. Przed lockdownem grupa atletów wykazywała większe tendencje w kierunku sięgania po alkohol w wolnym czasie, natomiast grupa kulturystów preferowała konopie. W trakcie lockdownu liczba atletów spożywających alkohol uległa redukcji, jednak osoby, które kontynuowały picie, zazwyczaj zgłaszały wzrost częstotliwości sięgania po tą używkę. Spożycie konopi nie uległo istotnym zmianom w obu grupach.

Według obserwacji dokonanych przez naukowców główną przyczyną zwiększenia częstotliwości sięgania po alkohol u niektórych sportowców w czasie lockdownu były zgłaszane lęki egzystencjalne oraz problemy ze snem. Jest to ważna przesłanka w kontekście wiedzy o optymalizacji zdrowia psychicznego sportowców.

Imboden C, Claussen MC, Iff S, Quednow BB, Seifritz E, Spörri J, Scherr J, Fröhlich S. COVID-19 Lockdown 2020 Changed Patterns of Alcohol and Cannabis Use in Swiss Elite Athletes and Bodybuilders: Results From an Online Survey. Front Sports Act Living. 2021 Nov 16;3:759335. doi: 10.3389/fspor.2021.759335. PMID: 34870195; PMCID: PMC8635023.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *