Kreatyna wspomaga elastyczność tętnic. Badania naukowe

Zazwyczaj, gdy słyszymy o kreatynie, na myśl przychodzi nam suplement diety wykazujący zdolności anaboliczne, z którego korzystają kulturyści, aby podnieść możliwości wysiłkowe organizmu.

Jednak to nie koniec dobroczynnych właściwości suplementu, a jego zastosowanie okazuje się dużo szersze. Kreatyna może skutecznie przeciwdziałać sztywności tętnic. 

Badanie

Naukowcy wykorzystali grupę 16 młodych mężczyzn w wieku około 22 lat, którzy byli zdrowi, ale nie wytrenowani. Połowa z nich otrzymała kreatynę w ilości 5 g w 2 porcjach dziennie, druga grupa z kolei placebo. Zadaniem całości grupy było wykonanie treningu na maszynie do wyprostów nóg, gdzie zalecono im zrobienie 2 serii wyprostów po 50 powtórzeń.

Wyniki

Osoby poddano badaniu 5 i 15 minut po zakończonym wysiłku. Parametry, jakie kontrolowano to sztywność tętnic, ciśnienie krwi, jak i tętno. Wyniki pokazują, że grupa stosująca kreatynę nie odnotowała znacznej zmiany w parametrze sztywności tętnic, natomiast w grupie placebo parametr ten wzrósł już bezpośrednio po treningu. 

Wnioski

Badacze na razie traktują wyniki z ostrożnością, gdyż przeciętni kulturyści trenują znacznie ciężej od badanych osób. Co więcej, osoby poddane eksperymentowi były młode, a więc ich organizm również inaczej reaguje na trening, jak i suplementację kreatyną. Jednak logika podsuwa tezę, która sugeruje, że suplementacja kreatyną niesie pozytywne skutki dla układu sercowo-naczyniowego.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *