Magnez na ból głowy?

Nie wiem, czy wiesz, że kiedy stoisz w tłumie ludzi i spojrzysz w lewo oraz w prawo, z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się, że co druga osoba, na której spocznie Twój wzrok cierpieć może na bóle głowy. Tak przynajmniej twierdzą statystycy.

Szacuje się, że ta wielkość może dochodzić w przedziale wiekowym 18-65 lat nawet do 75%! Jednak tymczasowy ból głowy to nic w porównaniu do tego, gdy trwa on więcej niż połowę dni w roku. A z takim problemem może zmagać się w ujęciu światowym aż 1,7-4% osób dorosłych!

Zanim znów sięgniesz po lek

Domowym sposobem na ból głowy jest sięgnięcie po przysłowiową tabletkę przeciwbólową… Czy jednak istnieją inne strategie, mogące pomóc osobom cierpiącym na tego typu dolegliwości?

Jak twierdzą badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, które dokonały przeglądu badań sprawdzających między innymi poziom magnezu w organizmie oraz suplementacji tym minerałem, na częstotliwość występowania migren oraz tego, czy uzupełnianie magnezu może stanowić wspomagające działanie przy zastosowaniu leków typowo stosowanych w tej dolegliwości, odpowiedź może być twierdząca.

Wśród wielu niezwykle ciekawych zagadnień poruszanych w artykule obu Pań możemy dowiedzieć się, że we krwi znajduje się tylko około 1% magnezu, który jest magazynowany w ludzkim ciele, dlatego pomiar na podstawie wyników badania krwi może nie być idealny.

Naukowcy szacują, że w całym organizmie może znajdować się od 25 do 35 g magnezu, z czego ponad połowa znajduje się w kościach, a blisko połowa (46%) „schowała się” w mięśniach i tkankach miękkich.

Ta niezwykle cenna praca niesie z sobą wiele wniosków, z których tylko hasłowo wymienię to, że w przypadku niewystarczającej ilości magnezu w diecie, uzupełnianie tego pierwiastka może być dobrym sposobem zmniejszenia częstotliwości ataków migren.

Taka strategia jest z reguły dobrze tolerowana przez organizm, więc może wiązać się z ograniczeniem skutków ubocznych stosowania nadmiaru leków.

Dodatkowo może być także stosowana z tradycyjnymi lekami przeciwmigrenowymi.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *