Dieta to podstawa, ale nie tylko o niej warto myśleć!

Chyba każda osoba aktywna spotkała się ze stwierdzeniem, że dieta stanowi XYZ procent o sukcesie I to niezależnie od tego, czy mowa o sukcesie sportowym, sukcesie na polu wspierania zdrowia, czy też sukcesie, jeśli chodzi o wygląd sylwetki.

SKLEP SFD

Celowo nie definiuję konkretnej wielkości, w jaki sposób zaangażowanie w dobrze ułożoną dietę, może pomóc osiągnąć ów sukces, gdyż na dobrą sprawę nikt nie jest w stanie podać dokładnej wartości.

Co więcej, w niektórych środowiskach sportowych, w moich obserwacjach przodują tutaj zawodnicy uprawiających sporty typu wytrzymałościowego oraz fighterzy, dieta + trening to jedyne strategie…

Pierwsi często uważają, że wystarczy przysłowiowa „bułka z bananem”. `Drudzy (być może po części z powodu tego, że są prawdziwymi twardzielami) nie chcą sięgać po dodatkową pomoc.

Suplementacja – skuteczne wsparcie

Pod pojęciem pomocy mam tutaj na myśli celową suplementację. Dietetycy zajmujących się wspieraniem wysiłku sportowców oczywiście w żaden sposób nie negują znaczenia właściwego odżywiania, jednak podkreślają, że ze względu na zwiększone zapotrzebowanie dietetyczne oraz specyficzny tryb życia sportowców, nie zawsze będzie można optymalnie go odżywić.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i podpowiadają wręcz, że zalecenie o priorytecie diety nad suplementacją, powinno mieć dodatek brzmiący:

„Tam, gdzie jest praktycznie możliwe, dostarczenie składników odżywczych, powinno pochodzić z pełnowartościowej diety, a nie izolowanych składników żywności lub suplementów diety”. Warto zwrócić uwagę na dopisek – PRAKTYCZNIE MOŻLIWE.

Dieta może być niewystarczająca

Jak postulują autorzy badania, może przecież zdarzyć się tak, że niektóre składniki odżywcze mogą okazać się zbyt trudne do spożycia m.in. z powodu konieczności zjadania nadmiernie dużej ilości energii/kalorii.

Innym powodem może być zbyt niska zawartość składników o działaniu wspierającym wysiłek sportowca, w jedzeniu np. kreatyna.

Dodatkowo, nawet jeśli są dostępne produkty zaspokajające w teorii potrzeby sportowca, może on ich nie lubić, przez co nie będzie ich zjadał.

Czasem konieczne może okazać się także okresowe zwiększenie składników odżywczych wspierających np. układ odpornościowy.

Dodatkowo podróże czy wymagania treningowe mogą utrudniać przyjmowanie wszystkich niezbędnych składników. A ze względu na częste podróże może również zachodzić obawa dotycząca np. higieny serwowanych potraw.

Widzimy zatem, że nawet naukowcy widzą wiele zastosowań dla celowej suplementacji.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *