Nawet małe dawki beta-alaniny są skuteczne!

Beta-alanina (BA) jest jednym z najchętniej stosowanych suplementów w ostatnich kilkunastu latach. Nie stało się tak przypadkiem, gdyż ma wpływ na osiągi w pracy krótkotrwałej, ale może też poprawiać wydolność np. w biegu na 10 km.

Ogólnie BA znalazła szerokie zastosowanie w sporcie, w wielu różnych dyscyplinach. Naukowcy sprawdzali, jaka dawka BA jest wystarczająca do podtrzymania jej wpływu na osiągi sportowe.

Beta-Alanine Caps

Badanie naukowe 

Czterdziestu czterech mężczyzn w wieku 23,9 ± 3,8 lat, mających 176,0 cm wzrostu, ważących 81,2 kg i mających 15,5 ± 2,9% tkanki tłuszczowej wykonało cykl składający się z 4 sprintów po 30 sekund z 4 minutami aktywnego odpoczynku. Badanie składało się z 3 faz: (a) przed suplementacja BA (b) suplementacja 6,4 g BA dziennie lub placebo i (c) po suplementacji dawką podtrzymującą 1,2 g BA dziennie lub po przerwaniu suplementacji.

Grupa placebo lub zawodnicy którzy przestali brać BA mieli mniejszą moc w trakcie pracy, tymczasem grupa podtrzymania zachowała większą moc. Grupa placebo odczuwała wyższe zmęczenie oraz praca wydawała się im cięższa.

Wniosek

Dawka podtrzymująca 1,2 g  BA dziennie jest skuteczna w utrzymaniu osiągów sportowych.

Referencje:

Bruna A Zandona i in. „Reduced Dose of Beta-Alanine Is Sufficient to Maintain Performance in Repeated Sprints.” https://europepmc.org/article/med/32833890

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *