Nordic Walking – czy ta moda ma sens? + 3 art. na potreningu.pl

Nordic walking jest odmianą marszu (ang. walk = iść, maszerować), wywodzącą się z Finlandii. Jedna z teorii powstania tej dyscypliny mówi o konieczności wynalezienia treningu dla narciarzy biegowych w lecie. Jednak patrząc na historię rodzaju ludzkiego można dostrzec tendencję do używania podpór dla ciała, już od najdawniejszych wieków. Dodatkowo w narciarstwie już przed wiekami używano kijów. Co ciekawe, w malunkach datowanych na 8000-7000 lat przed naszą erą znaleziono wizerunki narciarzy.

Użycie dwóch kijków do jazdy na nartach to wynalazek datowany dopiero na XVIII-XIX wiek, wcześniej stosowano jeden, długi kij. W Wg różnych źródeł, w narciarstwie biegowym do połowy XIX wieku używano jednego kija. W Polsce dopiero od końca XIX wieku spotykało się użycie dwóch kijów (co nie znaczy, że użycie było na szerszą skalę). A od narciarstwa (szczególnie biegowego) do nordic walkingu już wcale nie tak daleko. Sama dyscyplina została zarejestrowana dopiero w 1997 roku.

Dla kogo nordic walking? Jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych aktywności, w szczególności polecany osobom w podeszłym wieku (w tym z chorobami stawów), pod odniesieniu kontuzji (w trakcie rehabilitacji).

Nordic walking to w istocie tylko nieco ulepszone chodzenie, zwykłe marsze, dostępne dla każdego sprawdzą się równie dobrze. Pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej bez wątpienia ciąg dalszy artykułu znajdziesz tutaj Nordic Walking – czy ta moda ma sens?

Pozostałe artykuły na potreningu.pl
1. Nordic Walking – kije i odzież

2. Nordic Walking i dieta – gwarancja zdrowia i lepszej sylwetki

3. Teren, trasy – nordic walking w praktyce

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *