Olej rybi (omega3) – badania

Olej rybi pomaga obniżyć zakażenia

articles_f30a516658b0c53377d04e88857e31b7_article_v3

Źródło zdjęcia

Naukowcy odkryli, dlaczego dieta bogata w tłuszcze pochodzenia rybiego z łososia czy makreli może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych takich jak artretyzm. Odnaleźli kluczowy tłuszcz antyzapalny w człowieku, który wywodzi się z kwasów tłuszczowych rybich.

Naukowcy, z Harvard Medical School and Brigham and Women’s Hospital, odkryli że dieta działa najlepiej z niewielkimi porcjami aspiryny.

Szczegóły są opublikowane w Journal of Experimental Medicine.

Odpowiedź na zapalenie chroni ciało przed zakażeniom i zranieniom, ale kiedy coś jest nie tak może to prowadzić do stanów jak artretyzm i chorób naczyniowo – krążeniowych.

Grupa naukowców z Harvardu rozpoznała nowy typ tłuszczy w ciele człowieka, nazwany „resolvins”, który może kontrolować stany zapalne.

Zatrzymuje on komórki zapalne podążające do miejsca zapalenia i uruchamia inne komórki zapalne.

„Resolvins” zbudowany jest kwasów tłuszczowych omega 3 znajdujących się w tłuszczach pochodzenia rybiego.

Produkcja tych tłuszczy dodatkowo jest aktywowana przez aspirynę.

Jeden z typów „resolvinu” – E1 – odgrywa szczególnie istotną role w kontrolowaniu stanów zapalnych.

Naukowcy odkryli kwas tłuszczowy w osoczu ochotników, którym podawano omega 3 oraz aspirynę.

Jeden z głównych naukowców, Dr Charles Serhan, prowadzących badania stwierdziła w wywiadzie dla BBC News: „Od kiedy uzyskałem te wyniki zacząłem zachęcać moje dzieci do spożywania produktów bogatych w kwas tłuszczowy omega 3”.

Badania dodatkowo wyjawiają pułapkę związaną z COX – 2, lekiem hamującym stany zapalne, z którym związane są efekty uboczne w postaci chorób krążeniowo – naczyniowych.

Naukowcy podejrzewają, że enzymy COX – 2 utrudniają ciału syntetyzowanie kwasu tłuszczowego „resolvin” E1.

Tak więc, podczas gdy lek został sporządzony, aby zwalczać stany zapalne, najprawdopodobniej utrudnia organizmowi w osiągnięciu tego samego celu w naturalny sposób.

Naukowcy starają się udowodnić tą teorię podczas eksperymentu na ludziach.

Rzecznik Arthritis Research Campaign stwierdził:” Wiele badań wykazuję, że oleje rybie mogą pomóc ludziom z artretyzmem, a te najnowsze badania potwierdzają to”.

„Nasza fundacja charytatywna ufundowała dodatkowo wstępne badania, które pokazują, że olej rybi czy kapsułki z olejem rybim odgrywają dużą role w zmniejszaniu bólu i stanów zapalnych w zapaleniu kości i stawów – zwyrodnieniowym typie artretyzmu. ”

„Zawsze sugerowaliśmy, aby ludzie z artretyzmem spożywali 2, 3 porcje tłustej ryby tygodniowo lub brać 1,500mg w postaci kapsułek dziennie.”

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Źródło: BBC World Service/News – Health
Tłumaczenie: miloszmk (sfd)

Udostępnij znajomym

One thought on “Olej rybi (omega3) – badania

  1. a ja polecam omega 3 przy problemach z sucha skora. nie mam co prawda zdiagnozowanej luszczycy, ale regularna suplementacja ogranicza powstawanie bardzo swedzacych, czerwonych plackow na skorze. nie pomagal na nie wapn ani rozne masci. dopiero spozycie kapsulek i duzej ilosci ryb ograniczylo moj problem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *