Posiłek przedtreningowy

Co jadać przed treningiem?

DEBBIE HOUCK-TRENER

Posiłek przedtreningowy zależy od pory treningu. Najlepszą porą jest popłudnie, a posiłek powuinno się zjeść nie później niż na pół godziny przed treningiem.
Powienien on się składać z białka i węglowodanów o niskim współczynniku hipoglikemicznym, by nie było wahań stężenia cukru we krwi podczas treningu.
Białkowa częśc posiłku (40-60g zależnie od płci) powinna również zawierać nieco tłuszczu. Polecam wołowinę, steki, kurczaka lub indyka. Naturalny tłuszcz w tym pożywieniu omaga regulować poziom cukru we krwi. Pomaga on również w trawieniu węglowodanów, czyniąc je bardziej spójnymim, dzięki czemu można dłużej ćwiczyć i mieć wiecej energii.
Powinno sie jeść ok.100g węglowodanów o niskim współczynniku glikemicznym, których najllepszym źródłem są śliwki, brzoskwinie, grejfruty, ziemniaki i soczewica.
Jeśli trenuje się rano, potrzeba więcej węglowodanó, ponieważ podczas nocy ich zapasy mogły ulec wyczerpaniu. Powinno się zjadać około 150g węglowodanów. Podsumowujac, spożycie węglowodanów należy różnicować w zależności od pory treningu, ale spożycie białek pozostaje stałe.

CHRIS STREET-„FLEX”

Kluczem jest tu biologiczna różnorodność. Nie ma jednej prawidłowej diety dla każdego.
Dieta powinna być instynktowna. Przed treningiem powinno sie jeśc to, na co ma się ochotę, to co się lubi i to, co naszym zdaniem da nam najlepsze rezultaty.
Nie sądzę, by należało koniecznie się martwić o dokładnie wymierzone ilości białka i węglowodanów. Jeśkli ma się ochotę zjeść więcej węglowodanów, to proszę.
Jeśli chce się zjeść dużo białka, a mąło węglowodanów, to trzeba tak zrobić.
Trzeba opierać wybór pokarmów na intuicji i doświadczeniu; jeśli miałeś problemy z przebrnięciem przez ostatni trening, prawdopodobnie potrzeba Ci zwiększyć trochę ilość węglowodanów.
Nie sądzę również, by rodzaj białka robił jakąś różnicę. Niektórzy ludzie mają kłopoty jelitowe po zjedzeniu dużej ilości białka, inni-białek serwatki, więc samemu trzeba wybrać, co jest dla nas najlepsze.
Napoje proteinowe są doskonałe przed treningiem; są szybkie i łatwe do strawienia.

CHAD NICHOLS-EXPERT ŻYWIENIOWY

Rodzaj jedzenia, jaki powinien zjadać kulturysta przed treningiem zależy od tego, czy jesty przed zawodami, czy po zawodach, oraz od tego, co che osiągnąć.
Pora tych posiłków jest generalnie ta sama i nie zależy od zawodów.
Przeciętnie powinno się jeść na godzinę do półtorej przed treningiem. To pozwala na trawienie posiłku i przyswojenie go jako energii, Rodzaj i ilość pożywienia powinny być różne w zależności od treningu i ilości potrzebnej energii.
Po sezonie:
Ponieważ wielu ludzi trenuje rano, posłkiem zjadanym przed treningiem jest śniadanie, które powinno składać się z owoców, płatków owsianych, jajek, mleka, mięsa lub napojów proteinowych. Osobiście poza sezonem preferuję kombinację węglowodanów. Na przykład banan, filiżanka płatków owsianych i napój glutaminowy.
Taki posiłek dostarcza cukrów prostych, węglowodanów złożonych i jest dobrym źródłem białka. Cukry proste pozwolą szybko poczuć przypływ energii, a złożone podtrzymać jej poziom w trakcie treningu.
Przed zawodami:
Trzeba wyeliminować cukry proste, gdyż trzeba się pozbyć tłuszczu. Jednak nadal trzeba węglowodanów złożonych i białek przed treningiem.
Po sezonie staram się zjadać po równo białek i węglowodanów, nigdy nie skupiam się na ilości tłuszczu, o ile oczywiście je się wszystko, co trzeba.
Po sezonie dodatek tłuszczu, to po prostu bonus.

Autro: Flex

Udostępnij znajomym

2 thoughts on “Posiłek przedtreningowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *