Słowniczek pojęć: Substancje i środki termogeniczne

ACETYL L-KARNITYNA
Jest naturalną, bezpieczną i zdrową substancją o charakterze witaminy.Aktywizuje fizycznie i psychicznie, regeneruje system nerwowy oraz łagodzi objawy odstawienia (abstynencji).Zapobiega utracie masy, siły i wytrzymałości mięśniowej, związanej z odstawieniem leków steroidowych.L-karnityna w postaci Acetylu jest lepiej wchłanialna.

BACOPA MONNIERA
Jest stosowana w Ayurvedzie( starohinduskim systemie medycyny) od wieków, jednakże najnowsze badanie doniosło, że wyciąg Bacopa zwiększył poziom T4 o 41%, co przekłada się na zwiększoną aktywność przemiany materii.

BIOPERYNA
Jest jednym ze składników czarnego pieprzu zwiększa wykorzystanie roślinnych substancji biologicznie czynnych oraz pierwiastków śladowych.

CHOLINA
Cholina należy do tzw. substancji lipotropowych zajmujących się przetwarzaniem, stapianiem i transportowaniem molekuł tłuszczu. Lipoproteiny to związki tłuszczowe okryte jakby ochronną warstwą z białka. Tylko w ten sposób mogą być one transportowane we krwi, gdyż w przeciwnym razie tłuszcz odkładałby się na ściankach naczyń. Razem z innymi substancjami cholina, która sama jest częścią substancji tłuszczowych i lipoprotein, nie tylko ułatwia przenoszenie tłuszczów z wątroby do innych narządów, ale i wchłanianie oraz zużytkowanie go w komórkach.

CHROM
– ułatwia odchudzanie
– ogranicza apetyt
– normalizuje metabolizm
– umożliwia trwałe utrzymanie efektów odchudzania

CITRIMAX
Wpływają na naturalne procesy metaboliczne organizmu, pomagają poskromić apetyt w zupełnie bezpieczny sposób. Są to substancje dość rzadko spotykane w przyrodzie, w swoim składzie podobne do kwasu cytrynowego znajdującego się w pomarańczy lub innych owocach cytrusowych.

COCA COLA NITIDA
posiada działanie stymulujące i pobudzające, polepsza stan fizyczny i psychiczny człowieka, co szczególnie jest ważne przy zmęczeniu. Posiada przedłużone działanie. Podwyższa ciśnienie krwi bez wpływu na serce. Polecane jest przy zaburzeniach seksualnych, przy roztargnieniu, słabej koncentracji, zmęczeniu intelektualnym. Tonizuje układ nerwowy, polepsza stan fizyczny i psychiczny.

DIIODOTHYRONINE
Jest substancją naśladującą właściwości spalania tłuszczu przez hormon T3 produkowany przez tarczycę.T3 jest hormonem odpowiedzialnym za przyspieszanie metabolizmu i zwiększania dawek spalanego tłuszczu w celu uzyskania energii. Wadą suplementacji T3 jest fakt, że może przyczynić się to strat masy mięśniowej. Również zły użytek T3 może spowodować zatrzymanie produkcji TSH (hormonu stymulującego tarczycę).

EKSTRAKT Z GORZKIEJ POMARAńCZY
Zawiera w sobie synefryne- lagodniejszy odpowiednik efedryny, ma wlasciwosci termogeniczne, pobudzające i chamujące apetyt.

EVODIAMINA
Jest bioaktywnym alkaloidem znajdującym się w owocu Evodiae Fructus (znanym również jako Wu-Chu-Yu). Stosowana od wieków w chińskiej medycynie jako narzędzie promujące utratę wagi. Jej głównym mechanizmem działania jest stymulacja receptorów waniloidowych, co daje Evodiaminie wyróżniająca siłę do zwiększania produkcji ciepła i jednoczesnej jej utraty, ostatecznie prowadząc do wykorzystywania tłuszczu jako energii.Dodatkowo, Evodiamina zwiększa wydzielanie katecholaminy z nadnerczy, ostatecznie prowadząc do stymulujących właściwości i aktywacji cAMP. cAMP przyczynia się w organizmie do aktywacji około 300 różnych reakcji enzymatycznych. Przede wszystkim powoduje to przyspieszenie produkcji ATP, syntezy białka, metabolizmu tłuszczy i węglowodanów.

FORSKOLIN
Przyspiesza przemianę materii pobudzając wydzielanie T4 z gruczołu tarczycy i promując konwersję T4/T3 oraz wpierając produkcję hormonu wzrostu(GH), jeszcze bardziej usprawniając i wzmacniając spalanie tłuszczu.Forskolin zmusza organizm to spalania tłuszczu w celach energetycznych aktywując w komórkach tłuszczowych enzym lipazy zależnej od hormonów (HSL) w celu uwalniania tłuszczu i jego transportu w miejsca gdzie jest potrzebny jako paliwo głównie do pracujących mięśni. Forskolin podnosi również poziom T3 w tkance mięśniowej, co wzmacnia przebieg cyklu Krebsa. To zmusza do spalania tłuszczu zgromadzonego w mięśniach bez produkcji ATP. Normalnie, ATP musi być obecne jako cześć cyklu Krebsa. Jednakże Forskolin aktywuje Cykl Krebsa bez udziału ATP i tym samym zmuszając do spalania zgromadzonego tłuszczu jako paliwo dla organizmu.

GARCINIA
Południowo-indyjska roślina, której głównym składnikiem jest ekstrakt hydroxykwasu cytrynowego popularnie nazywanego HCA. Substancja ta posiada właściwości blokowania enzymów odpowiedzialnych za przemianę węglowodanów oraz białek w tkankę tłuszczową. HCA redukuje również łaknienie poprzez zwiększanie zasobów glikogenu w mięśniach. Organizm odbiera to jako informację o stanie sytości.

GUARANA
To silnie energetyzujący ekstrakt tropikalnej rośliny zawierającej naturalną kofeinę zwaną guaraniną. Kofeina jest czynnikiem termogenicznym, przyczynia się do zwiększenia temperatury ciała co powoduje podwyższenie przemiany materii. Przyspiesza również przemianę tłuszczu zapasowego w energię, dostarczając wysokoenergetycznego paliwa dla mięśni . GuArana powoduje prawie natychmiastowy przypływ energii i zwiększenie wytrzymałości organizmu.

GUGGLESTERONE
Pełni dwie funkcje. Po pierwsze, obniża poziom „złego” cholesterolu (ldl), jednocześnie podnosząc frakcje „dobrego” cholesterolu (hdl), przez co zapobiega odkładaniu sie złogów tłuszczu w ścianach tętnic, reguluje ciśnienie krwi i prace serca, chroni przed miażdzyca i chorobami serca. Natomiast druga funkcja jest regulacja wytwarzanie hormonów tarczycy: trojjodtyroniny[T3] oraz tyroksyny[T4]- hormony te regulują tempo przemiany materii. Gugglesterone zwiększa wytwarzanie trójjodotyroniny[T3] ponieważ jej aktywność biologiczna jest od dwu do czterokrotnie większa od tyroksyny[T4], co powoduje przyspieszenie metabolizmu co ma bezpośredni wpływ na szybkość spalania tłuszczu zapasowego.

HCA
Ogranicza przemianę glukozy (cukru) w niepożądany tłuszcz zapasowy,hamuje rozwój i nasila rozpad tkanki tłuszczowej,ułatwia gromadzenie glikogenu – pożytecznego zapasu glukozy dla wątroby, układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych.

HORDENINA
Jest aminą powstającą z tyrozyny. Działa podobnie jak efedryna.Stymuluje uwalnianie noradrenaliny.Nazwa tej aminy pochodzi od Hordeum vulgare, czyli jęczmienia, gdzie występuje hordenina w małych ilościach.

HOODIA GORDONI
Powoduje to w bezpieczny i łatwy sposób obniżenie łaknienia i zablokowanie uczucia głodu.Aktywny składnik w Hoodia Gordonii, to cząsteczka znana jako P57, która daje informacje do twojego mózgu, mówiąc mu , że nie masz chęci na jedzenie ,że jesteś pełny.Cząsteczka P57 Hoodia Gordonii, miksuje sygnał glukozy, co powoduje ,że podwzgórze jest oszukane i zaczyna działać odwrotnie, by zjeść mniej.

JOHIMBINA HCL
zapobiega wchłanianiu się i odkładaniu tłuszczu.

KOFEINA
Działa analeptycznie blokując receptory adenozyny. Uczula receptory dopaminy na siebie. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Pobudza równomiernie korę mózgową (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne). Przyspiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie na tlen. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Działa moczopędnie, przez co korzystnie wpływa na pracę nerek. Wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem. Stosowana w ostrym zatruciu alkoholem, atropiną, w zapaści w przebiegu chorób zakaźnych, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego. Stosowana w ilościach 100-300mg dziennie działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu, nie uzależnia i nie daje skutków ubocznych. Dawka śmiertelna kofeiny to około 10 gramów (w przybliżeniu 40 do 130 filiżanek kawy).

KORA WIERZBY BIAłEJ
Zwieksza ilosc wydalanego moczu i poprawia przebieg reakcji oksydoredukcyjnych, reguluje prace serca.

KORZEń IMBIRU
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozgrzewająco.

KWASY HYDROKSYCYTRYNOWE
Nadzoruje metabolizm cukrów w organizmie i hamuje ich niekorzystny wpływ na tkankę tłuszczową. Jednocześnie intensywnie zmniejsza łaknienie na pro-dukty węglowodanowe, szczególnie cukry proste oraz słodycze, które najsilniej przyspieszają proces tycia.

KWAS LINOLOWY
Działa na zasadzie termogenicznej, ułatwia utratę tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zapobieganiu utraty masy mięśniowej. Chroni przed efektem jo-jo, hamuje nadmierną degradacje białek, opóźnia procesy starzenia się skóry oraz likwiduje efekt cellulitis. Polecany w diecie redukcyjnej i w okresie kształtowania rzeźby mięśni.

KWAS PANTOTENOWY
Niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

L-KARNITYNA
To substancja o charakterze witaminy, której podstawowym zadaniem jest umożliwienie zamiany tłuszczów w energię. Suplementacja L-karnityny poprawia energetykę pracy w długich wysiłkach fizycznych. Sprzyja również redukcji tkanki tłuszczowej i z uwagi na ten fakt prowadzona jest rutynowo w programach redukcji wagi.

METIONINA
To zawierający siarkę, elektrycznie obojętny aminokwas kodowany występujący w dużych ilościach w kazeinie mlekowej i w białkach jaja.Uczestniczy w wielu reakcjach metylacji, a także w reakcjach metabolicznych, dostarczając grupy siarkowej.

NORSYNEFRYNA HCL
Silny agonista/aktywator receptorów beta 3 adrenergicznych.

N-ACETYL TYROZYNA
zmniejsza negatywny wpływ stresu na pamięć i nauczanie. Używana w wojskowości dla poprawienia zdolności poznawczych.

OKTOPAMINA HCL
Posiada korzystny wpływ na nasze zdrowie. Stabilizuje ciśnienie krwi oraz eliminuje problemy gastryczne.
Beta 3 jest bezpiecznym suplementem, zatem nie powoduje uczucia rozdrażnienia ani drżenia rąk!
Jak wskazują badania, działa antykataboliczne w stosunku do tkanki mięśniowej. Zatem w praktyce: chroni Twoje mięśnie, podczas intensywnego programu redukującego wagę.

OSTRA PAPRYKA KAJEńSKA
Ma działanie termogeniczne dzięki czemu zwiększa się ciepłota organizmu co natomiast przyspiesza spalanie nagromadzonego tłuszczu zapasowego, poprawia krążenie i usprawnia metabolizm.

SALICYNA
Glikozyd fenolowy złożony z glukozy i alkoholu salicylowego, o gorzkim smaku, występujący w liściach, kwiatach i korze wierzby (Salix) oraz innych drzew i krzewów; funkcją s. jest ochrona roślin przed fitofagami – zwierzętami roślinożernymi; stosowana w leczeniu dolegliwości żołądkowych oraz jako środek przeciwbólowy i przeciwreumatyczny.

SEZAMINA
Jest naturalnie występującym lignanem w czystym oleju sezamowym. Lignan jest przez wielu uważany za anty-oksydant obecny w niefiltrowanych i nieprzetworzonych nasionach między innymi sezamu, dyni i lnu. Poza silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, sezamina może okazać się pomocna jako utleniacz lipidów, jak również w działaniu przeciw-zapalnym. Jej główny mechanizm działania -utlenianie kwasów tłuszczowych (spalanie tłuszczu) jest zapoczątkowywane przez enzym znany jako PPAR-alfa. Zostało udokumentowane, że PPAR-alfa (Peroksysomowy Proliferator Aktywator Receptorów Alfa) występuje w mięśniach, wątrobie i tkance tłuszczowej. Sezamina jako silny aktywator tego enzymu (PPAR-alfa) bierze również udział w beta-oksydacji kwasów tłuszczowych jednocześnie spowalniając lipogenezę (tworzenie nowych kwasów tłuszczowych).

SIDA CORDIFOLIA
Indyjska roślina zawierająca min. efedrynę. Działa na ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz wspomnianej funkcji termogenicznej, działa również na podniesienie hormonów- adrenaliny i noradrenaliny. Sida cordifolia zawiera rownież pseudoefedrynę – substancję słabsza od efedryny, lecz o dłuższym działaniu pobudzającym.

SYNEFRYNA
Synefryna należy do grupy sympatomimetyków. Jest podobna do adrenaliny.Postać obecna w suplementach pochodzi z owoców drzewa Citrus aurantium
Ze względu na swą budowę chemiczną synefryna znacznie mniej pobudza ośrodkowy układ nerwowy niż podobne substancje (sympatykomimetyki) jak efedryna.

TEOBROMINA
Jest alkaloidem purynowym znajdującym się między innymi w ziarnach kakao (ok. 1,8%). Występuje w roślinach przeważnie obok kofeiny, np. w herbacie i yerba mate. Gorzka czekolada zawiera około 10 gramów teobrominy na kilogram, mleczna – około 5 gramów.Dawniej teobromina była stosowana w medycynie jako środek nasercowy i moczopędny oraz w astmie oskrzelowej. Działa silnie diuretycznie i spazmolitycznie. Ogólnie jej działanie jest zbliżone do kofeiny, ale dużo słabsze. Teobromina wykazuje słabe działanie stymulujące, może działać relaksująco i rozluźniająco na mięśnie.

TYRAMINA
jest to amina biogenna powstająca w wyniku dekarboksylacji tyrozyny. Należy do fenyloalkiloamin. Budowa cząsteczki tyraminy jest zbliżona do budowy adrenaliny. Występuje w taszniku Capsella bursa pastoris L., kaktusach (np. Trichocereus), grzybach oraz w jemiole Viscum.Tyramina, czyli 4-hydroxy-phenethylamine zwęża naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi.Tyramina może przyczyniać się do wzrostu poziomu dopaminy.

TYROZYNA
– zwiększa motywację i stymuluje wysiłek fizyczny
– przyspiesza regenerację
– zwiększa wydolność
– zwiększa aktywność fizyczną i psychiczną
– wspomaga redukcję nadwagi
– zwiększa odporność na stres
– poprawia samopoczucie
– działa antydepresyjnie

WYCIąG Z ZIELONEJ HERBATY (EGCG)
Zielona Herbata stymuluje spalanie tłuszczu na wiele różnych sposobów, jednakże dzięki obecności kofeiny działa ona doskonale z Forskolin w celu przedłużania działania cAMP, jednocześnie wzmacniając i intensyfikując działanie HSL… aby aktywować HSL potrzebujesz wysokiego poziomu cAMP.
Zielona Herbata jest również doskonała w przypadku diet, ponieważ tłumi apetyt i zwiększa poziom NE i dopaminy.Polifenole herbaty mogą podnosić poziom Cholecystokininy (CCK), hormonu hamujące uczucie głodu. Więc zielona herbata może jednocześnie zmniejszać apetyt i jednocześnie zmniejszać strawność tłuszczu.

Autor: salix (sfd)
Komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *