Kulturystyka
SFD

Wpływ SAA na cykl miesiączkowy u kobiet. Badanie naukowe

Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Wiele trenujących kobiet chętnie sięga po mniej lub bardziej androgenne sterydy anaboliczno-androgenne. Taka kuracja ma wpływ na LH, FSH, owulację i długość cyklu miesiączkowego.

Okazało się, iż podawanie androgenów we wczesnej fazie folikularnej cyklu hamuje owulację i z reguły przyczynia się do wydłużenia czasu trwania cyklu miesiączkowego. Jednakże podawanie tych samych środków od 10 dnia cyklu nie przeszkodziło jajeczkowaniu, jednakże stężenia progesteronu były mocno stłumione.

Podawanie androgenów po owulacji stłumiło ilość progesteronu od 50 do 80% i skróciło cykl miesiączkowy od 6 do 8 dni. Najprawdopodobniej dzieje się tak przez inhibicję LH u pań jeśli androgeny podaje się na początku cyklu miesiączkowego, a także przez supresję produkcji progesteronu (jeśli androgeny podaje się od połowy cyklu miesiączkowego). [1]

Oczywiście, każdy środek anaboliczny inaczej oddziałuje na układ endokrynny, ponadto ma znaczenie dawkowanie, wiek kobiety, jej aktywność fizyczna, odtłuszczenie itd.

Referencje:
1.Donald W.Cox M.D.(COLONEL, MC USA) W.Leroy HeinrichsM.D., PH.D.C.Alvin PaulsenM.D.Suzanne H.Conrad M.D.Harvey S. Schiller M.D. Milan R. Henzl M.D. Walter L.Herrmann M.D. „Perturbations of the human menstrual cycle by Oxymetholone” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0002937875909874

 

 

plany treningowe

Masz coś do dodania ? Skomentuj!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Najnowsze filmy z naszego kanału