Wzdęcia, 5 porad dietetyka!

Wzdęcia są dość drażliwym i kłopotliwym tematem, dlatego też wiele osób próbuje sobie z nimi radzić domowymi sposobami na własną rękę. Niestety nie wszystkie z obiegowych teorii na temat tego jak należy zwalczać problemy trawienne okazują się być efektywne w praktyce. Istnieją na szczęście proste sposoby, na zniwelowanie tej kłopotliwej dolegliwości.

Gryź i żuj starannie

Jedzenie w pośpiechu, niestaranne przeżywanie kęsów sprawia, iż pokarm nie ulega właściwej „obróbce wstępnej”. Dokładne żucie i gryzienie sprawia, że wyspecjalizowane enzymy mogą działać sprawnej, a trawienie przebiega tym samym efektywnie. W przeciwnym wypadku spore fragmenty pokarmu trafiają do jelita i nie mogą być w pełni strawione. Zbyt duże części jedzenia pod wpływem flory bakteryjnej ulegają gwałtownej fermentacji z wydzieleniem dużej ilości gazów. Kwestia wspomnianej „obróbki wstępnej” pokarmu jest szczególnie ważna w przypadku spożywania warzyw, owoców czy pełnoziarnistego pieczywa.

Rób mniejsze kęsy i nie jedz łapczywie

Łapczywe połykanie dużych kawałków jedzenia również sprzyja tworzeniu i gromadzeniu nadmiernych ilości gazów i znacznie obniża komfort trawienia. Związane jest to nie tylko z opisaną powyżej zależnością, ale także z połykaniem sporych ilości powietrza. Dlatego, w miarę możliwości oczywiście, staraj się celebrować posiłki, jedz małymi kęsami, przeżuwaj je starannie i przede wszystkim się nie śpiesz.

Nie przejadaj się

Zbyt duża ilość pokarmu nadwyręża możliwości trawienne przewodu pokarmowego. Zbyt długie zaleganie pokarmu, stanowi przyczynę uczucia ciężkości i wzdęć. Tempo pasażu jelitowego związane jest z objętością i kalorycznością spożytego posiłku. Zaburzona motoryka przewodu pokarmowego sprzyja uczuciu dyskomfortu. Warto zachować pewien umiar zasiadać do stołu i po prostu nie przejadać się… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *