Grillowanie i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu może stanowić atrakcyjne urozmaicenie zdrowego jadłospisu. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, które zminimalizują negatywne efekty tego sposobu obróbki termicznej, a także nie odbiją się na sylwetce w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.
Nie tylko kiełbasy
Dominującym produktem grillowanym w przydomowych ogródkach są kiełbasy, które niestety nie stanowią pożądanego elementu zdrowego jadłospisu – z racji wysokiego stopnia przetworzenia oraz bardzo często niskiej jakości surowców i dodatków używanych do produkcji. Dlatego warto uwzględnić inne produkty żywnościowe, które można przygotować i skonsumować ze smakiem na świeżym powietrzu – mięsa, ryby, sery, grzyby, warzywa czy nawet owoce. Niewątpliwie atrakcyjnym dodatkiem do grillowanych potraw mięsno-warzywnych będą kolorowe sałatki, przygotowane ze świeżych warzyw i oliwy z oliwek. Do przyżądzania mięsa można uwzględnić własnoręcznie skomponowane marynaty na bazie ulubionych przypraw i dodatków do mięsa. Warto również wybierać chudsze rodzaje mięs – należy pamiętać, iż tłuszcze w wysokich temperaturach ulegają przemianom, którym towarzyszy powstawanie substancji rakotwórczych i groźnych dla zdrowia.
Wyczyść grill
Niby rzecz oczywista, ale wiele osób uważa, iż z racji wysokiej temperatury nie ma sensu przykładać zbyt dużej uwagi do mycia grillowego rusztu. Tymczasem oblepiające resztki ulegają zwęgleniu i stanowią źródło toksycznych dla zdrowia związków. Po każdym grillowaniu należy dokładnie wyczyścić elementy posiadające kontakt z żywnością, aby zmniejszyć ryzyko powstawania niebezpiecznych substancji.
Nie jedz przypalonej żywności
Chociaż granica pomiędzy dobrze wypieczony a przypalony jest niekiedy dość swobodnie interpretowana, to jednak ze względów zdrowotnych nie należy zjadać części ewidentnie zwęglonych, które charakteryzują się wysokim stężeniem substancji rakotwórczych i niezdrowych dla ludzkiego organizmu… więcej