Beta-alanina – poprawia wytrzymałość i zwiększa wydajność mięśni

Beta-alanina należy do suplementów ergogenicznych. Struktura chemiczna, zalicza BA (beta-alanine) do grupy aminokwasów, jednak nie buduje ona białek. Stanowi natomiast prekursor karnozyny, który w organizmie człowieka wykazuje szereg funkcji biologicznych. Działanie BA, jest w sposób specyficzny odczuwalne doraźnie. Jednak, jak się okazuje, charakterystyczne szczypanie i swędzenie, nie świadczy o tym, że spełnia swoją rolę, a jest jedynie nieszkodliwym efektem ubocznym, związanym z aktywacją układu nerwowego. W suplementach dla sportowców, występuje pod postacią monopreparatu, jak i jako element stacków kreatynowych, czy preparatów typu pre workout, gdzie wykorzystuje się jej działanie synergistyczne z pozostałymi składnikami produktów.

 Spis treści:

1. Rola w organizmie sportowca i bezpieczeństwo
2. Beta-alanina, czy działa doraźnie?
3. Skuteczne dawkowanie
4. Z czym połączyć, aby dała silniejszy efekt

Rola w organizmie sportowca i bezpieczeństwo

Beta-alanina w organizmie człowieka odpowiada za szereg funkcji, które powiązane są z wydajnością i wytrzymałością pracy mięśniowej. Działanie to zawdzięczamy karnozynie, która jest magazynowana w tkance mięśniowej. Karnozyna, podobnie jak fosforan kreatyny, magazynowana jest w tkance mięśniowej. Odpowiedni poziom jej kumulacji wykazuje szereg funkcji:
  • reguluje pH
  • opóźnia występowanie kwasu mlekowego
  • transportuje jony wodorowe
  • wspomaga wzrost siły mięśniowej
  • skraca przerwy między seriami
  • wspiera regenerację
  • poprawia kurczliwość włókien mięśniowych
  • wspomaga długotrwały wysiłek, możemy trenować dłużej i intensywniej
Dodatkowo, karnozyna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, co związane będzie ze skutecznym neutralizowaniem wolnych rodników. Takie działanie przełoży się na lepszą ochronę tkanki mięśniowej, co zapobiegać będzie jej nadmiernemu katabolizmowi.
W badaniach naukowych z użyciem beta-alaniny, ochotnicy przyjmowali BA przez okres 12 tygodni, po czym wykonano badania biochemiczne składu krwi. Jak się okazało, analiza wyników świadczyła o tym, że BA nie ma wpływu na parametry pracy wątroby, nerek, układu odpornościowego czy też serca. Można więc przyjąć, że suplementacja tym środkiem, nie ma wpływu negatywnego na nasz organizm i z powodzeniem może być wykorzystywana w suplementacji.

Beta-alanina, czy działa doraźnie?

Wśród osób stosujących beta-alaninę, możemy spotkać się z opiniami, które wskazują na jej działanie doraźne, czyli spożycie porcji BA, ma przekładać się na poprawę parametrów siłowych, czy też wytrzymałościowych bezpośrednio na treningu. Wiele osób przypisuje jej działanie stymulacyjne, motywacyjne oraz podnoszące wydolność organizmu już od pierwszych dawek. Niestety, działanie to jest dość wątpliwe, a sam mechanizm wpływu beta-alaniny na organizm, jest nieco inny. Otóż, jak zostało wspomniane wcześniej, działanie BA jest podobne, jak w przypadku działania kreatyny i potrzebna jest kumulacja karnozyny w tkance mięśniowej, aby efekt jej działania mógł być odnotowany. Oznacza to, że potrzeba pewnej ilości czasu, aby organizm mógł reagować w sposób odczuwalny dla nas na suplementację beta-alaniną.
Prawdopodobnie, odczucia związane z działaniem doraźnym, powiązane są z charakterystycznym swędzeniem i szczypaniem, które w pewien sposób może wpływać na zachowanie danego osobnika. Jednak suplement ten, nie wykazuje efektu stymulującego dla układu nerwowego, nie jest też prekursorem tlenku azotu. Więc wszelkie tego typu opinie i rewelacje należy traktować z przymrużeniem oka.

Skuteczne dawkowanie

Dawkowanie beta-alaniny uzależnione jest od rodzaju wykonywanej aktywności sportowej, jak i celu samej suplementacji. Zwyczajowo jednak, jej działanie wykorzystuje się w okresach około treningowych. Dawki wykorzystywane przez sportowców oscylują w granicach 3g na porcję przed, jak i po wysiłku.
Niektórzy sportowcy wolą przyjąć dawkę 5-6g bezpośrednio przed treningowo, bez dodawania beta-alaniny w okresie powysiłkowym. W dni bez treningu siłowego należy przyjąć podobną ilość o wybranej porze dnia.
Okres suplementacji zazwyczaj wynosi około 12 tygodni. Jednak doświadczeni sportowcy, stosują suplementacje przez taki okres czasu, dopóki czują, że spełnia swoje zadanie.

Z czym połączyć, aby dała silniejszy efekt

Beta-alanina wspomaga efekt działania kreatyny. Obie substancje, poprzez specyficzne działanie na mięsień i jego gospodarkę energetyczną, poprawiają jego funkcję wytrzymałościowe, siłowe i wydolnościowe. Oznacza to, że połączenie tych dwóch substancji przełoży się na dużo lepszy efekt anaboliczny dla naszego ciała.
Przykładowo: zarówno kreatyna, jak i karnozyna odpowiadają za efekt wytrzymałościowy mięśnia. Poprzez działanie na odprowadzanie jonów wodorowych, skutecznie wspomagają pracę długotrwałą mięśnia, poprawiając jego czas regeneracji między seriami i skuteczne działanie.

Podsumowanie

Beta-alanina jest bez wątpienia substancją, która w sposób realny wspomaga wysiłek fizyczny. Jej działanie potwierdzone jest licznymi badaniami naukowymi, jak i opiniami osób testujących suplementy oparte na tym aminokwasie. Skuteczne wsparcie głównie, podczas pracy ciągłej, wytrzymałościowej jest bez wątpienia dobrą informacją dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, czy też SW. Jednak kulturyści, jak i osoby trenujące pod kątem siły również wyciągną ze suplementacji wiele korzyści.
Udostępnij znajomym

One thought on “Beta-alanina – poprawia wytrzymałość i zwiększa wydajność mięśni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *