Czy kolagen łagodzi bóle stawów u sportowców? Badania naukowe

Sportowcy, który skarżą się na bóle stawów podczas stania, chodzenia czy też podnoszenia ciężarów, mogą złagodzić bóle poprzez suplementację hydrolizatem kolagenu. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii przeprowadzili badanie na ten temat.

Kolagen i zdrowie stawów

Już w latach 70. i 80. przeprowadzono szereg badań, które wskazały, że kolagen pomaga stawom szybciej się regenerować. Dały one impuls do kolejnych eksperymentów. Większość informacji na temat kolagenu i wpływu jego suplementacji na organizm można znaleźć w raporcie Collagen Hydrolyzate and its Relationship to Joint Health. [gelita-health-initiative.de]

Hydrolizat kolagenu, jest tak jak żelatyna, źródłem aminokwasów glicyny i proliny. Biorą one udział w produkcji tkanki łącznej.

Badanie

Naukowcy zrekrutowali grupę 147 osób (72 mężczyzn, 75 kobiet). Wszyscy byli sportowcami, trenowali w drużynie lub klubie sportowym i jednocześnie skarżyli się na bóle stawów. Losowo zostali podzieleni na mniejsze grupy:

  • jedna grupa otrzymywała 25 ml suplementu zawierającego 10 g hydrolizatu kolagenu (CH-Alpha), 8,9 g białka  i 60 mg witaminy C,
  • druga grupa otrzymywała placebo bez żadnych składników aktywnych.

Każdy z badanych został poproszony w pierwszej fazie badania o oszacowanie swojego bólu w skali od 1 do 10. Badanie trwało 24 tygodnie.

Wyniki

Pod koniec 24 tygodnia ból zmniejszył się zarówno w grupie kontrolnej, jak i kolagenowej, jednak spadek był znacznie większy w grupie z suplementem. Nastąpiła poprawa samopoczucia podczas chodzenia, stania oraz przenoszenia czy podnoszenia obciążeń. Naukowcy powtórzyli badanie na mniejszej grupie 63 osób skarżącej się na bóle kolan. Wyniki ponownie wskazały, że bóle zmniejszyły się o wiele bardziej w grupie suplementującej kolagen, niż w grupie kontrolnej.

Wnioski

Hydrolizat kolagenu może być podawany sportowcom, jako suplement diety zmniejszający objawy bólu stawów wynikającego z przeciążeń sportowych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *