Dziesięć ciekawostek na temat mikroflory jelitowej i jej wpływu na nasze zdrowie

O naszej mikroflorze jelitowej przypominamy sobie zazwyczaj w trakcie lub po kuracji antybiotykowej, kiedy lekarz do przyjmowanych leków zaleca dokupić także probiotyk i sugeruje stosować go jeszcze przez tydzień lub dwa po zakończeniu leczenia. Na co dzień o drobnoustrojach zamieszkujących nasze jelita raczej nie pamiętamy, a już nikomu chyba nie przychodzi do głowy by w jakiś specjalny sposób dbać o to by zapewnić im sprzyjające warunki do prawidłowej egzystencji. Tymczasem w świetle opublikowanych w ostatnich latach badań okazuje się, że stan mikroflory jelitowej wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego, a już drobne zaburzenia w tym intrygującym ekosystemie skończyć się mogą problemami zdrowotnymi. W niniejszym artykule przytoczę dziesięć ciekawostek na temat zasiedlających nasz przewód pokarmowy bakterii.

Jest ich więcej niż Ci się wydaje

W świetle naszego przewodu pokarmowego bytuje od kilkuset nawet do dwóch tysięcy gatunków bakterii, (przy czym wpływu na nasz organizm przynajmniej połowy z nich póki co nie udało się poznać). Jeszcze większe wrażenie robi jednak całkowita masa jaką stanowią owe drobno ustroje.  Jak wiadomo bakterie mają mikroskopijne rozmiary, tak więc spodziewać się można wyniku podanego raczej mikroskopijnych miarach. Okazuje się jednak, że wartość uzyskana na wadze  mieści się w przedziale od 1 do  2,6kg!

Zaburzenia mikroflory sprzyjają alergii

Zaobserwowano, że ryzyko chorób alergicznych w przypadku dzieci, które we wczesnych etapach życia otrzymywały leki z grupy antybiotyków jest zdecydowanie większe. Wiąże się ten fakt, z niedostatecznym zasiedleniem przez drobnoustroje błony śluzowej jelit. Skutkiem tego stanu jest złe przygotowanie układu immunologicznego oraz upośledzona przepuszczalność jelitowa wiążąca się z nadmierną ekspozycją na działanie  alergenów. Również w późniejszych etapach życia stan mikroflory jelitowej ma wpływ na działanie układu immunologicznego oraz na integralność jelitowej bariery.

Dobra mikroflora zapobiega infekcjom

Stan mikroflory jelitowej skorelowany jest z funkcjonowaniem układu odpornościowego oraz zdolnością do powstrzymywania intruzów przed przedostaniem się do wnętrza organizmu. Co więcej dobrotliwe bakterie zasiedlające nasze jelita traktować mogą drobnoustroje chorobotwórcze jako konkurentów i poprzez wydzielane związki hamują ich namnażanie. W efekcie organizm chroniony jest wielokierunkowo, z jednej strony wzmocniona jest naturalna zapora przeciwdrobnoustrojowa, z drugiej patogeny ulegają sprawnej eliminacji… więcej

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *