Jak budować masę mięśniową

Masa mięśniowa jest najcenniejszym atutem kulturysty.
Oto reguły jej zdobywania.
Podczas, gdy symetria i wyrazistość są równie bardzo istotnymi rzeczami, to jednak bez masy mięśniowej takie walory nie mają znaczenia. Na rzykład podczas dobrego pokazu kulturystycznego, przujmując, że każdy uczestnik ma podobny stopień wyrazistości i symetrii, to zawsze wygra ten, który będzie lepiej zbudowany. Tego właśnie kulturystę zapamiętają ludzie i przyjmą go z owacją i respektem. Kiedyś Arnold Szwarceneger powiedział: masa mięśniowa to jak glina w rzeżbie, której zadaniem jest rzeżbić i zaznaczać wyrazistość konturów . Powstaje więc dyskusja na temat wartości posiadanej masy mięśniowej, zastanówmy się więc, w jaki sposób naturalny kulturysta musiałby osiągać znaczącą ilość masy. Istnieje zasadnicza Formuła związana ze zwiększaniem masy. Formuła jest następująca: S=D x(T+N+R). Gdzie S to sukces, T to trenowanie, N to program odżywiania, który stosujesz, a R to twój odpoczynek i odzyskiwanie sił. Każdy z komponentów powyższej Formuły posiada 2 zalety. Wartość pierwsz to, że jest komponentem uzupełniającym. Natomiast zaleta zerowa to bycie komponentem tej Formuły.

Jednakże, jeśli każdy z komponentów brany jest pod uwagę, to masz już maksymalną wartość trzeciej zalety. W ten sposób kulturysta zyska najszybsze możliwe efekty tego programu. Jeśli kulturysta zaniecha jednego członu Formuły wewnątrz nawiasu, wówczas otrzymasz mniejszą wartość, co oznacza, że nie uzyskasz optymalnych rezultatów. Jednakże zanotuj, że nie kierując się żadną determinacją posiadasz wartość O, czyli cały twój program jest nieudany, a ty nie osiągniesz żadnych rezultatów.

Powodem tego jest determinacja, która z pewnością jest najważniejszym czynnikiem sprowadzającym się do osiągania sukcesu, który będziesz uzyskiwał w swoim programie kulturystycznym. Dlaczego? Ponieważ, jeśli nie jesteś wystarczająco zdeterminowany do nieodzownych poświęceń przy zwiększaniu mięśni, wówczas jakiekolwiek przeszkody, które napotykasz będą użyte jako powód, aby zakończyć swój program.

Jednakże, jeśli jesteś zdeterminowany, aby osiągnąćswoje cele, musisz czynić w kolejności wszelkie możliwe kroki, aby zagwarantować, że twoje treningi, odżywianie się i odprężający sen przyniosły efekty. Omawiając Formułę przynoszącą sukces i powód dla którego determinacja stanowi kluczowy sposób w pracy nad Formułą, należy na krótko uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej komponentów trenowania. Odżywianie i odzyskiwanie sił będą odrrywane w następnym artykule.

Aby efektywnie ustabilizować trening z obciążeniem należy przestrzegać następujących reguł:

a) każda sesja powinna trwać max. 60 min.Maximum jest równoznaczne do czasu sesji podczas treningu wagowego i powinno trwać 60 min. Po upływie 60 min. poziom budowanej masy oraz spalony tłuszcz z hormonami (hormon wzrostu i testosteron) są zrzucane. Również glikogen (skrobia) w twoim systemie, który jest paliwem, a twoja masa je kontraktuje jest już wyczerpany.

Czy oznacza to, że trenowanie dłużej niż 60 min. mogłoby być właściwie stratą twojego czasu dlatego, że nie będziesz już dłużej posiadał hormonów albo paliwa koniecznego do produkcji zwiększającej mięśnie. Kontynuuj trening po upływie 60 min., a odzyskane siły będą nadwerężone, co prowadzi do przetrenowania, stanu w którym twoje ciało nie wraca do sił po sesji treningu wagowego, a spowoduje to utratę sił i masy mięśniowej.
Wiele badań sugeruje, że ten obszar może promować efekt zwiększania się mięśnia, w którego komórkach wędruje woda (nie na zewnątrz) i powoduje, że mięśnie wyglądają na bardziej twarde i większe. Nie myl tego z retencją wody na zewnątrz komórek mięśniowych, co sprawia, że widzimy je napompowane i grube.

c) Każde poszczególne ćwiczenie powinno odbywać się w częściach od 6 do 15 powtórek każde. Jest wiele powodów takiego postępowania. Pierwszym i głównym powodem jest to, że zarówno obszar w którym wzrasta hormon na zewnątrz jest maxymalizowany. Jak już wiemy jest to bardzo istotne, gdyż hormon czyni dokładnie to, czego oczekujemy (zwiększa się mięsień, a tłuszcz jest redukowany).

Wykonując tak wiele powtórek otrzymujesz z wielką pompą (dopływ krwi do mięśnia), co jest niezwykle dobroczynne, ponieważ wraz z płynącą krwią i odżywkami, które odżywiają tkanki mięśnia pomagając odzyskać siły i odbudowują je większe i w szybszym czasie. W końcowej fazie wykonywania duża ilość powtórek redukuje możliwość odniesienia kontuzji, ponieważ musisz zastosować wagę, którą będziesz kontrolował w kolejności i dokonuj notatek o ilości powtórek.

d) Trening musi być progresywny. Progresywność oznacza tu wykonywanie powtórki z ostatniego ćwiczenia lub konieczność zwiększenia wagi, jeśli musisz zrobić większą ilość rekomendowanych powtórek jako szczególne ćwiczenie. Bardzo istotne jest, aby zrozumieć, że nie musimy zwiększać wagi, należy raczej zwiększyć ilość powtórek podczas każdej oddzielnej sesji. Jednakowoż, istotną rzeczą jest świadomość, że ogólnym celem kulturysty jest zagwarantowanie ponadczasowego wzrostu, ponieważ zapewni to kontynuowane uzależnienie wzrostu masy mięśnia.

e) Trening musi stanowić kompozycję trzech podstawowych ćwiczeń wagowych. Szybkich rezultatów na które czekasz dostarczają tylko 3 wagi. Ciało jest tak zaprojektowane, by być trójwymiarowe we wszechświecie. Dlatego, jeśli używasz jakiegoś urządzenia i ograniczasz swoje ciało do dwuwymiarowego wszechświata ograniczasz wiele włokien mięśniowych które zaczynają wykonywać pracę i dlatego twoje rezultaty są słabsze. Wcale nie uważam, że wszystkie urządzenia są złe. Niektóre urządzenia definitywnie zajmują ważną pozycję w naszym programie ćwiczeń wagowych. Jednakże nasz program powinien być skoncentrowany na ćwiczeniach ze sztangą, ćwiczeniach z hantlami i takich ćwiczeniach, gdzie ciało porusza się w przestrzeni jak byś się zanurzał, zatrzymywał, kucał.

f) Trening musi być cykliczny. Dla kulturysty jest to zasada o najwyższym znaczeniu. Faktem jest, że brak cykliczności w programie kulturysty, w moim mniemaniu powoduje to, że tak wielu naturalnych kulturystów nie odnosi sukcesów po 6-ciu pierwszch miesiącach swojej kariery treningowej. Kluczem do zapewnienia nieustannego wzrosru masy mięśniowej jest stosowanie naprzemiennych okresów zróżnicowanych protokolarnych treningów w sposób logiczny, zapewniając maksymalne zyski.

Podczas, gdy sam usiłowałem napisać artykuł na ten temat, do tego czasu wiadomo było, że zmiennie co 3 do 4 tygodni pomiędzy fazami wysokiego typu zakresu wykonywanej pracy rozpiętość sięga od 10 do 15 powtórek w tygodniach niskiego zakresu, ale wysoka intensywność (6-10 powtórek) będzie zaskakująca z punktu widzenia masy mięśni i siły. Wypróbuj to, a nie będziesz zawiedziony.

Jak widzisz wzrastająca masa nie jest kosmiczną nauką. Zasadniczo jest to kwestia odpowiedniego programu wiążącego się z determinacją nieodzowną w osiąganiu rezultatów. Tylko wiedza stosowana jest siłą, więc teraz przedstawiłem ci wiedzę w jaki sposób zooptymalizować twój trening do maxymalnych rezultatów, ruszaj i urzeczywistniaj go do maxymalnego wzrostu! Do następnego razu, uważaj na siebie i trenuj ciężko!

opracował; Michaił

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *