Metoda nadkompensacji składników odżywczych

 Nadkompensacja

Na wstępie powiem, iż artykuł ten jest kierowany przede wszystkim do zaawansowanych sportowców. Metoda którą Wam za chwile przedstawię jest inspirowana pierwszym etapem tzw „Cyklu Blitza” autorstwa L.Rea. „Cykl Blitza” jest to dość poważna metoda „koksowania” stosowana jedynie przez naprawdę zaawansowanych użytkowników SAA, zbyt skomplikowana żeby tutaj o niej pisać. Parę miesięcy temu, po przeczytaniu „Chemical Muscle Enhacement” Rea i wielu jego artykułów rozrzuconych w amerykańskim internecie zacząłem się zastanawiać nad jej modyfikacją, tak aby mogła być używana przez osoby nie używające SAA.
To co powstało, jedynie w niewielkim stopniu nawiązuje do jego metody – w finalnej wersji użyłem tylko kilku podstaw, więc to co powstało może być traktowane jako całkiem nowa metoda.. Więc nazwijmy ją na razie „Metodą Dezira” …

 

Parę podstaw:

 

Metoda ta to sposób na szybki przyrost masy w momencie gdy ciężko zdobywać ją naturalnie… czyli dobra na wszelkiego typu stagnacje. Do tej pory przeprowadziłem ją na trzech osobach które trenuje – efekty są naprawdę zadziwiające, więc szczerze polecam lekturę – nawet jeśli po przeczytaniu uznacie że nie ma sensu sobie zawracać nią głowy…

 

Do rzeczy.
Podczas trzymania diety na masę tak naprawdę nie jest ważne to co jemy – faktycznie ważne jest to co uda się naszemu organizmowi przyswoić i wykorzystać do budowy.
Czy wiecie w jakim środowisku w organizmie następuje największy przyrost masy? Niestety nie w momencie gdy regularnie dostarczamy niezbędne składniki odżywcze.. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego po kuracji odchudzającej typu 'głodówka’ następuje tak szybki przyrost masy ciała? Dlatego iż organizm pozbawiony pożywienia znajdował się w stanie zagrożenia. Gdy dostarczamy mało pokarmu, fizjologia naszego ciała zmienia się tak, iż każdy gram białka, węglowodanów czy tłuszczy zostaje WCHŁONIĘTY I PRZYSWOJONY! To dlatego po okresie głodzenia gdy wraca się do 'normalnego’ odżywiania tyje się w sposób .. przyspieszony.

 

Jeszcze 10 lat temu uważano że nie jest możliwe odkładanie białka w organizmie. Jednak, nie do końca jest to prawdą. Pomimo iż białka nie można przechowywać jak węglowodanów czy tłuszczy można je przechowywać w mięśniach… wiesz co za tym idzie? Właśnie… przyrost masy mięśniowej.

 

Mechanizm ten wywodzi się jeszcze z czasów gdy chodziliśmy z kamiennymi dzidami.. tysiące lat temu człowiek zjadł nie to co kupił w sklepie mięsnym, lecz to co sam znalazł, bądź upolował. Bywało tak, iż zdarzały się dni a nawet tygodnie bez jedzenia, a organizmy przystosowywały się do wzmożonego odkładania składników odżywczych. I tak po tygodniu bez ani jednej kalorii zza rogu wyskakiwało coś wielkiego i włochatego … wtedy szykowano prawdziwą ucztę – przez kilka dni jedzono setki gramów białka dziennie, które zostawało zmagazynowane.. domyślacie się o czym będzie za chwile?

 

Opis metody

 

Skoro poznaliście już teoretyczne podstawy tej metody przyspieszonego wzrostu, weźmy się za praktykę. Przedstawię wam jak zrobiłem to z moimi 'królikami doświadczalnymi”.
Przede wszystkim należy doprowadzić do tzw. 'kontrolowanego katabolizmu’. W tym celu w pierwszym etapie należy doprowadzić do lekkiego przetrenowania i obniżenia ilości dostarczanych kalorii.
W takim wypadku jeśli trzymaliśmy ścisłą dietę, odejmujemy ok 500-800kcal od codziennego pułapu kalorycznego. Jeśli nie trzymaliśmy to należy obniżyć do około 1500-2000kcal… w zależności od tego ile kalorii dostarczaliśmy dziennie. W etapie 1a trwającym 6 dni dostarczamy nie więcej niż 1,5gr białka na kilogram masy ciała. w dniu 7-mym aby katabolizm nie spalił mięśni, możemy dostarczyc więcej białka (tylko białka!) – do 2,5gr na kgmc.
W Etapie 1b trenujemy i odżywiamy się podobnie jak w 1a przez 5 dni. W dniu 6-tym i 7-mym nie trenujemy. W dniu 7-mym ograniczamy podaż białka do ok 100gramów, jednak należy odpoczywać cały dzień.

 

Dzień 1
Klatka, Barki, Triceps
Dzień 2
Plecy, Biceps, Brzuch
Dzień 3
Nogi, łydki
Dzień 4
Klatka, Barki, Triceps
Dzień 5
Plecy, Biceps, Brzuch
Dzień 6
Odpoczynek
Dzień 7
Dostarczamy więcej białka – 2,5gr na kgmc
Dzień 8
Nogi, łydki
Dzień 9
Klatka, Barki
Dzień 10
Plecy, Biceps,
Dzień 11
Nogi, łydki
Dzień 12
Triceps, Brzuch
Dzień 13
Odpoczynek
Dzień 14
Odpoczynek

 

Podczas treningu robimy 6-9 serii na duże partie i 4-6 serii na małe. Jednak trening musi być intensywny – w pierwszej serii powtórzenia negatywne, w drugiej serii do załamania, potem przechodzimy bezpośrednio do trzeciej serii, ciężar zmniejszamy i wykonujemy kilkanaście powtórzeń aż do kompletnego napompowania mięśni.
Taki trening powoduje po 10 dniach uwrażliwienie receptorów androgennych ponad normę. Podczas ostatnich dwóch dni odpoczywania organizm będzie produkował enzymy uwrażliwiające dużą ilość receptorów – androgennych, insulinowych, dla kreatyny itp.

 

Teraz mamy idelne środowisko do maksymalnego wzrostu masy ciała. Większość dostarczonych składników odżywczych zostanie WCHŁONIĘTE i UŻYTE DO BUDOWY MASY CIAŁA.

 

I Tutaj od dnia 150tego następuje ETAP 2. Radykalnie zwiększamy ilość białka – do około 4gr na kgmc. Od razu wyjaśnię iż szukałem w publikacjach medycznych – i nigdzie nie natknąłem sie na powtarzany na forum mit jakoby niemożliwe było wchłonięcie się więcej jak 40gr białka czy też że można dostarczać tylko 2gr na kgmc.. gówno prawda
Tak więc zwiększamy poziom zarówno białka, jak i kalorii pochodzących z węglowodanów i z tłuszczy do około 6-8gr węgli na kgmc i tłuszcze na poziomie 30% zapotrzebowania kalorycznego. Dodatkowo bardzo ważne jest stosowanie kreatyny z fazą ładowania – co najmniej 30gr dziennie przez 5-6 dni. Ponieważ wszystkie receptory są uwrażliwione, więcej kreatyny zostanie wchłonięte.
Trenujemy normalną metodą – 4 razy w tygodniu po 12-15 serii na duże grupy, 9-12 na małe.
Uwierzcie mi, iż podczas miesiąca następuje supernadkompensacja substancji odżywczych i przyrosty są spore. Duża ilość białka ponadto stymuluje tarczyce przyspieszając metabolizm, tak więc odkładanie tkanki tłuszczowej nie następuje równie silnie jak białek – jest zmniejszone. Podczas tego miesiąca ważne jest aby jak najwięcej odpoczywać – aby zminimalizować ilość kortyzolu we krwi.

 

Moja trójka wybrańców zyskała kolejno 3, 4 i 5kg w ciągu miesiąca, nie używając środków dopingujących. Warto również zaznaczyć iż są to osoby o kilkuletnim stażu treningowym.
Krótka charakterystyka:

 

Dzień 1-14
Tworzymy środowisko do maksymalnego wzrostu poprzez duże obciążenia treningowe i zmniejszenie ilości kalorii. Ilość białka – 1,5gr.

 

Dzień 15-45
Następuje szybki przyrost masy ciała, dzięki dużym WCHŁONIĘTYM ilościom białka. Ważne jest aby dużo odpoczywać. Ładowanie kreatyny – 5 dni po 30gr, 25 dni podtrzymania po 10gr. Białko na poziomie 4gr na kgmc, węgle 6-8gr na kgmc. Należy pamiętać że białko jest całkiem niezłym anabolikiem, jeśli używany w takich ilościach.

 

Mam nadzieje że nie będę musiał nikogo przekonywać o skuteczności tej metody – choć 'zobaczyć znaczy uwierzyć’ Prawidłowo przeprowadzony cykl przyniesie nie dość że znakomite efekty, co doprowadzi do pokonania stagnacji i kolejnej bariery fizjologicznej. Już w tej chwili mam kilku nowych ochotników w moim klubie do przeprowadzenia tej metody. Jeśli kogoś interesuje i chciałby spróbować – odpowiadam na wszystkie pytania.

 

BTW mam nadzieje że nie zabrzmi to jak durne slogany z gazet kulturystycznych.
BTW 2 – wiem że niektórym może się to wydawać dość… kontrowersyjne, ale kulturystyka już taka jest.

 

Zapraszam do dyskusji na forum klikając TUTAJ

 

Autor: dE^SiRE (sfd)

Udostępnij znajomym

3 thoughts on “Metoda nadkompensacji składników odżywczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *