Nasze stopy (art by malutka_k)

nasae.jpg
Rajstopy, skarpety, ocieplane buty nie służą stopom. Zwłaszcza jeśli nie zostały wykonane w całości z naturalnych surowców. Syntetyki wyciągają ze skóry wilgoć albo powodują, że nogi nadmiernie się pocą.
Na stopach jest mnóstwo gruczołów potowych i ani jednego łojowego. Skóra nie nawilża się więc w naturalny sposób i stąd gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Przesuszony naskórek pięt ma skłonności do pękania. Natomiast między palcami potliwych stóp mogą pojawić się zmiany grzybicze.
Problemom, z którymi trzeba będzie pójść do lekarza, zapobiegnie regularna i właściwa pielęgnacja.Skóra
Pielęgnacja
Żeby zmiękczyć naskórek, moczymy (ok. 15 minut) nogi w ciepłej wodzie z mydłem lub specjalną solą. Dodanie kilka kropli olejku lawendowego pozwoli stopom odpocząć. Po wytarciu nóg usuwamy zgrubiały naskórek tarką lub pilnikiem. Co 2-3 tygodnie możemy zrobić peeling. Pomoże w pozbywaniu się zgrubień i sprawi, że skóra będzie lepiej oddychać. Po starciu naskórka stopy opłukujemy i starannie osuszamy, zwłaszcza przestrzenie między palcami. Nakładamy krem natłuszczający, który zatrzyma wilgoć w skórze. W lecie używajmy kremu nawilżającego lub tylko lekko natłuszczającego.
Na stopy bardzo przesuszone nałóżmy grubą warstwą kremu, maseczkę nawilżającą do stóp lub papkę z siemienia lnianego. Potem owińmy je folią, włóżmy bawełniane skarpetki i odczekajmy przynajmniej godzinę (okład można pozostawić na całą noc).

Jeśli stopy się pocą:

* Do wody do moczenia nóg wlej napar z lawendy, rozmarynu, tymianku lub kory dębu.
* Myj i mocz stopy w letniej wodzie, bo ciepła pobudza gruczoły potowe.
* Po umyciu nakładaj lekki krem o działaniu przeciwgrzybiczym.
* Stosuj żele ochładzające.
* Używaj zasypek i dezodorantów do stóp i obuwia.
* Nie noś skarpetek i butów z tworzyw sztucznych.

Uwaga!

* Do ścierania naskórka nie powinno się używać pumeksu. Nie da się go dokładnie umyć, dlatego staje się siedliskiem grzybów i bakterii, a do tego po kilkakrotnym użyciu zaczyna nieładnie pachnieć. Należy zastąpić go tarką, którą po każdorazowym zabiegu trzeba umyć wodą z mydłem i odkazić np. spirytusem.
* Jeśli na twoich stopach wytworzyła się bardzo gruba warstwa zrogowaciałego naskórka lub po prostu nie masz cierpliwości do samodzielnego ścierania skóry tarką, możesz wybrać się do salonu kosmetycznego na tzw. frezowanie. Przy pomocy urządzenia wyposażonego w ścierające nakładki zgrubiała warstwa zostanie zeszlifowana. W porównaniu z domowymi zabiegami frezowanie jest bardzo skuteczne – efekt utrzymuje się przez miesiąc.

Bolesne kłopoty
Należy do nich nagniotek, czyli zgrubienie z rdzeniem, który wygląda jak czarny punkcik. Powstaje na skutek dużego ucisku spowodowanego ciasnymi butami czy wysokimi obcasami. Przed usunięciem odciski trzeba rozmiękczyć specjalnymi maściami, kroplami czy plastrami (dostępne w aptekach). Nie odnowi się tylko nagniotek usunięty razem z rdzeniem.
Przyczynami odparzeń (otarć i bąbli) są niewygodne buty, przegrzanie stóp. Otarcia trzeba zdezynfekować i zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Na bąble jest specjalny plaster, który je osuszy i wygoi skórę. Pęcherzy nie przekłuwamy – grozi to zakażeniem.
Prawdziwym utrapieniem są też pękające pięty. Pęknięcia tworzą się na skutek zmian hormonalnych, otyłości czy ubogiej w witaminy diety. By je wygoić należy łykać witaminę A+E, smarować pięty Linomagiem, Alantanem, maścią z witaminą A i preparatami gojącymi pęknięcia.

Paznokcie
Pielęgnacja
Paznokcie obcinamy prosto, tak żeby uzyskały kształt łopatki. Używamy do tego specjalnego obcinacza. Nierówności wygładzamy pilnikiem tekturowym lub szklanym. Nie stosujemy metalowego, bo tworzą się po nim zadziory. Ostre brzegi paznokci delikatnie zaokrąglamy, żeby nie wpijały się w ciało.
Skórki odsuwamy po każdej kąpieli (np. drewnianą szpatułką, ręcznikiem czy paznokciem). Lepiej ich nie wycinać, bo zaczną szybko odrastać, staną się też grube i twarde. Wtedy wycinanie ich będzie konieczne – wymaga ono jednak wprawnej ręki, trzeba więc będzie chodzić z tym do pedikiurzystki.
Malujemy paznokcie zawsze przed wtarciem kremu. Na tłustej powierzchni lakier nie utrzyma się długo. Pod emalię nakładamy bazę. Dzięki niej płytka nie przebarwi się na żółto, nawet po użyciu lakieru w ciemnym kolorze.

Bolesne kłopoty
To np. wrastające paznokcie. Boczna krawędź paznokcia palucha wbija się w skórę i powoduje silny ból, ponieważ naskórek jest tam bardzo unerwiony. Powstaje obrzęk i zaczerwienienie, zbiera się ropa. Problem bywa dziedziczny. Wtedy paznokieć zawija się już przy macierzy (miejsce, z którego wyrasta) i zaradzić temu może tylko chirurg. Inne przyczyny wrastania paznokci to ciasne obuwie (zwłaszcza ze szpicami) lub niewłaściwie wykonywany pedikiur (obcinanie płytki po bokach). Wówczas pomoże wizyta w gabinecie kosmetycznym.
Pedikiurzystka przeprowadzi tzw. tamponowanie. Pod wrastającą część płytki wsuwa się mały tampon nawilżony płynem przeciw wrastającym paznokciom. Opatrunek trzeba zmieniać codziennie.

Najnowszą metodą walki z wrastającymi paznokciami stosowaną w gabinecie kosmetycznym jest zakładanie klamerek korygujących . Są to plastikowe twarde paseczki mocowane w poprzek paznokcia, które odginają zawijające się brzegi. Klamerek nie widać na płytce. Można więc pokryć je lakierem.

PEDIKIUR KROK PO KROKU:

1. Zmywasz stary lakier.
2. Moczysz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, soli leczniczej lub olejków (15-20 minut). Wycierasz stopy ręcznikiem.
3. Ścierasz tarką zrogowaciały naskórek. Najpierw z podeszew, potem z palców. Robisz peeling i płuczesz stopy.
4. Dokładnie osuszasz skórę. Przestrzenie między palcami starannie wycierasz chusteczką higieniczną.
5. Obcinasz paznokcie na prosto. Wygładzasz je pilnikiem.
6. Drewnianą szpatułką odsuwasz skórki oraz delikatnie wydłubujesz martwy naskórek ze szczelin dookoła paznokci.
7. Malujesz paznokcie. Ułatwi ci to specjalny separator, który wkłada się między palce. Najpierw nakładasz bazę, potem dwie warstwy lakieru. Na koniec pokrywasz paznokcie utwardzaczem, który zapobiegnie szybkiemu odpryskiwaniu emalii.
8. Wsmarowujesz krem natłuszczający. Możesz użyć dezodorantu do stóp lub do butów.
9. Całą procedurę powtarzasz co tydzień. Lakier zmywasz zawsze wtedy, gdy pojawią się pierwsze odpryski.

Autor: malutka_k

Udostępnij znajomym

2 thoughts on “Nasze stopy (art by malutka_k)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *