Oczyszczanie twarzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło zdjęcia

Wiek XX i XXI to dynamiczny rozwój kosmetyki i dziedzin pokrewnych. Nauka i technika dąży do zapewnienia współczesnemu człowiekowi zdrowia i młodości. Zadaniem kosmetyki zawsze było dbanie o piękny wygląd skóry, dzisiaj to także „powstrzymywanie czasu”, zatrzymywanie niekorzystnych zmian w naszym wyglądzie. Jak na razie nie mamy jeszcze cudownego eliksiru młodości, ale mamy już zabiegi kosmetyczne, aparaty i kosmetyki, które wpływają na spowolnienie procesu starzenia się skóry. Wszelkie zabiegi wykonywane przez kosmetyczki mają na celu zachowanie lub przywrócenie pięknego wyglądu odwiedzających nas osób.

Jeśli zmiany na skórze mają charakter choroby to klient jest odsyłany do specjalisty dermatologa (tak powinno być w każdym gabinecie – pytajcie czy gabinet współpracuje z dermatologiem). Kosmetyczka nie może wykraczać poza swoje kompetencje. Każda doświadczona kosmetyczka wie, w jakich wypadkach pomoc dermatologa jest niezbędna.

Każda osoba odwiedzająca gabinet kosmetyczny przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi kosmetycznemu, powinna mieć możliwość zasięgnięcia bezpłatnej porady kosmetycznej. Konsultacje przeprowadzane powinny być szczegółowo, podejście do problemu musi być zawsze profesjonalne (niezależnie od tego czy jest to większy problem z pielęgnacją czy np. porada dot. kształtu brwi).

Wszystkie warunki jakie powinny spełniać gabinety kosmetyczne opisałam w artykule „Idealny gabinet”.

Najbardziej popularnym zabiegiem wykonywanym w gabinetach kosmetycznych jest zabieg
oczyszczania cery

Niezależnie od rodzaju cery każda z Was odczuwa co jakiś czas potrzebę oczyszczenia skóry a przede wszystkim usunięcia zaskórników (to czarne punkciki, które trudno jest ukryć pod makijażem).

Zaskórniki (nie zaskórniaki!) to drobne czopy rogowo – łojowe zalegające w przewodach gruczołów łojowych. Powierzchnia zaskórników jest zwykle ciemna na skutek utleniania się keratyny. Zaskórniki mogą być otwarte i zamknięte. Zaskórniki występują zwykle w miejscach objętych łojotokiem. Zdarzają się również zaskórniki suche (zwykle tkwiące w przewodach gruczołów łojowych od dłuższego już czasu). Wiele osób zgłasza się do gabinetu kosmetycznego na oczyszczenie cery nie tylko z zaskórników, ale także z prosaków.

Prosaki to maleńkie, białawe twory, wielkości ziarnka maku lub prosa, umiejscawiają się tuż pod naskórkiem. Są to zwykle torbiele gruczołu potowego lub łojowego. Torbiel taka powstaje najczęściej na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Prosak jest twardy (wygląda jak malutka biała kuleczka). Najczęściej występuje na twarzy (policzki, czoło, powieki), czasami może pojawić się na narządach płciowych lub na powierzchni blizn.

Podobnie do prosaków wyglądają kaszaki. Występują one w postaci pojedynczych lub mnogich, okrągłych, twardych torbieli (mogą mieć wielkość od ziarna grochu do gołębiego jaja) najczęściej w obrębie mieszków włosowych lub gruczołu łojowego. Kaszaki są pokryte skórą i nie wykazują cech zapalnych, na szczycie kaszaka może być widoczny rogowy czop. Kaszaki umiejscawiają się na owłosionej skórze głowy, na twarzy, na karku, za uszami, na tułowiu, w okolicy narządów płciowych. Leczenie powinien przeprowadzić chirurg, gdyż kaszak należy usunąć wraz z jego torebką. Nie zmuszajcie kosmetyczki aby po rozpoznaniu kaszaka usunęła go – może to być mało efektywny zabieg.

Jeśli na swojej twarzy zauważasz zaskórniki lub prosaki to powinnaś wybrać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg oczyszczania cery (również można oczyszczać dekolt i plecy, a nawet ramiona jeśli jest taka potrzeba, zabieg przebiega podobnie).

Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy (panie zwykle przychodzą do gabinetu w makijażu, ale nawet gdyby na twarzy nie było kolorowych kosmetyków to kosmetyczka i tak powinna rozpocząć zabieg od zmycia twarzy). Do demakijażu kosmetyczka używa mleczka, żelu lub pianki (kosmetyki już na wstępie dobiera do rodzaju cery – jeśli jesteś pierwszy raz w gabinecie kosmetyczka musi wypytać Cię o kilka szczegółów dotyczących Twojej cery). Po zmyciu twarzy (ja zmywam zawsze także powieki i rzęsy ponieważ uważam, że nie można przeprowadzić kompleksowego zabiegu bez zastosowania preparatów pod oczy i na powieki – słyszałam, że niektóre kosmetyczki pozostawiają makijaż na powiekach – uważam, że to błąd) przychodzi kolej na dokładną analizę stanu cery – kosmetyczka ogląda cerę i ustala jakie dodatkowe zabiegi poza oczyszczeniem może wykonać. Musisz być dokładnie poinformowana jakie znaczenie dla Twojej cery mają proponowane zabiegi i jaka jest cena takiego rozszerzonego zabiegu. Nie mogą spotkać Cię niespodzianki w chwili gdy masz zapłacić za zabieg. To Ty decydujesz, czy chciałabyś rozszerzyć zabieg np. o masaż twarzy, szyi i dekoltu, o dodatkową maseczkę, regulację brwi, hennę, zastosowanie innej metody oczyszczania np. z użyciem nowoczesnego aparatu, ustal także, czy na koniec zabiegu chcesz mieć zrobiony makijaż dzienny.

Możesz wybrać zabieg standardowy – ograniczający się do zabiegu oczyszczania cery.

Jeśli wybrałaś taki uproszczony zabieg to po analizie cery kosmetyczka przechodzi do kolejnych czynności. Jeśli cera tego wymaga wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage. Kosmetyczka może wykonać także zabieg wzmacniający efekt peelingu tzw. brushing (szczotkowanie). Brushing to zabieg wykonywany aparatem z obrotową szczoteczką. Zabieg jest bardzo przyjemny – jest to rodzaj delikatnego masażu (nie możesz poddawać się temu zabiegowi, jeśli masz naczynkową cerę lub ropne wykwity oraz jeśli cera jest bardzo wrażliwa).

Po peelingu kosmetyczka nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz (nie powinnaś czuć gorąca na twarzy, a tylko delikatne ciepło i wilgoć). Taki zabieg oprócz tego,że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry. Jeśli cera jest tłusta, z wypryskami to kosmetyczka może zastosować ozonowanie pod koniec vaporyzacji. Ozon ma bakteriobójcze działanie na skórę. Cały zabieg z zastosowaniem vapozonu trwa ok. 15 min.

Jeśli skóra jest bardzo zanieczyszczona lub kosmetyczka wie, że jest to cera trudna do oczyszczenia, może użyć dodatkowo maseczki rozgrzewającej (jeśli nie masz rozszerzonych naczyńek). Po nałożeniu takiej maseczki będziesz czuła jej intensywne działanie rozgrzewające (może to być nawet uczucie pieczenia).

Po szybkim zmyciu maseczki kosmetyczka przystępuje do manualnego oczyszczania cery. Zwróć uwagę aby od tego momentu miała na dłoniach rękawiczki jednorazowe (a w trakcie całego zabiegu zwracaj uwagę na to czy kosmetyczka często myje ręce, czy dezynfekuje dłonie specjalnym płynem).

Oczyszczanie z zaskórników polega na usuwaniu zalegającej treści po przez ucisk palcami. Palce kosmetyczka musi mieć owinięte w chusteczki higieniczne, nie może to być agresywny ucisk, nie możesz mieć wrażenia, że usuwanie zaskórników odbywa się po przez nacisk paznokciami. Oczyszczanie nie może trwać zbyt długo – jeśli czujesz się już zmęczona czy zniecierpliwiona tym etapem to powiedz o tym kosmetyczce (troskliwa kosmetyczka powinna pytać Cię czy nie męczy Cię zbytnio ten etap zabiegu). Usuwanie zaskórników nie jest bolesne, ale jeśli zaskórników jest dużo lub cera jest trudna do oczyszczania to zabieg może nie być zbyt przyjemny i, mimo starań kosmetyczki o delikatne usuwanie zaskórników, możesz odczuwać mocniejszy ucisk. Kosmetyczka nie powinna usuwać ropnych zmian (nie poprawi to wyglądu skóry, a może przyczynić się do powstania większych stanów zapalnych). Zmiany ropne musi wyleczyć dermatolog.

Nie zdziw się jeśli kosmetyczka będzie chciała użyć igiełki do nakłucia zamkniętych zaskórników lub prosaków. Igiełka musi być jednorazowa (nie zgadzaj się na żadne inne igły – tylko jednorazówki!). Nakłucie musi być zrobione bardzo delikatnie tak aby nie było potem widać śladów. Jeśli nie jest to konieczne to kosmetyczka nie powinna nadużywać igiełki. Czasami do usuwania zaskórników używany jest przyrząd zwany łyżeczką Unny. Taki rodzaj pałeczki zakończony łyżeczką z dziurką lub pętelką – ułatwia usunięcie zaskórników z miejsc trudniej dostępnych.

Po usunięciu zaskórników i ewentualnych prosaków następuje punktowe zdezynfekowanie krostek czy nakłutych igiełką miejsc. Teraz na całą twarz może być użyty preparat o działaniu przeciwzapalnym, łagodzący zaczerwienienia. Kolejny etap (pomijany niestety w wielu gabinetach) to d`arsonwalizacja. Zabieg wykonywany jest urządzeniem,które wytwarza prąd wielkiej częstotliwości. Pod wpływem tego prądu w tkance wytwarzana jest minimalna ilość ciepła. Działanie tego aparatu ma na celu uspokojenie skóry po zabiegu, jest to także rodzaj masażu, a także świetna dezynfekcja skóry za pomocą ozonu. W trakcie zabiegu będziesz odczuwała mrowienie, lekkie szczypanie, iskrzenie oraz zapach ozonu.

Jeśli jest to konieczne dla pogłębienia efektów leczniczych (np. na naczynka lub łojotok) kosmetyczka może zastosować dodatkowo zabieg galwanizacji lub jontoforezy (te zabiegi opiszę osobno), może także, jeśli dysponuje takim urządzeniem zastosować kosmetyki lub kosmeceutyki wprowadzane w skórę za pomocą ultradźwięków.

Następnym etapem zabiegu oczyszczania cery jest nałożenie odpowiednio dobranej maseczki łagodzącej (bardzo dobry efekt działania tego typu maseczek można uzyskać poprzez naświetlanie lampą sollux z niebieskim filtrem). Ta lampa ma działanie łagodzące, przeciwzapalne, działa kojąco na naczynka. Zwróć uwagę czy oczy masz dobrze zasłonięte w trakcie tego naświetlania. Ja pamiętam także, aby na powieki i pod oczy nałożyć krem pielęgnacyjny i dodatkowo chłodzące kompresy.

Po zmyciu maseczki kosmetyczka używa kojącego toniku i nakłada odpowiedni do rodzaju cery krem (zimą musi to być koniecznie krem chroniący przed mrozem a latem z wysokimi filtrami UVA i UVB). Jeśli cera jest jeszcze zaczerwieniona lub są punktowe ślady to koniecznie musi być nałożony preparat kojący, korygujący zaczerwienienia. Na koniec zabiegu możesz poprosić o wykonanie makijażu. Po zabiegu nie możesz mieć zaczerwienionej skóry i widocznych śladów oczyszczania.

Zabieg standardowy, który opisałam może być rozszerzony o kilka dodatkowych elementów np.:

* masaż twarzy, szyi i dekoltu,
* maseczkę na szyję i dekolt
* maseczkę na okolice oczu
* maseczkę na dłonie
* maskę odżywczą po zmyciu maseczki ściągającej
* maskę z alg (liftingującą, chłodzącą, łagodzącą)
* masaż dłoni i stóp
* hennę brwi i rzęs
* regulację brwi

Zwykle wykonanie tych zabiegów wiąże się z dodatkowymi odpłatnościami. Nie są to drogie zabiegi, a zdecydowanie wzmacniają efekt standardowego zabiegu oczyszczania cery.

Oczyszczanie cery powinno być wykonywane w miarę regularnie (lepiej nie dopuszczać do mocnego zanieczyszczenia zaskórnikami – skóra ma wtedy nieładny koloryt, a zaskórniki nie sprawiają estetycznego wrażenia). Częstotliwość zabiegów ustali kosmetyczka w zależności od rodzaju cery i indywidualnych potrzeb.
[wizaz.pl]

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *