Resweratrol, a nowotwory

Resweratrol jest związkiem o którym prawdopodobnie już wszyscy słyszeli. Należy do grupy polifenoli. Związki polifenolowe obok resweratrolu obejmują flawonoidy, garbniki, kurkuminę i galakatechiny. Wszystkim przypisuje się działanie antynowotworowe.

Resweratrol można znaleźć w żywności, w tym w orzeszkach ziemnych i winogronach oraz w czerwonym winie. Galakatechiny są obecne w zielonej herbacie. Uważa się, że stosowanie polifenoli w diecie danej osoby może poprawić zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka ze względu procesy antyoksydacyjne.

W badaniach naukowych resweratrol wykazywał właściwości antyproliferacyjne w komórkach HT-29 (raka jelita grubego) nawet po ekspozycji na IGF-1 (Insulinopodobny czynnik wzrostu-1 sprzyja wzrostowi nowotworów różnych rodzajów). Resweratrol hamował cykl komórkowy poprzez różnorakie mechanizmy. Podawanie resweratrolu indukowało apoptozę zmienionych komórek.

Wniosek: resweratrol hamuje szlak związany z IGF-1R, a także zwiększa apoptozę komórek nowotworowych przez aktywację szlaku p53. Sugeruje to jego potencjalną rolę jako środka chemioterapeutycznego.

Referencje:

Jairam Vanamala, Lavanya Reddivari, Sridhar Radhakrishnan & Chris Tarver „Resveratrol suppresses IGF-1 induced human colon cancer cell proliferation and elevates apoptosis via suppression of IGF-1R/Wnt and activation of p53 signaling pathways” https://link.springer.com/article/10.1186/1471-2407-10-238

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *