Testosteron i inne hormony, a redukcja tłuszczu u kobiet

Wbrew obiegowym, błędnym opiniom testosteron jest głównym hormonem nie tylko mężczyzn, ale też kobiet. Również uważane za kobiece hormony, estrogeny, mają do odegrania dużą rolę w życiu mężczyzny. Szczególnie istotny jest estradiol, to prawda, pozostałe dwa odgrywają marginalną rolę.

Proszę mnie dobrze zrozumieć, mężczyzna potrzebuje ściśle określonych, niewielkich ilości estradiolu. U mężczyzny podanie 2 mg wodnego roztworu 17 beta-estradiolu powoduje spadek stężenia testosteronu o 61,2% w ciągu 24 godzin (ze średniej wartości 760 ng/dl do średniej 295 ng/dl). Po 36 h od aplikacji estradiolu stężenie testosteronu jest niższe o 83.8%. Podobną supresję produkcji testosteronu w jądrach wywołują dowolne sterydy anaboliczno-androgenne, niemniej zajmuje to o wiele więcej czasu (5-7 dni). Dlaczego więc napisałem, iż estradiol jest mężczyznom niezbędny? Bo nie należy sugerować się wynikami badań, w których podawano kosmiczne dawki estrogenów! U mężczyzny w normalnych warunkach spotyka się od 10 do 50 pikogramów estradiolu na mililitr krwi, u kobiety w środku cyklu do 750 pikogramów na mililitr, w uproszczeniu kilkanaście razy więcej.

BEZPIECZNY I SKUTECZNY SPALACZ TŁUSZCZU

Źródło: Pagana T. & Pagana K Mosby’s® diagnostic and laboratory test reference, 11 edycja.

1 pikogram to 0,000000001 milligrama. Komentarz jest zbędny, trzeba być pozbawionym rozumu, by podawać mężczyznom ilości estradiolu liczone w miligramach, skoro normalna produkcja testosteronu wynosi u nich kilka mg dziennie. W małych ilościach estradiol u mężczyzny reguluje libido, funkcjonowanie kości, układu sercowo-naczyniowego, przyrost mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej. U kobiety zwykle dużo większy wpływ na popęd płciowy i zachowania seksualne mają testosteron, 19-nortesteron (nandrolony) i rozmaite związki pochodne (np. tybolon). Nie estradiol czy progesteron. W jednym z badań w sumie 158 kobiet otrzymywało 2,5 mg tibolonu, 2 mg estradiolu i 2 mg dienogestu (antyandrogen, pochodna nandrolonu o przeciwnych do nandrolonu właściwościach) lub brak terapii. W porównaniu z podawaniem estradiolu i dienogestu, leczenie tibolonem wiązało się z większą poprawą sprawności seksualnej, w tym popędu seksualnego, podniecenia seksualnego i satysfakcji.

Testosteron, a funkcjonowanie kobiet

Kobiety zostały losowo przydzielone do grup:

  • implantów z 50 mg estradiolu,
  • implantów: estradiol 50 mg plus testosteron 50 mg,

9 implantów podawano co 3 miesiące przez okres 2 lat.

Niestety, naukowcy, nie wiem w jakim celu, ale oszukali odbiorców.

W ciągu 2 lat masa ciała prawie się nie zmieniła w grupie estradiolu, bo czym jest spadek z 65,1 kg do 64,1 kg, tymczasem dodatek testosteronu spowodował wzrost z 63,4 kg do 64,6 kg.

Jak lekarz medycyny Susan R. Davis i posiadająca doktorat Karen Z. Walker mogły stwierdzić, iż dodatek testosteronu do estradiolu „osłabia efekty redukcji tkanki tłuszczowej”? Naprawdę? Wszystkie przytoczone dane przeczą wspomnianej tezie!

W grupie estradiolu w ciągu 2 lat masa tkanki tłuszczowej zmniejszyła się o 0,6 kg, jest to bliskie błędowi pomiaru, a nie efektywnym wynikom (odnotowano spadek masy tłuszczu z 35,7 kg do 35,1 kg). Dodatek testosteronu sprawił, że panie pozbyły się 1.5 kg tłuszczu (odnotowano spadek z 37,4 kg do 35,9 kg). Czyli wynik jest ponad dwukrotnie lepszy! I to w warunkach braku treningu i stosowania specjalnej diety.

Ponadto beztłuszczowa masa ciała (która ma znaczenie dla redukcji tłuszczu przez całą dobę!) wzrosła w grupie estradiolu o imponujące 0.2 kg (znów, raczej błąd pomiarowy), a w grupie estradiolu i „teścia” o 3,1 kg! 15-krotna różnica przecież nie świadczy o niczym, czy tak sądziły panie prowadzące eksperyment? Żenada. Testosteron zapewnił niesamowite efekty, biorąc pod uwagę, iż podawanie 50 mg (wolno uwalnianego środka) co 3 miesiące to żart, a nie kuracja hormonalna, wychodzi średnio 0,55 mg „teścia” dziennie. Jednak nawet taka, wydawałoby się znikoma ilość, w ciągu 2 lat tworzyła potężną różnicę w rekompozycji sylwetki u pań (kilka kg mięśni więcej, a 1,5 kg tłuszczu mniej!)

Obwód w pasie metody mierzoną Światowej Organizacji Zdrowia przyniósł spadek 4,4 cm w grupie estradiolu oraz 3,2 cm w grupie estradiolu i testosteronu. Tylko należy uwzględnić, iż przyrost mięśni może zaburzać pomiary tkanki tłuszczowej. Istnieje wielu sportowców z rozbudowanymi grzbietami i brzuchami, którzy mają sporo centymetrów w pasie, mimo wysokiego odtłuszczenia sylwetek. Poza tym nie mamy pojęcia, jaką aktywność i dietę stosowały panie, a to decyduje o pozbywaniu się tłuszczu.

Testosteron dla kobiet: tak czy nie?

Jeśli mogę coś dodać na koniec, to nie polecam kobietom preparatów testosteronu (żele, oleje do iniekcji, roztwory na wodzie, implanty) ze względu na wirylizację sylwetki. Nie jest to dobry środek dla płci pięknej, tak samo, jak trenbolone (i jego pochodne), MENT (trestolone), Metanabol czy Anapolon (oxymetholone) i inne preparaty silnie androgenne. Prawdopodobnie o wiele bezpieczniejsze jest podawanie nandrolonu, tibolonu, oxandrolonu, masteronu, boldenonu, Oral-turinabolu czy nawet Winstrolu.

Jeśli ma to być rodzaj HTZ, to potrzebne jest zrównoważenie potencjału estrogenów i progesteronu. Czyli nandrolon (oddziaływanie na receptory progesteronu, działanie anaboliczne i mniejsze androgenne) i pewna dawka estrogenów lub kombinacja boldenone/winstrol/oral-turinabol/nandrolone i tibolon. Unikalny mechanizm estrogenowego, progestogennego i androgennego działania tibolonu wynika z rozpadu związku macierzystego na 3 aktywne metabolity, z których każdy selektywnie działa na różne tkanki w inny sposób. Być może u niektórych kobiet sprawdzą się niewielkie dawki testosteronu, który podlega aromatyzacji, a więc zapewnia potencjał androgenny, działanie estrogenne i np. dodatkowo nandrolon (wywiera wpływ na receptory dla progesteronu). Niemniej tego rodzaju kwestie należy najpierw omówić z lekarzem, a ryzyko związane z kuracją testosteronem u kobiet uważam za niewarte próbowania. Inne SAA mają zróżnicowane profile i bezpieczeństwo.

Literatura:

Davis S.R. i in. Effects of estradiol with and without testosterone on body composition and relationships with lipids in postmenopausal women https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11127762/

M A Osmanağaoğlu Effect of different preparations of hormone therapy on sexual dysfunction in naturally postmenopausal women https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17085380/

Nieciecka A. i in. Tibolone among drugs in the therapy of postmenopausal women https://journals.viamedica.pl/medical_research_journal/article/view/75535

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *