Typy sylwetek kobiecych

To ze kobieta ma więcej tłuszczu niż mężczyzna wie każdy. Wiadomo tez ze tłuszcz w okresie dojrzewania odkłada sie w określonych miejscach. Oczywiście, w zależności od predyspozycji genetycznych danej osoby, możemy mieć tego tłuszczu tu i owdzie więcej, lub miej. Dlatego wyszczególniono i rożnie nazwano poszczególne typy sylwetek.
Kazdy typ ma swoje „wady i zalety”i dla każdego typu tycia dopasowuje sie odpowiednio i trening i styl diety.

Oczywiście zalecenie typu: nie jedz słodyczy, unikaj jedzenia przetworzonego, uprawiaj jakąś formę ruchu przynajmniej 3x w tygodniu dotyczą każdej kobiety
Co do treningu to zasada umiaru również dotyczy każdej sylwetki generalnie.
Suplementacja ogólna opisana jest w osobnym arcie a tu zaznaczam tylko najbardziej pasujące.
Pamiętajmy, ze podział jest bardzo ogólny każda osoba może mieć swoje własne miejsca „problemowe” związane z genetycznymi predyspozycjami, historią diet oraz dolegliwościami zdrowotnymi. Często zaleczenie ich powoduje ze nagle „zmieniamy” swoja sylwetke.

Typy sylwetek kobiecych

Cztery typy sylwetek: klepsydra, prostokąt, gruszka (łyżeczka), trójkąt.

Najbardziej „kobiecym” typem jest Klepsydra – tłuszcz odkłada się w biuście i biodrach oraz udach – typ lansowany w latach 50 tych i 60 tych ubiegłego wieku.
Nie ma tu specjalnych, generalnych zaleceń żywieniowych, osoba będzie chudła raczej równomiernie zarówno z biustu jak i z bioder zachowując podobne proporcje. Trzeba indywidualizować postępowanie do aktualnych potrzeb. Klepsydry maja tendencje do puchnięcia i wrażliwy układ hormonalny. Jeżeli klepsydra cierpi na migreny to podobnie jak u gruszki może to wskazywać na dominacje estrogenowa. Powinna unikać nadmiernej ilości spinningu oraz biegania. Klepsydrom i gruszkom nie groza najczęściej problemu zdrowotne związane z lekka nadwaga. Przy prawidłowej diecie w okresie karmienia piersią i wydłużonym czasie jego trwania klepsydra oraz gruszka maja szanse pozbyć się nadmiaru tłuszczu z ud i jest to właściwie jedyny zdrowy sposób na te miejsca.
Przedstawicielkami tego typu sylwetek w dziennikach jest : Akneraj.

Prostokąt to typ sylwetki, który dominuje na wybiegach, kobieta jest generalnie równo otłuszczona bez szczególnie ku temu predysponowanych miejsc. Poki udaje jej się utrzymywać zwiększony metabolizm właściwie nie ma żadnych kłopotów z tyciem. Jednak gdy w wyniku zmian hormonalnych, bądź z wiekiem metabolizm spada tyjąc przemienia się w jabłko i gromadzi nadmiar tłuszczu na brzuchu, dlatego właściwie można traktować te typy podobnie. Ich bolączka, gdy sa szczupłe, jest brak tak biustu jak i tyłka .
Ćwiczenia siłowe rozbudowujące górną i dolna cześć ciała są bardzo przydatne kobietom o tej sylwetce, które często również maja słabo rozbudowana masę mięśniową generalnie, co po zakończeniu okresu dojrzewania sprzyja niskiemu metabolizmowi i tyciu. Kobiety, tyjące w brzuchu, szczególnie muszą uważać na jakość węglowodanów, które spożywają i o ile inne typy sylwetek mogą sobie pozwolić na zjedzenie czegoś słodkiego od czasu do czasu ,to jabłka i prostokąty powinny się tego wystrzegać jak trucizny i tak jak truciznę dawkować w ilościach kosmetycznych
Jabłka powinny polubić ocet jabłkowy, cynamon, z ziół: mniszek lekarski, mięta, rumianek ,zielona herbata oraz kozieradkę
Przedstawicielka tego typu sylwetki w dziennikach jest Lejla, Wrong.

Gruszka bardzo popularny typ sylwetki od klepsydry rożni się mniejszym biustem i tendencja, ze w czasie odchudzania w pierwszej kolejności będzie właśnie tutaj chudła. Pragnąca pozbyć się nadmiaru tłuszczu z nóg gruszka, musi się liczyć z tym, ze by to osiągnąć jej górna cześć ciała będzie wychudzona do kości.
Trening skierowany powinien być przede wszystkim na rozbudowanie górnej części ciała dla wyrównania proporcji. Gruszka jak klepsydra powinna unikać nadmiernej ilości spinningu oraz biegania (gdyż ten typ treningu ma tendencje spychania tłuszczu w miedzy włókna mięśniowe). Gruszka musi się liczyć z tym, ze ma również dużo mięśni w nogach, spośród gruszek właśnie wywodzą się panie narzekające na szybki „rozrost” mięśni od biegania, skakania, steperka itd… Gruszka również łatwo puchnie w nogach i ma silne tendencje do „pompy treningowej” oraz ma wyraźny cellulit . Najlepszym sposobem na trening jest niezwracanie uwagi na „przyrost mięśni” który jest chwilowy i niewielki a zauważalny tylko przez tendencje do gromadzenia wody w tej okolicy ciała, gruszka dużo zyskuje dzięki treningowi siłowemu nóg i nie powinna z niego rezygnować.
Gruszka marząca o nogach modelki jest z góry skazana na porażkę, powinna skupić się na poprawie proporcji i jędrności. Za to gruszka i klepsydra posiada plaski, szczupły brzuch i bez większej trudności może pochwalić się krata na brzuchu.

Dobrymi ziołami dla gruszki są ziołami odwadniające typu pokrzywa czy dziurawiec.
Szczególnie „przyjaznymi” dla niech warzywami, są wszystkie krzyżowe i te powinny się znaleźć przynajmniej w jednym posiłku dziennie
Przedstawicielkami tego typu sylwetki w dziennikach jest Agak, Gruszka85, Mi, Ann.., Martucca, LadyM.

Odwrócony trójkąt chyba najbardziej pożądana, przez kobiety, sylwetka w dzisiejszych czasach. Trójkąt tyje w biuście i generalnie w okolicach klatki piersiowej i rak. Ma wąskie biodra szersza górną cześć ciała. Tak jak prostokąt tyje również nadmiernie w brzuchu i ciężko jej utrzymać mala ilość tłuszczu w tym miejscu. Oczywiście na zasadzie przeciwieństwa, trójkąty powinny ćwiczeniami siłowymi, starać się rozbudować dolna cześć ciała. Tak one jak i prostokąty, dzięki ćwiczeniom siłowym mogą mieć piękne, smukłe i kształtne uda oraz okrągłe pośladki.
Zalecenia dietetyczne są również podobne. Oba typy sylwetek muszą uważać na spożycie cukrów, bo nadmiar tłuszczu gromadzący się w brzuchu sprzyja rozwojowi cukrzycy.
Przedstawicielkami w dziennikach są 4nn.

Rysuneczek poniżej bardzo dobrze oddaje to, jak się zmienia sylwetka gdy tyjemy w określonym obszarze ciała, : gorze, w biodrach i ogólnie.

Zmiana sylwetki

Zapraszam do dyskusji na forum klikając TUTAJ

Autor: obliques (sfd)

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *