Wyniki Mr. Olympia 2017

Najważniejsze zawody sportów sylwetkowych na świecie dobiegły końca. W kulturystyce open po raz siódmy zwyciężył Phil Heath, który tym samym zrównał rekord Arnolda Schwarzeneggera pod względem zdobytych tytułów. W mowie końcowej przez łzy Phil wypowiedział klasyczny cytat Arnolda: „I’ll be back”, czyli w 2018 Phil będzie bronił tytułu. Przypomnijmy, że Phil zapowiada, że chce zwyciężyć 10 razy w zawodach Mr. Olympia. Walka o Sandowa była zacięta. Jako ostatni na scenie zostali Phil i „Big Ramy”, który wygrywał z mistrzem wzrostem i rozmiarem mięśni, również aprobata publiczności była po stronie Egipcjanina, jednak brakowało mu docięcia i szczegółów w sylwetce, które posiadał Phil. Na trzecim miejscu niesamowity William Bonac, pochodzący z Ghany, a mieszkający Holandii zawodnik w tym roku dołożył kolejne kilogramy masy mięśniowej i pomimo niskiego wzrostu prezentował świetną formę. Na czwartym miejscu weteran – 47-letni Dexter Jackson. Piąta lokata to Shawn Rhoden.

W niższej kategorii wagowej – kulturystyce 212 (do 96 kg) szósty tytuł zdobył Flex Lewis, który zadedykował tegoroczne zwycięstwo zmarłemu niedawno, młodemu kulturyście, a także przyjacielowi – Dallasowi McCarverowi. Na drugim miejscu Ahmad Ashkanani, któremu jednak brakowało sporo do mistrza, brązowy medal dla Jose Raymonda, który prezentował świetną formę i „ziarnisty” wygląd. Na czwartym miejscu pierwszy zdobywca tytułu 212 David Hanry, na piątym młody zawodnik, czyniący ogromne postępy – Derek Lunsford.

W figure nastąpiła „zmiana warty”. Dwukrotna zwyciężczyni, broniąca tytułu Latorya Watts zajęła drugie miejsce, oddając koronę Cydney Gillon. W fitness triumfowała po raz czwarty z rzędu niesamowita Oksana Grishina pochodząca z Rosji. Ze łzami w oczach podczas przemówienia po wygranej potwierdziła, że kończy karierę na scenie, co zapowiadała już na początku roku. W kategorii classic physique również zaszły zmiany w stosunku do zeszłego roku. Zwycięzca z 2016 Danny Hester zajął piąte miejsce, a złoto zdobył młody, świetnie zapowiadający się zawodnik Breon Ansley. Powracający na scenę Flex Wheeler ostatecznie zajął przedostatnie, piętnaste miejsce. Jednak z uwagi na specjalne zaproszenie wykonał program dowolny razem z piątką najlepszych zawodników podczas finałów. W kategorii women’s physique znów zwyciężyła Juliana Malacarne, podobnie jak w men’s physique kolejny tytuł zdobył Jeremy Buendia. W bikini złoto zdobyła Angelica Teixeira, która zdobyła kwalifikację na Olympię wygrywając zawody Arnold Classic 2017 na początku roku. Warto wspomnieć, że zwyciężczyni z zeszłego roku – Courtney King – nie wzięła udziału w tegorocznej edycji.