Zagadka „nagłej śmierci sportowca”

Co jakiś czas pojawiają się w mediach doniesienia o niespodziewanej śmierci znanego młodego sportowca. Zawsze przy okazji takiego incydentu pojawiają się spekulacje na temat tego jak to sport wyczynowy niszczy zdrowie młodych ludzi, a rozmaici dziennikarze snują przypuszczenia na temat stosowania przez daną zawodniczkę czy danego zawodnika dopingu. Czy nagłe zgodny wśród sportowców faktycznie związane są z intensywnym wysiłkiem i stosowaniem niedozwolonego wspomagania?

Chociaż często zwraca się uwagę na korzyści wynikające z wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej, to bez wątpienia wieloletnie uprawianie sportu na poziomie wyczynowym niesie za sobą ryzyko wystąpienia rozmaitych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Zazwyczaj jednak większość niepożądanych następstw dotyczy głównie aparatu ruchu i związane jest z sumowaniem mikrourazów czy też przytrafiającymi się zawodnikom kontuzjami. Tymczasem przypadki nagłej śmierci wśród sportowców związane są przede wszystkim z dysfunkcjami układu krążenia. Czy więc intensywny wysiłek doprowadza do poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego i naczyń obwodowych?

Specjaliści zajmujący się tym zagadnieniem są raczej zgodni, że zdecydowana większość przypadków nagłej śmierci u młodych sportowców np. w czasie trwania zawodów,  jest  spowodowana dysfunkcjami uwarunkowanymi genetycznie. Przykładem jest kardiomiopatia przerostowa (hypertrophic cardiomyopathy – HCM), która stanowi najczęstszą przyczyną niespodziewanych zgonów zawodników różnych dyscyplin. Choroba ta objawia się samoistnym, zazwyczaj asymetrycznym przerostem lewej komory serca, mającym charakter uogólnionego lub fragmentowego poszerzenia ściany lewej komory, podczas gdy ściana prawej  komory serca pozostaje niepogrubiona… więcej

 

 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *