Zero wielkich obciążeń- masa przy małych ciężarach

 oddychanie.jpg

W świecie kulturystyki „od zawsze” obowiązuje pogląd, że jeśli ktoś chce uzyskać przyrost w masie umięśnienia, powinien dźwigać duze obciążenia przy relatywnie niewielkich liczbach serii i powtórzeń. Okazuje sie jednak, że – jak wiele innych „niepodwazalnych prawd”-tak i ta nie jest najlepszym sposobem na jeszcze wiecej mięśni. W bazie wyników badań naukowych znaleźć bowiem mozna mnóstwo dowodów na to, że da się bardziej efektywnie pobudźić rozwó umięśnienia przy pomocy metod wysoko
intensywnych, a wiec zakladajacej robienie duzej liczby powtórzeń przy zastosowaniu umiarkowanego obciążenia.

To co za chwilę powiem zabrzmi mozę jak herezja. Otóż obciązęnie wynoszace 50-60% stosowanego przy jednym powtórzeniu maksymalnym powoduja pobudzenie znakomitej wiekszosci dostępnych włókien mięśniowych, a wykozystywane w sesjach wielu serii i powtórzen pomagaja wytworzyc silny impuls anaboliczny w mięśniach. Ta forma treningu jest nie tylko efektywna, ale oferuje dodatkowo jedna cenna przewagę nad klasycznym treningiem duzymi obciążeniami. otóż trening wysokointensywny wplywa na procesy metaboliczne organizmu poprzez pobudzenie układu hormonalnego. Możliwość wpływu na produkcję określonych hormonów, w polączeniu z bezpośrednim wplywem na mięsnie powoduje, ze jest to jedna z najbardziej efektywnych form treningu. Jeśli zatem dotychczas trenowaliscie na masę wylącznie z duzymi obciązeniami, moze czas spróbowac czegos nowego??
Efekty tego nowego podejscia mogą was bardzo zaskoczyc!

WPŁW TRENINGU WYSOKOINTENSYWNEGO NA METABOLIZM

Ludzki hormon wzrostu jest hormonem o bardzo silnym wplywie anabolicznym, zarówno na metabolizm, jak i na zmiejszenie istniejacej tkanki tluszczowej.
Ponieważ HGH ma olbrzymi wplyw na organizm, mozna wnosic, ze czynniki, jakie powodują zwiekszenie jego aktywności powinny równie silnie wplywac na podwyzszenie procesów metabolicznych. Tak wskazywalby zdrowy rozsadek i normalne wnioskowanie, wiec postanowilem sprawdzic tę teorie w praktyce i testach medycznych. W czasie ich trwania badanym, którzy mieli wykonywac intensywny trening duzych obciązeń, podawano niewielkie dawki HGH. Przez cały czas regularnie mierzono zmiany w ich organizmach za pomocą wazenia hydrostatycznego.
Ważenie to, oprócz zmian wagibrutto pomaga takze określic zmiany kompozycji ciala, odnienienia ilosci tkanki tluszczowej do chudej masy mięśniowej. Wyniki badań udawadniają,że HGH wywiera bezpośredni wpływ na procez zwiekszenia chudej masy miesniowej oraz spalenie tluszczu- bylo do przewidzenia.

Bazując na tym fakcie stwierdziłem, że utrzymywanie optymalnych poziomów HGH w organiźmie jest w stanie wyjatkowo pozytywnie wplynąc na metabolizm oraz zwiekszenie masy mięśni i obnizenie zawartości zapasów tkanki tłuszczowej. Co wiecej, nie zauważyłem, aby do osiągniecia tego potrzebne bylo podawanie HGH z zewnątrz. Takie zachowanie moze być groźne dla zdrowia, a pozatym znalazłem dowody naukowe pokazujące, że pobudzenie naturalnej produkcji HGH organizmu moze być równie efektywne jak
przyjmowanie tego hormonu w postaci zastzyków.
Majac na względzie bezpieczeństwo, zdecydowanie bardziej korzystniej jest postawic na metodę naturalną.

HORMONY I TRENING WYSOKIEJ INTENSYWNOŚCI

Wiele wynikow badań naukowych pokazuje, że wykonywanie treningu z duzymi obciązeniami jest w stanie znacznie podnosić ilośc uwalnianego do krwi hormonu wzrostu.Tym nie miej do tego, aby ocenić faktyczny wpływ treningu oraz wyprodukowanego dodatkowo HGH trzeba uważnie przyjrzeć sie stosowanemu treningowi, okazuje się też, że podobne wlaściwości ma takze trening wysokiej intensywności- oczywiście, o ile odpowiednio się go zastosuje. W takim wypadku wpływ treningu na mieśnie oraz następującego po nim uwalniania HGH pokryje sie i w ten sposób zwielokrotni swoje mozliwości. Oczywiście jesli trenujący zastosuje niewystarczajace obciążenia lub wykona zbyt małą porcje cwiczen, nie osiągnie całości możliwego zwiększenia produkcji hormonu wzrostu.

W konwencjonalnym treningu dużych obciążeń, gdzie ilośc powtórzeń nie jest duża, mięśnie otrzymują jedynie bezpośrednią stymulację, co znacznie ogranicza ich potencjalne możliwości wzrostowe.`. Co wiecej tego typu technika treningu nie powoduje procesu przyśpieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Trening wysokiej intensywności ma również swoje ograniczenia i strony ujemne, ale pozwala na bardziej bezpośrednie pobudzenie mięśni i także pobudza produkcje HGH, co przekłada się w dalszej kolejnosci na rozrastanie się tkanek mieśniowych i spalanie tłuszczu.

Aby jednak trening wysokiej intensywności mógł przynieśc pożądane efekty, należy uprzednio odpowiednio go opracować, ułożyć według pewnych zasad…
Otóż wyniki wstępnych, eksperymentalnych badań naukowych wskazały, że dźwiganie umiarkowanie ciężkich obciążeń(na poziomie 85% maksymalnej serii 7 powtórzeń, co można przeliczyć na około 60% obciażenia z jednego potórzenia maksymalnego) w serii conajmiej 7 powtórzeń jest w stanie wywrzeć znaczący wpływ na poziom uwalnianego do krwi hormonu wzrostu. Jednocześnie naukowcy wykazali, że stosowanie wyjątkowo lekkich obciążeń(ok 18% pow maksymalnego) w serii 21 powtórzeń nie spowoduje zwiekszenia produkcji i uwalniania HGH.

Muszę w tym miejscu mocno podkreślic, że 7 powtórzeń to liczba bardzo bliska minimalnej, jaka jest wymagana do optymalnego pobudzania produkcji hormonu wzrostu podczas treningu z obciązeniem równym 60% c. maksymalnego. W związku z tym ze w swoich badaniach śledziłem wpływ dzwigania wiekszych obicążeń doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie optymalną produkcje i uwalnianie hormonu wzrostu może przynieśc zwiekszenie ilości powtórzen w serii z siedmiu do conajmiej 12.

Wyniki innego badania, w którym mierzono wydolność umieśnienia wyraźnie widać pozytywny wpływ wykonywania treningu wysokiej intensywności. Jego autorzy odkryli, że stosowanie w treningu obciążeń doprowadzających do wyczerpania mięsni okolo 25 powtórzenia jest w stanie zwiększyc wydolnośc nawet do 200% po wykonaniu jedynie 15 sesji-a wszystko przy założeniu, że w sesji treningowej, trenujący wykona nie miej niż 10 serii.

Naprawde ciekawe jest w tym wszystkim jednak to, że najwiekszy impuls do uwalniania hormonu wzrostu moze wywołać gromadzący się w miesniach kwas mlekowy. Dlatego właśnie trenujący powinni poczuć jego wpływ, poczuc palenie pobudzanych podczas treningu mieśni. To z kolei spowoduje dalsze reakcje organizmu, które będą skutkowac także podwyższeniem krążącego we krwi HGH. Serie niewielu powtórzeń nie bedą na tym tle czymś bardzo pożądanym. Nie pozwola osiągnąc optymalnej kombinacji obciążenia i palenia mięśni. Osiągnięty dzięki nim efekt będzie czymś pośrednim, co nie pozwoli w pełni przetrenować umięśnienia i zaburzy bodziec do naturalnego zwiększenia produkcji hormonu wzrostu, znaczne efekty przynieśc tutaj moze wykonywanie relatywnie dluższych serii przy miejszym obciążeniu, co ulatwi nagromadzenie dużych ilości kwasu mlekowego w mięśniach.
Nie chcial bym być tutaj zle zrozumiany- trenujacy musi przy tym wszystkim umieć odróżnić lekko bolące palenie mięśni będące wynikiem nagromadzenia się kwasu mlekowego od bólu ostrego, będącego objawem urazu, uszkodzenia mięśni, ścięgna, czy też więzadeł.

Jak widać wytwarzanie dużych ilości kwasu mlekowego podczas treningu jest w przypadku kulturystyki czyms pozytecznym i pożądanym, ponieważ może prowadzić do odpowiedniego ukierunkowania procesów metabolicznych i w efekcie zwiększenia produkcji hormonu wzrostu. Przy jego pozytywnych wpływach należy uważnie kontrolować zawartość tego kwasu w mieśniach, aby jednocześnie nie spowodował wyraźnego zmiejszenia wydolnosci organizmu.
W związku z tym trenujący powinni starać się trenować tak, aby uniknać zbytniego nagromadzenia kwasu mlekowego w danych partiach mięśniowych, ale jednocześnie żeby jego ilość była na tyle duża, aby wywołała w organiźmie pożadane zmiany i pobudziła procesy, w wyniku których ilość HGH w jego organiźmie znacząco wzrośnie.

autor; Koniu151

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

2 thoughts on “Zero wielkich obciążeń- masa przy małych ciężarach

 1. Witam.
  Zgadzam się z tym że trening małym ciężarem daje wspaniałe rezultaty.
  Sam kiedyś tak trenowałem, robiłem około 20 powt po 3-4 serie [jedno ćwiczenie]
  2-3 ćwiczenia na grupę mięśniową.
  Mięśnie reagowały niesamowicie.
  A dodam że nie mogę trenować na dużych ciężarach ze wzg na problemy z kręgosłupem. Teraz wracam do treningów po dłuższej przerwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *