Hormon Wzrostu – jak naturalnie podnieść jego poziom?

W programie suplementacji ważne są dwa aminokwasy: arginina i lizyna, znane jako substancje uwalniające hormon wzrostu (GH). Składniki te wydają się pobudzać wytwarzanie hormonu wzrostu w organizmie. Magazynowany w gruczole przysadki mózgowej hormon wzrostu między innymi nasila syntezę aminokwasów, a więc i przyrost mięśni, przetwarza tłuszcz na energię i bierze udział w regeneracji tkanek oraz wzmacnia tkankę łączną.

Arginina jest uważana za aminokwas endogenny, co oznacza, że organizm potrafi wytworzyć go z protein i innych składników odżywczych. Mięso, drób i ryba zawierają dużo tej substancji. Pomimo faktu, że arginina została sklasyfikowana jako składnik endogenny, spełnia ona szereg niezbędnych funkcji w organizmie. Jest niezbędna u dzieci, zaś chorzy na wątrobę czy nerki potrzebują suplementów tego składnika. Arginina jest także potrzebna do wytwarzania kreatyny, ważnego składnika chemicznego mięśni, który dostarcza energii bez której mięśnie nie będą się kurczyć. Arginina pobudza wydzielanie kilku hormonów z gruczołów dokrewnych, w tym hormonu wzrostu (GH).

Lizyna jest aminokwasem-jednym z 20, których organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i musi otrzymywać w pożywieniu. Sprzyja wchłanianiu wapnia w diecie i bierze udział w tworzeniu substancji międzykomórkowej kości, chrząstek i tkanki łącznej. Sprzyja też rozwojowi mięsni. Lizyna działa jako przeciwutleniacz i atakuje wolne rodniki wywołujące choroby. Badania wykazały, że proglutaminiam argininy i jednochlorek lizyny stanowią jedyną kombinację aminokwasów, która przyjmowana doustnie, skutecznie podnosi poziom hormonu wzrostu w organizmie. Jest to ważna reakcja ze względu na działanie hormonu wzrostu na masę mięśniową oraz na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Przede wszystkim hormon wzrostu zwiększa chudą masę ciała poprzez nasilenie syntezy białek i zwiększenie zatrzymywania azotu. Działanie to częściowo uważa się za wynik działania hormonu wzrostu jako czynnika sprzyjającego przenoszeniu pewnych niezbędnych aminokwasów wewnątrz komórek mięśniowych. Osoby z niedoborem hormonu wzrostu mają stosunkowo wysoki poziom tłuszczu w organizmie. Leczenie hormonem wzrostu obniżą zawartość tłuszczu w organizmie przy jednoczesnych wzroście ilości białka, głownie mięśniowego.

articles_ef5f6100f1ff0062e3a3f253266a42a6_article_v3
Źródło zdjęcia
Model przestrzenny hormonu wzrostu
Czasami, zwłaszcza po dłuższym ograniczeniu spożycia glukozy, hormon wzrostu działa podobnie jak insulina, gdyż zwiększa wychwyt i wykorzystanie glukozy. Jednak ten efekt znika szybko, a jego znaczenie fizjologiczne jest dotąd niewyjaśnione. Po około 2 godzinach metabolizm glukozy jest hamowany w tkankach mięśniowych i tłuszczowych. Następuje wówczas obniżenie wychwytu glukozy i zapasy glikogenu w mięśniach zostają zachowane.

W tkance tłuszczowej hormon wzrostu przyspiesza rozpad zmagazynowanych trójglicerydów, czyli tłuszczu, tym samym zwiększając poziom wolnych kwasów tłuszczowych (FFA) w osoczu. Ponieważ wychwyt glukozy jest przez hormon wzrostu hamowany, synteza tłuszczu także przebiega wolniej. Kluczowe punkty, o których należy pamiętać to:

-hormon wzrostu zmniejsza wychwyt i wykorzystanie glukozy oraz oszczędza glikogen, zwiększa spalanie tłuszczu oraz nasila syntezę białek. W efekcie nasze ciało jest chudsze i bardziej muskularne.

Osobom pragnącym osiągnąć najlepsze wyniki lekarze radzą spożywać naturalne środki uwalniające hormon wzrostu trzy razy dziennie. Zaraz po przebudzeniu rano spożyj te substancje na pusty żołądek. Potem weź je przed treningiem. I wreszcie przed pójściem spać zjedz je na pusty żołądek. Taki plan wspomagania pomoże naturalnie podnieść hormon wzrostu w organizmie, co z kolei spowoduje przyrost masy, obniżenie poziomy tłuszczu w organizmie i nasiloną regenerację tkanek.

Jako kulturysta możesz w sposób naturalny podnieść poziom hormonu wzrostu na kilka sposobów:
Po pierwsze , stosuj odpowiednią dietę zawierającą co najmniej 2 gramy białka na kilogram ciała. Wysokobiałkowy posiłek nasila wydzielanie hormonu wzrostu.

Po drugie, zapewnij sobie dość snu. Maksymalne wydzielanie hormonu wzrostu występuje w stanie głębokiego snu. O ile to możliwe, zrób sobie drzemkę po południu.

Po trzecie, trenuj mądrze. Praca z dużym ciężarem, o małej ilości powtórzeń skutecznie powoduje przyrost siły, prawdopodobnie dzięki zwiększaniu się poziomu testosteronu oraz buduje system nerwowy. Natomiast trening o dużej liczbie powtórzeń przy umiarkowanym ciężarze skuteczniej pobudza wydzielanie hormonu wzrostu, byłoby więc wielkim błędem pomijać tę część treningu. Wydzielanie hormonu wzrostu w wyniku intensywnego treningu także jest silnym bodźcem spalania tłuszczu. Oczywiście trwałe postępy osiągniesz tylko dzięki kombinacji obu typów treningu.

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *