1.Warto wiedzieć, że organizm zwierzęcy potrafi sam wytworzyć większość spośród 20 aminokwasów, ale w przypadku 8 z nich okazuje się bezradny i musi je otrzymać z zewnątrz, w pożywieniu. Nazwa pochodzenia greckiego: aminokwasy egzogenne oznacza właśnie pochodzące z zewnątrz. Badania naukowe prowadzone przez cały XX wiek pozwoliły ustalić skład aminokwasowy praktycznie wszystkich białek posiadających znaczenie żywieniowe, a także oszacować ich jakość, czyli prawdopodobny stopień wykorzystania (w %) do celów budulcowych organizmu. Powiem dla przykładu, że jeśli jakość białka wynosi 50%, to znaczy, że może ono być wykorzystane przez organizm tylko w połowie; na tyle po prostu pozwala jego skład aminokwasowy. Chcąc zatem wyrównać dzienny ubytek białka „doskonałego”, wynoszący 30 g, musimy zjeść dwa razy tyle białka o 50% jakości, czyli – 60 g.
Przyjmuje się, że najlepszy skład aminokwasowy w przyrodzie posiada białko całego jaja kurzego (bez rozdzielenia na „żółtko” i „białko”). W badaniach na różnych zwierzętach doświadczalnych potwierdzono, że jest ono wykorzystywane praktycznie w 100%.
Nazwa produktu: Jakość białka [w %]
Jajko całe 100
Mięso wołowe 71
Wątroba wołowa 70
Mleko 68
Nerka wołowa 65
Serce wołowe 65
Kazeina (ser) 58
Nasiona słonecznika 53
Płatki owsiane 46
Drożdże 45
Ryż 44
Kiełki kukurydzy 39
Kiełki pszenicy 38
Pszenica 37
Kukurydza 28
Mąka pszenna jasna 28
Żelatyna 0
Z tabeli wynika, że białka pochodzenia zwierzęcego, choć nie tak znakomite jak białko całego jaja, charakteryzują się na ogół „przyzwoitą” jakością, rzędu 58-71%, górując wyraźnie nad roślinnymi (28-53%). Warto dodać, że w zdecydowanej większości białek zwierzęcych występuje częściowy niedobór aminokwasów zawierających siarkę: metioniny i cysteiny (Ponomarenko, 1974), w niektórych zaś – niedobór tryptofanu. (Rafalski i wsp., 1975)
Na samym dnie tabeli znajduje się jednak produkt pochodzenia zwierzęcego, żelatyna, która jest głównym białkiem rozpuszczalnym kolagenu, pochodzącym z wygotowywanej tkanki łącznej. W żelatynie mamy deficyt aż 5 aminokwasów egzogennych, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim w przyrodzie. Tymczasem wystarczy brak tylko jednego z ośmiu aminokwasów egzogennych, by jakość białka równała się zeru.
2.Wartość odżywcza jaj kurzego i przepiórczego.
Składnik: jajo przepiórcze: jajo kurze:
Wapno[mg] 59 56 -58,5
Fosfor[mg] 232 180 – 237,9
Żelazo[mg] 3,8 2,1 – 2,25
Magnez 11,62 12
Sód 132 132
Potas 135 135
Miedź 0,11 0,03
Cynk 1,46 1,36
Witamina A [IU] 300 221
Tiamina [mg] 0,12 0,09
Ryboflawina [mg] 0,85 0,32
Niacyna [mg] 0,10 0,06 – 0,09
Energia [kcal] 158 183
DANE NA 100gram produktu
Cena detaliczna – opakowanie 18 sztuk: 4,50 zł (0,25 zł / szt.)
W porównaniu z jajem kurzym, skład chemiczny jaja przepiórczego jest bogatszy. Jaja przepiórcze zawierają więcej niezbędnych aminokwasów egzogennych i mniej tłuszczu. Są też bogatym źródłem żelaza, miedzi, karotenu i witamin z grupy B. Charakteryzują się najwyższą zawartością przyswajalnego fosforu, niespotykaną w innych produktach spożywczych. Ponadto odznaczają się znakomitym smakiem, efektownym wyglądem i łatwą podzielnością.
Jaja przepiórcze są pomocne w leczeniu astmy, cukrzycy, zaburzeń nerwowych, bronchitu, anemii, chorób nerek i wątroby oraz w terapii wzmacniania włosów. Regularnie spożywane uważane są za afrodyzjak.
Jajka przepiórcze można przechowywać w zupełnie świeżym stanie przez 30 dni, a w lodówce nawet przez 3 miesiące.
3.Idealne jajko.
1. Skład chemiczny jajek i wysoka wartość biologiczna zawartych w nich białek tłuszczów sprawia, że powinniśmy widzieć w nich najwyższej jakości produkt spożywczy.
2. To właśnie jajka, a głównie ich żółtka, zawierają tak wiele czynników przeciwmiażdżycowych – nienasyconych kwasów tłuszczowych, siarki, choliny, jodu, witamin, składników mineralnych.
3. Uwaga! Wszystkie te czynniki stają się bardzo miażdżycorodne, jeśli jajka będzie spożywał człowiek nie potrafiący zachować właściwych proporcji pomiędzy głównymi składnikami swojej diety!
4. Podsumowując – dla człowieka żywiącego się optymalnie, jajka powinny być najważniejszym produktem, innym zalecana jest ostrożność
4.Coś ode mnie.
Jestem dyplomowanym Kucharzem (dokładniej TECHNIK GASTRONOM ŻYWIENIA ZBIOROWEGO)
I w szkole uczono mnie ze jajka wcale nie podnosza poziomu szkodliwego cholesterolu lecz obniżają go przy pomocy lecytyny zawartej w żółtku.W gorach Kaukazu mieszkancy bazuja na diecie z jajek, których zjadaja ok. 20 dziennie.Moja kalsowa kolezanka stosowala diete z jaj aby schudnąć przed studniowka i w 3 miesiace shudla 10kg!!!nalezy przy tym uważać aby jajka pochodzily z pewnych źródeł źródeł były swieze gdyz możemy nabawic się salmonelli!Prawidlowo jaja Kurze od dnia zakupu (przyjmujac ze sa swieze tzn ok 3 dni)przechowywujemy nie dluzej jak 14 dni.
Mysle ze niektórzy znajda tu odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Zapraszam do dyskusji na forum klikając TUTAJ
Autor: Gugcio (sfd)