Agryna – szansa na regenerację stawów?

Problemy ze stawami są bolączką większości sportowców, szczególnie w dyscyplinach w których obecne są duże przeciążenia (skoki, bieganie, nagłe zwroty, skoki z lądowaniem na jednej nodze, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itd.)

collagen allnutrition

Zwyrodnieniowa choroba stawów dotyka także wiele osób które nie uprawiają żadnej dyscypliny. Uszkodzona chrząstka może być trudna do naprawy i przyczynia się do progresji choroby zwyrodnieniowej stawów.

Eldridge i in. badali regeneracyjne właściwości agryny proteoglikanowej na uszkodzenia kostno-chrzęstne. Wstrzyknięcie agryny do stawów myszy cierpiących na ubytki kostno-chrzęstne powodowało pojawienie się komórek progenitorowych, sprzyjało ich przekształceniu do chondrocytów i przywracało właściwe połączenie kości oraz chrząstki. Podobne efekty zaobserwowano u owiec leczonych żelem agrynowo-kolagenowym, co sugeruje, że agryna może mieć terapeutyczną użyteczność w regeneracji kostno-chrzęstnej.

Autorzy badań donoszą, że agryna jest silnym czynnikiem i już jednorazowe jej podanie wywołało regenerację krytycznych ubytków kostno-chrzęstnych u myszy, z przywróceniem architektury tkanki i połączenia kości z chrząstką. Najprawdopodobniej agryna oddziałuje za pośrednictwem komórek progenitorowych, tłumienie sygnalizacji WNT i ekspresję GDF-5 (markera ekspresji komórek macierzystych).

Referencje:

Suzanne E. Eldridge „Agrin induces long-term osteochondral regeneration by supporting repair morphogenesis” https://stm.sciencemag.org/content/12/559/eaax9086

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *