Czy znasz przysiady? Za i przeciw…

21.jpg

Przysiady ze sztangą , przeczytaj !!!

Dla wielu ludzi przysiady to ćwiczenie które najbardziej kojarzy się z treningiem.
„Dzień przysiadów” jest regularnym wydarzeniem w życiu niezliczonej grupy trójboistów , futbolistów i kulturystów. Przysiady robią miliony różnych osób, począwszy od tych chodzących na siłownie od przypadku do przypadku a skończywszy na zawodnikach biorących udział w konkursie MR. Olympia.
Z przysiadamy zaznajmiamy się juz od najmłodszych szkolnych lat , wykonując ten podstawowy ruch gdy głęboko zginamy kolana.
Mimo to trenerzy poświęcają zbyt mało czasu wszystkim tym którzy dalej robią przysiady zważywszy że jest to kompleksowe i złożone cwiczenie.
Zbyt wielu wyznaje prostą zasadę „chcesz byc potężnym rób przysiady” bez zastanawiania się jak mozna najlepiej wykorzystać to cwiczenie w celu poprawy sylwetki.

Przeanalizujmy wszystkie plusy i minusy przysiadów, główne odmiany tego ruchu i to w jaki sposób kulturyści powinni robić przysiady aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

ZA I PRZECIW

Chyba na temat żadnego ćwiczeń nie ma tak odmiennych opinii jak o przysiadach.
Z jednej strony mamy tych którzy twierdzą że przysiady oprócz powiększania tyłka powodują jeszcze bóle grzbietu i kolan. Uważają oni ze wypychanie nogami na suwnicy czy przysiady na hack-maszynie są cwiczeniami bardziej skutecznymi a przy tym mniej niebezpiecznymi na drodze do zwiększenia masy mięśni ud. Rzeczywiście wielu kulturystów wyznaje taką filozofię. Z drugiej strony natomiast mamy tych którzy twierdzą że przysiady są nie tylko najlepszymi ćwiczeniami na nogi ale najlepszym ćwiczeniem w ogóle.
Wierzą też że przysiady przyśpieszają jeszcze tempo metabolizmu. Ponadto, Tom Platz czy Paul DeMayo rozwijali mięśnie swoich ud będące czymś w rodzaju kulturystycznego ideału przede wszystkim w oparciu o przysiady.
Z kolei wielu obecnych zawodowców stać teraz na luksus pomijania tego „Króla wszystkich cwiczeń” tylko dlatego że wcześniej całymi latami ćwiczyli przysiady.
Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku bardziej jednak blizej strony 'za’ niż 'przeciw’. Nie ma dowodów na to że przysiady zmieniają tempo przemiany materii. Są one natomiast jednym z najbardziej złożonych cwiczeń a przez to wywołują proces rozrostu w kilku głównych grupach mięśniowych.
Wykonywany ruch przede wszystkim wpływa na mięśnie czworogłowe ud i mięśnie pośladkowe. Część pracy wykonują także mięśnie tylnych partii ud prostowniki grzbietu mięśnie podudzi oraz mięśnie brzucha jeśli nawet są tylko mięśniami stabilizacyjnymi.
Są ćwiczenia które wywołują prawie to samo napiecie w mięśniach czworogłowych ud jak przysiady ze sztanga ale nie są tak złożone żeby równiez wpływać na mięśnie stabilizujace. Dla większosci ludzi przysiady są najlepszym ćwiczeniem na zwiększenie siły i masy dolnych partii ciała.
Mówi się że przysiady są potencjalnie bardziej niebezpieczne niz jakiekolwiek inne ćwizenie . Robienie ich w nieprawidłowy sposób bez pomocy kompetentnych osób lub na stanowisku bez specjalnych stojaków moze byc niebezpieczne.
Kulturysci muszą sie nauczyc wykonywać przysiady aby były one jak najmniej niebezpieczne, a nauke tego bardziej przyswaja nizszy kulturysta niz wyzszy ponieważ ludzie powyzej 180 cm wzrostu maja tendencje do pochylania sie do przodu dlatego oni muszą jeszcze bardziej przykłądac sie do techniki. Lepiej wcale nie robić przysiadów ze sztangą niż robic je nieprawidłowo !
Technika przysiadu – W zadnym kulturystycznym ćwiczeniu technika ruchu nie jest tak istotna jak właśnie przy przysiadach. Prawdą jest to że zbyt wielu wykonuje przysiady nieprawidłowo .
Nawet wtedy kiedy starasz sie zwięszkyc mase mięśni ud najlepiej byłoby ciężkie treningi przeplatać na zmianę z umiarkowanymi. W ciężkim treningu stosuje się zasadę treningu piramidalnego zwiększając stopniowo obciążenie. W ciężkim treningu warto także mieć ze sobą partnera który w razie potrzeby moze pomóc. Pomimo całego tego szumu przysiady nie są przysłowiwą alfą i omegą wśród ćwiczeń na mięśnie ud. Dla tych którzy nie moga lub nie chcą sie uczyc prawidłowej techniki byłoby lepiej gdyby skierowali swoja uwagę na inne ćwiczenia rozwijajace mięśnie ud. Możesz nigdy nie polubic przysiadów ale chociaż doceń efekty jakie one przynoszą .

Artykuł ten śle raczej do początkujacych kulturystów i ludzi którzy mało wiedzą o przysiadach albo są do nich negatywnie nastawieni, moze sie wam ten temat nie spodobać ale moze jakis początkujacy przeczyta go i stwierdzi ze warto robić przysiady i wtedy juz bedzie super, mam nadzieje że moja praca nie pójdzie na marne a jeśli tak to trudno ,

autor; artykuł zaczerpnięty z pisma FLEX

opracował; SZAKAL-77 z SFD

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *