Kulturystyczna odyseja -Petar Celik – część I

Żyjemy w epoce informacji-informacja,obraz film z najodleglejszych zakatkow Ziemi może trafic do nas w parę sekund,ba nawet można to oglaać na żywo….to tylko kwestia niedrogiego sprzętu:telefonu komórkowego lub satelitarnego,komputera,laptopa i jego mniejszych odmian.
Granice państw?Będąc w Unii Europejskiej prawie już o tym nie pamiętamy…Pojechac do Niemiec? Anglii? Żaden wyczyn!Każdy może wsiąść w samochód,pociag,samolot,bez żadnych paszportów i wiz zwiedzić te kraje,pomieszkać tam sobie,pracować ,trenować.

Kwestie kulturystyki,informacji,silownie,sprzęt,suplementy? Nie ma żadnych problemów-wszystkiego jest w bród..Udział w zawodach krajowych,zagranicznych jako kibic ,czy zawodnik?
Żaden problem!

Więc dlaczego dzisiaj startuje tak mało zawodników a kibiców jest niewiele wieksza gromadka?
Dlaczego większość ekscytuje się treningami i sukcesami pretendentów do tytułu Mr Olympia a nie pójdzie na zawody w swoim mieście,gdzie startuje kolega z siłowni?
I dlczego sam nie spróbuje swoich sił ,trenujac często kilka lat i topiąc w suplementach i diecie spory majatek?

Moje drogi skrzyżowały się na krótko z drogami Petara Celika w 1977 roku,w Budapeszcie na międzynarodowych zawodach kulturystycznych.
Ja ,17 letni chłopak z najweselszego baraku obozu socjalistycznego i Petar ,wtedy już 27 letni kulturysta z klasyczna sylwetka z wieloma sukcesami ,tez z obozu socjalistycznego (Jugosławia),juz nie tak wesołego jak Polska ale za to z dziurawym ogrodzeniem-jugosłowianie mieli najwieksza możliwość podrózowania po Europie-oczywiscie zdobycie paszportu i wiz to wielomiesieczne biegi z przeszkodami a po powrocie obowiazkowa spowiedz w odpowiednich strukturach milicji i urzędów bezpieczeństwa….Taka łatwość wyjazdu na zachód spowodowana była postawą Tito wobec Stalina i zdobyta w ten sposób sympatią krajów zza żelaznej kurtyny.

Początek kulturystycznej odysei Petara Celika był rok 1949 a miejscem narodzin szpital w Belgradzie.
Ojciec Petara był wojskowym w dawniejszym Królestwie Jugosławii a po drugiej wojnie swiatowej kontynuował kariere wojskowa, już w wojskach Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii

Po paru latach rozczarował się do socjalizmu,represji wobec dawniejszych partyzantów, i nowych twardych rządów Josipa Bros Tito.
Pierwszy ważny etap podróży
Przeniósł się wraz z rodzina do oddalonej od stolicy o ponad 100 km miejscowości Backa Palanka,gdzie prowadził warsztat naprawy samochodów.
Petar uczęszczał do liceum muzycznego,wtedy też rozpoczal treningi podnoszenia ciężarów oraz pierwsze trningi quasi kulturystyczne,Został także młodziezowym mistrzem Serbii i Wojwodiny w trójboju olimpijskim.
W 1968 roku Petar wziął udział w pierwszych zawodach kulturystycznych.Oczywiscie były zupełnie inne zasady a eliminacje przypominały nasze zawody O tytuł Mr Sfd.
Po prostu zawodnicy chcacy wziac udział w wyborze ,jak to nazwano ,Atlety Jugosławii,wysyłali zdjecia w dowolnych pozach(nawet nie kulturystycznych a sportowych)do redakcji gazety sportowej a sam konkurs był pod szyldem gimnastyki sportowej.Władze socjalistyczne jak ognia bały się słowa body building i całej ideologii kulturystyki-uwazaly to za wroga infiltracje młodziezy przez burzuazyjny i kapitalistyczny zachód i ich agentów sportowców -kulturystów.

Drugi ważny etap podróży

Po ukończeniu liceum jako 18 latek-rzucił się od razu na głęboką wodę,chciał poznać tajniki treningu kulturystycznego,wyjechał do oddalonych o 1500km Niemiec Zachodnich.Znalazł tam pracę z zakładach farmaceutycznych Bayer .
W RFN rozpoczął już prawdziwe treningi kulturystyczne oraz pracował jako asystent redakcji „Athletik Sportjournal” w Essen-mekka kulturystyki w uwczesnych Niemczech.
Przy wzroscie 175 cm ważył wtedy 76 kg,wyciskał na ławce 125 kg a przysiadał 140 kg.
Na dziś nie są to jakieś super wyniki ale to osiągnal po niecałych trzech latach treningu,bez zadnych supli,supstancji dopingowych i konkretnej diety.

Praca w redakcji umożliwiła Petarowi poznanie wielu wpływowych osób z niemieckiej kulturystyki,producentów odżywek,organizatorów i sponsorów Tam się tez zetknął z niewiele starszym od niego, wschodzacą gwiazdą kulturystyki: Arnoldem Schwarzenegerem ,przybyłym tu z Austrii.

cdn w czesci II

autor; Masti z SFD

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *