Mitologia w kulturystyce- czyli rozprawiamy się z mitami!!!; cz. 2.

85159311.jpg

Mit drugi: Bez założonego pasa, nie powinieneś wchodzić na siłownię! Nie wolno wykonywać martwego ciągu i przysiadów bez pasa!

Pseudo-kulturystyka, noszenie rękawiczek, wkładania pasa już przed rozpoczęciem treningu (a nawet przed rozgrzewką!) sprawia, że na siłowni ćwiczą kaleki (przepraszam, „prawdziwi animale”). Jak chcesz być silny i masywny, jeśli już na początku zaprzepaszczasz swoje szanse – używając pasa?! Myślisz, że pas chroni cię przed kontuzjami kręgosłupa czy przepukliną? Nic podobnego. On jedynie usztywnia odcinek lędźwiowy i zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej (tłocznia). Równie dobrze możesz odnieść kontuzję kręgosłupa (lub innych stawów) jeśli masz złą technikę w martwym ciągu i przysiadach. Przepuklina jest głównie uwarunkowana predyspozycjami. Jeśli jesteś zdrowy – nic ci nie grozi.

Podsumowując: NIE UŻYWAJ PASA do 80-85% CM (ciężaru maksymalnego) w przysiadzie, martwym ciągu, podrzucie, push press. Jeśli masz rekord 200 kg w przysiadzie mnożysz 0,8*200 kg = 160 kg, 0,85 * 200 = 170 kg. Czyli do ciężaru 170 kg włącznie powinieneś robić przysiady BEZ PASA. Sprawi to, że nauczysz się prawidłowej techniki, zdecydowanie wzmocnisz mięśnie pleców (prostowniki!) i brzuch. Używanie pasa do każdego ciężaru (poczynając od serii rozgrzewkowych) sprawi, że będziesz słaby i twoje ciężary pozostaną mizerne.

Dowody?

Mistrz Świata w 3-boju Daniel „Żubr” Grabowski – NIE używa pasa do treningów przysiadów RAW (czyli bez sprzętu). Od kiedy nie używa pasa, jest silniejszy (zrobił przysiad z ciężarem 445 kg – słownie: czterysta czterdzieści pięć kilogramów!).

Podobnie Kamil Jarota -delikatny , 140 kg młodzieniec (http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=1515), 3-boista – który ustanowił kilka rekordów Polski nie używa pasa przy większości swoich treningów RAW.

Przysiady bez pasa są o wiele trudniejsze, stąd niechęć ludzi do wykonywania ich bez założonego „skórzanego wspomagacza”.

Oczywiście, do bicia rekordów 90-100% CM warto użyć pasa. Ale nie używaj go do każdego podejścia, wyłącznie do maksów.

To samo dotyczy stosowania pasków czy haków do martwego ciągu, szrugsów czy wiosłowania. Jak chcesz mieć silny chwyt, jeśli już na początku używasz pasków które osłabiają chwyt?! Nie jesteś strongmanem który robi martwy ciąg z ciężarami 300-420 kg (zawodowcy dążą do maksymalnego wyniku w ciężarze i/lub w ilości powtórzeń – używanie pasków jest oczywiste)! Ty nie potrzebujesz pasków. KUP MAGNEZJĘ (w każdym sklepie wspinaczkowym i na allegro). Wyrzuć rękawiczki, paski – nie używaj pasa – bądź SILNY! Aby wzmocnić chwyt musisz przede wszystkim dużo się podciągać na drążku (z obciążeniem!), robić ciężki martwy ciąg nachwytem (150-250% swojej wagi ciała!), wiosło nachwytem (100-180% wagi ciała), wiosło jednorącz (80-120% wagi ciała) itd.

Cytat:

Napisał ”WODYN”
Druga sprawa to stabilizacja. Niektorym przysiady wydaja sie byc cwiczeniem miesni czworoglowych ud. Innym wydaja sie cwiczeniem calych ud. Jeszcze inni widza w nich dodatkowo prace prostownikow grzbietu . Ale na tym nie koniec! Jesli wykonasz przysiady z duzym ciezarem bez pasa , oczywiscie jesli juz kiedys byłes w miare silnym „przysiadaczem” to po przerwie od cwiczen powinienes poczuc silne „zakwasy” . Nie badź zdziwiony jesli poczujesz te zakwasy w miesniach brzucha! Noszenie pasa trenigowego odbiera Ci w wielkim stopniu rozwoj miesni stabilizujacych tułów a zkolalizowanych wlasnie na brzuchu i w jego wnetrzu! Niesprawiedliwy jest poglad ze nie chcemy rozrostu tych miesni aby talia była wąska! w takim razie czemu robimy brzuszki i skretoskłony? Zeby wykorzystac pol godziny na silowni w czasie ktorych moglibysmy wykonac jakies solidniejsze cwiczenie? Pas treningowy? Jesli nauczysz sie techniki bez niego to bedzie cipotrzebny wylacznie do bicia rekordow!! WYLACZNIE!
Jesli nauczysz sie funkcjonowac jedynie w pasie to bez niego bedziesz troche „kaleka” a na codzien nie bedzies przeciez odbierał sobie mozliwosci oddychania.

http://www.sfd.pl/Przysiad_z_przys%C5%82owiowym_palcem_w_doopie__%C5%BCadnych_wym%C3%B3wek_Panowie_i_Panie-t605678.html

autor; Knife

ciąg dalszy wkrotce!

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *