Mitologia w kulturystyce- czyli rozprawiamy się z mitami!!!; cz. 5.

Mit piąty: kolana nie mogą wychodzić poza linię palców stóp przy przysiadach

przysiady_ze_sztanga4.gif

ZOBACZ JAK ROBIĄ PRZYSIADY NAJLEPSI NA ŚWIECIE

Mit który wynika z błędnej analizy biomechaniki. W życiu codziennym i aktywności sportowej nie unikniesz ruchu w którym twoje kolano przekracza linię palców (spróbuj wejść po schodach lub pod wzniesienie – tak by twoje kolano pozostawało z tyłu, powodzenia). Robisz to setki razy i żyjesz. Analogicznie setki razy robisz pełny przysiad i czy twoje kolano funkcjonuje poprawnie? Wychodzenie kolan poza linię palców wcale nie musi być groźne, o ile wzmocnisz mięśnie w okolicach stawu. Jak to zrobić? Pozwolić, aby kolano popracowało w … „zakazanej strefie”. Wtedy nauczysz swój organizm lepszej ochrony kolana. Gapiąc się na swoje kolano i palce stóp w trakcie przysiadów doprowadzi cię zapewne do dużo większej kontuzji np. kręgosłupa niż teoretycznie możliwa kontuzja kolan.

Jedyne o czy musisz pamiętać – to aby twoje kolano ZAWSZE pracowało zgodnie z ułożeniem twoich palców stóp. Wszelkie ruchy skrętne są zabójcze dla stawu kolanowego. Im szerzej staniesz i mocniej skierujesz palce stóp na zewnątrz w przysiadach (minimum 45 stopni) tym zdrowiej dla twoich stawów.

Paradoksalnie – im więcej czasu spędzisz trenując tak aby twoje kolano przechodziło poza linię palców stóp, tym bardziej nauczysz swój układ nerwowy aktywacji tkanki miękkiej wokół stawu co przyczyni się do PRZECIWDZIAŁANIA urazowi kolana w sporcie. (PUBLIKACJA: Supertraining, Siff & Verkoshansky, 1993).

Na podstawie: http://www.johnberardi.com/updates/jan312003/na_myths.htm

Cytat:

 • Napisał „WODYN” Na koniec jeszcze jedno
  naucza sie ze kolana nie moga wyjść poza linie palcow, ale to bzdura, tak sie mowi poczatkującym jedynie w celu nauczenia ich ze piety musza stac zawsze na ziemi i ze to na pietach spoczywa gross cieżaruoczywiscie jak to ze wszystkim, przez iles pokolen powtarzane przykazy stały sie „dogmatem” i nikt juz sie nie zastanawia dlaczego taki przykaz zaistniał. Niestety, jesli nie wysuniesz kolan odpowiednio a nie masz idealnej budowy ciała do przysiadania duzych ciezarow [bo srednie kazdy może], to mając krotkie sopy i dlugie kosci udowe bedziemy maxymalnie pochylac plecy dla skompensowania braku rownowagi wyniklej z tego niedorzecznego przykazania
 • autor; Knife

  ciąg dalszy wkrotce!

  Udostępnij znajomym

  One thought on “Mitologia w kulturystyce- czyli rozprawiamy się z mitami!!!; cz. 5.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *