Mitologia w kulturystyce- czyli rozprawiamy się z mitami!!! cz.12

3d9727a4-24e9-4bb2-a42d-f3ab5f83081b_20090521123247_normalshutterstock14608954.jpg 

Mit trzynasty: „KOBIETY NIE MOGĄ ROBIĆ CIĘŻKIEGO TRENINGU / KOBIETY NIE MOGĄ ROBIĆ PRZYSIADÓW/MARTWEGO CIĄGU/ WIOSŁOWANIA. KOBIETY POWINNY ĆWICZYĆ NA STEPPERZE I MASZYNACH”.

Bardzo mocno zakorzeniony i równie szkodliwy mit. Wielu trenujących na siłowni mężczyzn zabrania swoim kobietom treningu siłowego. Panie również się obawiają ciężkich ćwiczeń siłowych ze względu na „przerost tkanki mięśniowej”, „upodobnienie się do mężczyzny”. Nie ma bardziej absurdalnego mitu. Kobieta ma w organizmie głównie żeńskie hormony płciowe, gdyż w odróżnieniu od mężczyzny nie posiada jąder (które produkują testosteron u „płci brzydkiej”; a ściślej rzecz ujmując testosteron u mężczyzn produkują głównie komórki śródmiąższowe jąder – Leydiga). Z tego powodu ilość najważniejszego hormonu anabolicznego i androgennego jest u kobiet znikoma (u nich produkcja androgenów przebiega wyłącznie w nadnerczach; są to testosteron, DHEA, androstendion; dodatkowo nadnercza produkują niewielkie ilości estrogenów i progesteronu). [ Źródło: „Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej”. Władysław Z. Traczyk, Andrzej Trzebski ]

Wniosek który powinien się każdemu nasunąć od razu – z tego powodu kobieta NIE MOŻE zbudować nadmiernej masy mięśniowej i upodobnić się do mężczyzny. Tylko zewnętrzne podawanie hormonów (sterydy anaboliczne) mogłoby spowodować nadmierny przerost masy mięśniowej u kobiety (i wirylizację; charakterystyczny dla „koksujących” pań jest przerost łechtaczki, owłosienie, obniżenie głosu – maskulinizacja; działanie androgenne).

Czy ćwiczenia które robią kobiety na siłowni działają?

Aerobik?

Steppery?

Rowerki stacjonarne? (W tym spinning?)

Brzuszki?

Maszyny ginekologiczne?

Vacu well?

Aeroboxing?

Niestety NIE. Treningi w strefie aerobowej szybko (4-6 tygodni) przestają działać ( dlaczego więc kulturyści są w stanie pozbywać się tkanki tłuszczowej stosując trening aerobowy? Decyduje dopracowana dieta oraz środki farmakologiczne – np. clenbuterol, efedryna, sibutramina) . Przy regularnej pracy w strefie tlenowej następuje adaptacja organizmu. Możesz codziennie spacerować i nie schudniesz zbyt wiele. Dużo skuteczniejsza metoda to treningi mieszane np. CROSSFIT – aeroby + interwały + trening siłowy – http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=3568 , niestety najskuteczniejsze treningi siłowe (np. FBW http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=91) nie są przez panie stosowane. Zamiast tego wybierają łatwą drogę, oszukiwania siebie, ćwicząc z minimalnym obciążeniem (np. body pump, magic bar i inne wynalazki fitness). Wszystkie nowe „odkrycia” są najlepszym przykładem nieskutecznej koncepcji, stworzonej dla kobiet którym nie chce się ciężko trenować. Zbyt mały ciężar zastosowany w tych ćwiczeniach w żaden sposób nie stymuluje organizmu (układu nerwowego i mięśni) aby wywołać efekt redukcji tłuszczu. Możecie, drogie panie, pracowicie wykonywać wspaniałe układy ćwiczeń z maleńkimi, kolorowymi sztangielkami – ale to nie droga do osiągnięcia czegokolwiek. Podobnie ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała (przysiady, pompki, brzuszki – nie dadzą w dłuższym horyzoncie czasowym efektu treningowego).

Co gorsza – najlepsze ćwiczenia na ujędrnienie, wyszczuplenie i poprawę sylwetki to … PRZYSIADY ZE SZTANGĄ – na wolnym ciężarze (pośladki, przednia część uda, prostowniki, brzuch), martwy ciąg na prostych nogach / RDL (tylna część uda, pośladki, prostowniki grzbietu) oraz wiosłowanie i podciąganie na drążku. Ile pań je wykonuje?

Podejrzewam, że jedna, jedyna sesja ciężkiego treningu siłowego (Jak ułożyć taki trening? Czytaj MIT ÓSMY) po której kobieta wykonałaby 20-30 minut aerobów dałaby więcej niż kilka treningów i zabiegów opisanych wyżej.

Z tego powodu większość pań posiada niewłaściwe proporcje tkanki mięśniowej do tłuszczowej. Przeważa ta druga. Kobieta powinna ćwiczyć tak samo jak mężczyzna. Ciężkie treningi siłowe, CIĘŻKIE aeroby, ciężkie interwały. Do tego dieta. Skutek murowany. Przeciwwskazania mogą być jedynie zdrowotne.

3-BOISTKA I STRONGWOMAN KARA BOHIGIAN

http://www.youtube.com/results?search_query=kara+bohigian&aq=f

autor; Knife

ciąg dalszy wkrotce!

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *