Niedobory witaminy C przy nowotworach

Witamina C należy do jednych z ważniejszych związków o potencjale antyoksydacyjnym. Pełni wiele istotnych roli w ustroju, jest szczególnie ważna dla sportowców. Nicholas N. DePhillipo i wsp. przeprowadzili systematyczną analizę badań. Dane sugerują, iż witamina C jest skuteczna poprzez stymulowanie szlaków biochemicznych związanych z syntezą kolagenu, co ma znaczenie w przeciwdziałaniu i nierzadko leczeniu kontuzji.

Ponadto witamina C bierze udział w przemianie aminokwasów np. tyrozyny. Tyrozyna jest prekursorem dopaminy, noradrenaliny oraz adrenaliny. Zmniejszone wydzielanie katecholamin wiąże się ze spadkiem siły, mocy i ze zmęczeniem. Ponadto adrenalina jest kluczowa dla redukcji tkanki tłuszczowej. Witamina C chroni noradrenalinę oraz adrenalinę przed utlenieniem. Dlatego sportowcy, niekoniecznie kulturyści, chętnie sięgają po witaminę C. Witamina C pełni istotną rolę pod względem przyswajania żelaza z pożywieniem, a konkretnie może 2-6 krotnie zwiększyć jego przyswajanie.

Naukowcy oceniali braki witaminy C u pacjentów z nowotworami. W badaniu wzięło udział 50 pacjentów w wieku średnim 65.2 roku. Niedobór witaminy C w osoczu stwierdzono u 15 (czyli u 30%). Spożycie witaminy C w diecie było skorelowane ze stężeniem witaminy C w osoczu. Niska podaż witaminy C była powiązana z większym stanem zapalnym ustroju (mierzonym stężeniem białka c-reaktywnego), większą liczbą płytek krwi i skróconym czasem przeżycia.

Wniosek

Niedobór witaminy C powszechnie występuje u pacjentów z zaawansowanym rakiem, a najważniejszymi czynnikami determinującymi jej stężenie w osoczu jest podaż w pokarmie (i np. z suplementów diety). Pacjenci z niskim stężeniem witaminy C w osoczu żyją krócej.

Referencje:

Catriona R Mayland i in. „Vitamin C deficiency in cancer patients” https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1191/0269216305pm970oa

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *