Skutki uboczne popularnych SAA

Sterydy anaboliczno-androgenne są powszechnie nadużywane przez amatorskich sportowców. Naukowcy wzięli pod lupę 15 libańskich kulturystów.

Stosowali oni maksymalnie 245 mg metanabolu tygodniowo (~35 mg dziennie). Jeden stosował 140 mg Dianabolu tygodniowo (czyli 20 mg dziennie). Dodatkowo mężczyźni sięgali po nandrolone decanoate (od 50 do 200 mg tygodniowo), mieszankę testosteronu (Sustanon; 250 mg tygodniowo). Jeden sięgał po Anapolon (oxymetholone) w dawce 150 mg tygodniowo i metenolon w dawce 20 mg tygodniowo (primobolanu).

Cóż, naukowcy nie odrobili zadania domowego gdyż sugerowali, iż mężczyźni stosowali np. 175 mg metanabolu na kg masy ciała czyli 17.5 grama metanabolu dziennie. Największe dawkowania o których słyszałem oscylowały wokół 100-150 mg dziennie i niejednokrotnie jest to droga do zniszczenia wątroby w szybkim czasie. Z kolei kolumna w tabeli z „całkowitą kumulacyjną dawką SAA” sugeruje, iż mężczyźni sięgali np. po 445 mg SAA tygodniowo (np. 200 mg nandrolonu i 245 mg metanabolu).

Ogólnie te dane nie mają dla mnie większego sensu, bo kto sięga po np. 20 mg primobolanu tygodniowo? Co to ma być? Dawka dla dziecka? W dopingu słyszy się o dawkach rzędu kilkuset mg tygodniowo.

To samo dotyczy testosteronu, jeden z mężczyzn rzekomo dostarczał 50 mg tygodniowo. Co to ma być? Najmniejsza, efektywna dawka to 75-100 mg co drugi dzień, a więc tygodniowo kilkukrotnie więcej niż stosowali wspomniani zawodnicy.

Tak samo dawkowanie Anapolonu jest kompletnie bez sensu, optymalne dawki to 50-100 mg dziennie, a nie 150 mg tygodniowo? Czyli co, 50 mg w dni 3 treningowe? 150 mg tylko w jeden dzień treningowy? Bez sensu. Również dawkowanie nandrolonu nie ma żadnego sensu w niektórych z tam opisanych przypadków bo czym jest 25 mg tygodniowo „deki”? Rozsądna dawka zaczyna się od 300-400 mg tygodniowo.

Pomijając te niedociągnięcia (bym może mężczyźni nie mówili prawdy) odnotowano:

  • „zablokowanie” układu HPTA. Nadużywanie SAA wiązało się z istotnymi spadkami stężeń LH (66,9%), FSH (49,8%) i całkowitego stężenia testosteronu (supresja 63.7%),
  • odnotowano prawie 50% wzrost stężenia prolaktyny w grupie SAA, w porównaniu do kontrolnej,
  • grupa SAA miała wyższe stężenie bilirubiny całkowitej całkowitej (116,3%), bilirubiny bezpośredniej (127,6%), ALAT/ALT o 263,1% (Aminotransferazy alaninowej), 1752,9% wyższe aspAT/AST (Aminotransferazy asparaginianowej), w porównaniu do kontrolnej,
  • wpływ SAA na nerki. Sportowcy stosujący SAA mieli znacznie wyższe stężenia kreatyniny (28,6%) i mocznika (21,3%) w surowicy niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.
  • wpływ na profil lipidowy. Grupa SAA miała o 45.6% wyższe stężenie trójglicerydów, 26% wyższy transporter LDL i 45.6% wyższy VLDL-C oraz 31.3% niższy transporter HDL,
  • całkowite stężenia cholesterolu i stężenia glukozy na czczo nie różniły między grupami (wg naukowców, w sposób nieistotny, ale twarde dane mówią coś zupełnie coś innego; grupa nie sięgająca po SAA miała stężenie cholesterolu na poziomie 153 mg/dL, grupa SAA 171 mg/dL; Z kolei stężenie glukozy było wyższe o ponad 6 mg/dL w grupie SAA  – czyli wcale nie jest to mało),

Komentarz

Nieprawdopodobne wydaje mi się stwierdzony w badaniu brak wpływu SAA (np. metanabolu) na  stężenia glukozy i cholesterolu, są to dwa najlepiej zbadane aspekty stosowania SAA. O negatywnym wpływie metanabolu wiemy od kilkudziesięciu lat. Pośrednio SAA obciążają wątrobę i musi się to odbić na glikemii oraz na stężeniu cholesterolu. I faktycznie okazuje się, że wpływ był, tylko wg naukowców nieistotny. Przeczą temu dane zamieszczone w tabelkach.

Ponadto użytkownicy SAA skarżyli się na agresję (6 z 15), zmiany libido (4 z 15), trądzik (2 z 15), bóle głowy (1 z 15), utratę włosów (2 z 15). Jeśli ktoś bierze nandrolone bez testosteronu to gratuluję i wcale nie dziwią mnie zaburzenia libido. Nandrolone jest książkowym przykładem środka który potężnie tłumi „produkcję” endogennego testosteronu. Rzekomy wpływ na agresję tak znikomych dawek SAA może być równie dobrze efektem placebo, z kolei trądzik, bóle głowy i utrata włosów są typowymi skutkami ubocznymi różnych środków.

Referencje:

Nusieba A Mohammed Ibrahim A local study on the adverse effects of anabolic androgenic steroid abuse on libyan male athletes https://www.researchgate.net/profile/Nusieba_Ibrahim2/publication/335848027_A_Local_Study_on_the_Adverse_Effects_of_Anabolic_Androgenic_Steroid_Abuse_on_Libyan_Male_Athletes/links/5d80278792851c22d5dd2c18/A-Local-Study-on-the-Adverse-Effects-of-Anabolic-Androgenic-Steroid-Abuse-on-Libyan-Male-Athletes.pdf

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *