Śmiertelna niewydolność wątroby po metanabolu. Badania naukowe

Nie, to nie będzie obserwacja w rodzaju: „po metanabolu twoja wątroba eksploduje”. Jednak warto pamiętać o tym, iż można mieć poważne zmiany wątroby które wcale nie manifestują się podwyższeniem wskaźników. Cytowane badanie pochodzi z okresu gdy nie bano się podawać metanabolu nawet kobietom i dzieciom.

Jest tym ciekawsze, iż kobieta (71-latka) której podawano androgeny miała wcześniej raka jelita – został on usunięty chirurgicznie kilka lat wcześniej. Przyjęto ją do szpitala 30 marca 1961 r. Zdiagnozowano u niej osteoporozę oraz kompresyjne złamanie 3  kręgów lędźwiowych (uczestniczyła w 2 wypadkach drogowych). Przy wadze 105 lbs (47.6 kg) rozpoczęto u niej terapię metanabolem 10 mg dziennie. Do 24 maja 1961 r. zwiększyła wagę ciała do 55.7 kg ale pojawił się u niej obrzęk i żółtaczka. 3 czerwca 1961 r. doznała zamglenia umysłowego, objawy wskazywały na encefalopatię wątrobową. Kilkadziesiąt dni leczono ją, jednak nieskutecznie. 86 dni po przyjęciu do szpitala zmarła w śpiączce.

Komentarz: encefalopatia wątrobowa może być przejściowa i odwracalna, ale może też prowadzić do śmierci. Dlaczego? Z powodu niewydolności wątroby. W literaturze istnieje wiele szczegółowych opisów przypadków śmierci z powodu powikłań ogólnoustrojowych z powodu nadużywania alkoholu (np. opisana jest próba leczenia i śmierć pacjentki w wieku 43 lat, która została przyjęta została do kliniki w trybie nagłym z powodu objawów śpiączki wątrobowej w przebiegu toksycznej poalkoholowej marskości wątroby).

Wniosek

Sterydy anaboliczno-androgenne podawane drogą doustną (metanabol, anapolon, winstrol) są wyjątkowo niszczące dla wątroby. Dlatego zanim się je zastosuje, należy to dobrze przemyśleć. Na szczególne ryzyko są narażone osoby nadużywające alkoholu i/lub narkotyków. Niewiele lub nic dają w tym zakresie tzw. osłonki. Czasem bardzo poważne uszkodzenia wątroby (i np. zmiany nowotworowe) nie manifestują się w analizie podstawowych wskaźników wątroby – na co istnieją liczne przykłady w literaturze przedmiotu. Warto zwrócić uwagę, iż kobiecie podawano 2 x 5 mg metanabolu dziennie, wiele osób stosuje nawet 80-100 mg metanabolu dziennie.

Referencje: 1. Oliver A. Leach, Gijs I. van Boxel “Choroby wewnętrzne” wydanie 4 2. AGNIESZKA KOWAL2 , ANDRZEJ PRYSTUPA1 , EWELINA GRYWALSKA2 , JERZY MOSIEWICZ „OPORNA NA LECZENIE ENCEFALOPATIA WĄTROBOWA WPRZEBIEGU POALKOHOLOWEJ MARSKOŚCI WĄTROBY” http://www.monz.pl/OPORNA-NA-LECZENIE-ENCEFALOPATIA-WATROBOWA-W-PRZEBIEGU-POALKOHOLOWEJ-MARSKOSCI-WATROBY,73150,0,2.html 3. EDMUND M. WILDER, “Death due to Liver Failure Following the Use of Methandrostenolone”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1849648/pdf/canmedaj00964-0049.pdf
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *