Stanozolol ( Winstrol), a synteza kolagenu i wpływ na stawy

Istnieją dowody na to, że steroidy anaboliczne, które są pochodnymi testosteronu i mają znacznie mniejszą aktywność androgenną, sprzyjają wzrostowi tkanek i poprawiają naprawę tkanek, jednak mechanizmy związane z ich działaniami anabolicznymi pozostają niejasne.

Kiedyś na łamach popularnej gazety kulturystycznej opublikowano twierdzenia dotyczące syntezy kolagenu wskutek stosowania nandrolonu, primobolanu czy boldenonu. Niestety nie ma żadnych referencji do tych rewelacji (rzekomo u mężczyzny po nandrolonie ilość prokolagenu III wzrasta o 270% w ciągu 2 tygodni, przy dawce 3 mg / kg masy ciała). Mogę domyślać się, skąd wzięły się te kosmiczne wartości.

Badanie

W jednym z badań mierzono wpływ stanozololu na replikację komórek i syntezę kolagenu w hodowlach fibroblastów skóry dorosłego człowieka. Stanozolol (0,625–5 μg / ml) nie miał wpływu na replikację fibroblastów i żywotność komórek, ale zwiększał syntezę kolagenu w sposób zależny od dawki. Stanozolol również zwiększał (dwukrotnie) poziomy mRNA prokolagenu α1 (I) i α1 (III) oraz w podobnym stopniu zwiększał poziom mRNA i peptydów transformującego czynnika wzrostu-β1 (TGF-β1). Nie odnotowano stymulacji syntezy kolagenu przez testosteron. Wpływ stanozololu na syntezę kolagenu był blokowany przez oligonukleotyd TGF-β1, przeciwciała przeciwko TGF-β oraz w skórnych hodowlach fibroblastów pochodzących od myszy pozbawionych TGF-β1.

Wniosek

Steryd anaboliczny stanozolol zwiększa syntezę kolagenu. W przeważającej części za ten efekt odpowiada TGF-β1. Odkrycia te wskazują na nowy mechanizm działania sterydów anabolicznych.

Komentarz: i właśnie bazując na takich badaniach, dopingowe odmiany „Jerzego Zięby” budują później niestworzone opowieści, jakie to „wino” (w slangu ) jest dobre dla stawów.

W rzeczywistości nie istnieją przekonujące dowody na to, iż jakiekolwiek SAA są dobre dla stawów czy więzadeł. Istnieją pojedyncze badania, w których np. nandrolone zwiększał ilość aminokońcowego propeptydu prokolagenu typu III. Jednak nie wiemy, czy jednocześnie „deka” nie zmienia struktury kolagenu. Czerpiąc dane i wnioski z badań warto sprawdzić, czy aby na pewno nie są one prowadzone na liniach komórkowych. Uzyskane tam wyniki wcale nie muszą być prawdziwe i stąd jeszcze bardzo daleko do wpływu „wina” na syntezę kolagenu u człowieka.

Referencje:

Vincent Falanga i in. „Stimulation of Collagen Synthesis by the Anabolic Steroid Stanozolol” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15403409

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *