Nieaktywni dorośli doświadczają utraty masy mięśniowej od 3% do 8% na dekadę, której towarzyszy spadek metabolizmu spoczynkowego i gromadzenie tłuszczu (wisceralnego i podskórnego). Dziesięć tygodni treningu siłowego może zwiększyć suchą masę ciała o 1.4 kg, zwiększyć metabolizmu spoczynkowy o 7% i zmniejszyć ilość tłuszczu o 1.8 kg.
Korzyści treningu oporowego obejmują poprawę sprawności fizycznej, kontrolę ruchów, szybkość chodu, niezależność w codziennym życiu (u osób starszych), zdolności poznawcze i poczucie własnej wartości. Trening siłowy może pomóc w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie poziomu trzewnej tkanki tłuszczowej, obniżenie poziomu HbA1c, zwiększenie gęstości transportera glukozy typu 4 oraz poprawę wrażliwości na insulinę.
Trening oporowy może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez zmniejszenie spoczynkowego ciśnienia krwi, obniżenie stężenia cholesterolu, lipoprotein o małej gęstości i trójglicerydów oraz HDL. Dodatkowo może promować rozwój kości, przy czym badania wykazują wzrost gęstości mineralnej kości o 1% do 3%. Trening siłowy może być skuteczny w zmniejszaniu bólu krzyża i łagodzeniu dyskomfortu związanego z artretyzmem i fibromialgią. Wykazano, że ma wpływ na starzenie się mięśni szkieletowych.