Winstrol, a starzenie się wątroby. Badania naukowe

Stanazolol to pochodna DHT, czyli dihydrotestosteronu. Uchodzi za środek budujący powoli masę mięśniową oraz znakomicie budujący siłę. Niestety, jak w przypadku wszystkich najlepszych środków, wiążą się z tym niebagatelne skutki uboczne. Przede wszystkim stanazolol to jeden z najbardziej destrukcyjnych środków dla profilu lipidowego krwi.  

Wg badań Thompsona PD i wsp.: podawanie 6 mg stanazololu dziennie, przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL-2 o 71%!

Niedawno naukowcy  sprawdzili jak wysokie dawki winstrolu wpływają na wątrobę. Nie chodzi o to, iż winstrol jest hepatotoksyczny, bo to wiemy od dziesiątek lat. Nadużywanie winstrolu może skutkować pojawieniem się gruczolaków i rzadko nowotworów wątroby (HCC; raka wątrobowokomórkowego). Co udowodniono w nowszym eksperymencie?

Szczury podzielono na grupy:

  • kontrolna, brak iniekcji, brak ćwiczeń,
  • glikolu, 1 ml/kg glikolu propylenowego dziennie, brak ćwiczeń,
  • winstrolu, 5 mg/kg masy ciała, brak ćwiczeń,
  • glikolu, 1 ml/kg glikolu propylenowego dziennie, 20 min. pływania dziennie, 5 dni w tygodniu,
  • winstrolu, 5 mg/kg masy ciała, brak ćwiczeń, 20 min. pływania dziennie, 5 dni w tygodniu,

Stanozolol i jego metabolity, 16-β-hydroxystanozolol i 3′-hydroksystanazol, wykryto w szczurzych wątrobach za pomocą chromatografii cieczowej ze spektrometrią masową (LC-MS). Aktywność telomerazy, która bierze udział w starzeniu się komórek i tworzeniu się guzów, wykrywano przez badanie poziomów ekspresji odwrotnej transkryptazy (TERT) oraz homologu fosfatazy i tensyny (PTEN) w wątrobach szczurów potraktowanych stanozololem. Stanozolol indukował aktywność telomerazy na poziomie molekularnym w tkance wątroby szczurów, a ćwiczenie fizyczne (pływanie) odwróciło tę indukcję, odzwierciedlając możliwe przedwczesne starzenie się tkanki wątroby. Ekspresja genu PTEN w szczurzych wątrobach praktycznie nie była zakłócona ani przez wysiłek fizyczny, ani przez podawanie stanozololu.

Zwiększoną aktywność telomerazy stwierdza się w 90% ludzkich nowotworów i 80% raków wątrobowokomórkowych. Większość zdrowych komórek nie wykazuje aktywności telomerazy.

Wniosek: najprawdopodobniej winstrol w dużej dawce 5 mg/kg masy ciała wraz z ćwiczeniami fizycznymi przyspiesza starzenie się komórek wątroby.

Referencje: Eren Ozcagli,#1,* Mehtap Kara,#1,* Tugba Kotil,2 Persefoni Fragkiadaki,3 Manolis N. Tzatzarakis,3 Christina Tsitsimpikou,4 Polychronis D. Stivaktakis,3 Dimitrios Tsoukalas,3 Demetrios A. Spandidos,5 Aristides M. Tsatsakis,3 and Buket Alpertunga „Stanozolol administration combined with exercise leads to decreased telomerase activity possibly associated with liver aging” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5979936/
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *