Właśnie zapisałem się na siłownie, co dalej ?

Decyzja o rozpoczęciu regularnych treningów z obciążeniem jest najprawdopodobniej jedną z lepszych decyzji w Twoim życiu. O pozytywnych skutkach związanych z aktywnością fizyczną można byłoby całe książki pisać, w skrócie warto jedynie wspomnieć o tym, że korzyści obejmują zarówno Twoją sylwetkę i kondycję, jak i również Twoje zdrowie i samopoczucie – pod warunkiem jednak, że zabierzesz się za siebie z głową. 

Po pierwsze: potrzebujesz rozsądnego planu treningowego

Wielu osobom rozpoczynającym treningi wydaje się, że ćwiczyć należy głównie te partie mięśniowe, których wygląd chcielibyśmy poprawić. I tak oto tym sposobem znaczna część trenujących zajmuje się głównie wyciskaniem sztangi leżąc, angażując mięśnie piersiowe oraz uginaniem ramion z hantlami ukierunkowanym na wzrost objętości bicepsów. Ćwiczenia takie jak przysiady, wiosłowania, unoszenia (o podciąganiach na drążku już nie mówiąc czy martwych ciągach) leżą poza obszarem zainteresowań nie tylko amatorów, ale nierzadko i stałych bywalców siłowni.

Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że trening tylko jednej czy dwóch partii mięśniowych doprowadza do stanu, który przyrównać można do kalectwa. Dochodzi bowiem do sporych dysproporcji nie tylko w wyglądzie, ale także w sile i sprawności poszczególnych mięśni. Konsekwencją jest nie tylko optyczne zaburzenie estetyki sylwetki czy brak możliwości praktycznego wykorzystania wypracowanej siły, ale także szereg dolegliwości bólowych i rozmaitych przykurczy mięśniowych.

Tak więc potrzebujesz treningu obejmującego całe ciało, zarówno górną jak i dolną jego połowę, przy czym, bicepsy i przedramiona stanowią przysłowiową wisienkę w torcie, podstawą powinien być trening dużych grup mięśniowych takich jak mięśnie czworogłowe uda czy mięsień najszerszy grzbietu.

Po drugie: potrzebujesz dobrze dopasowanej diety…
Czytaj dalej w serwisie potreningu.pl

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *