W aspektach starzenia się organizmu człowieka najczęściej mówi się o chorobach potencjalnie śmiertelnych takich jak nowotwory czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Zdecydowanie mniej uwagi poświęca się aspektom zdrowia seniorów, które związane są z ich komfortem życia.
Konsekwencje upływającego czasu
W tym artykule chciałbym skupić się na dwóch zagadnieniach: sarkopenii, czyli postępującym wraz z upływem lat zmniejszeniu się siły oraz masy mięśniowej, a także chorobach zwyrodnieniowych stawów. Obie dolegliwości mają ogromny wpływ na zdolność do poruszania się starszej osoby oraz zachowanie pewnej niezależności od pomocy osób trzecich.
Czy są to dolegliwości odosobnione? Daleko od tego!
Sarkopenia dotyka od 5 do 13% osób w wieku 60-70 lat. W związku z tym, że jest to choroba postępująca wraz z wiekiem, u osób starszych niż 80 lat odnotowuje się już występowanie tej choroby u od 11 do 50(!) proc. ludzi. Należy przy tym pamiętać, że jej początki stwierdza się już po ukończeniu około 25 lat!
Na choroby zwyrodnieniowe stawów cierpi statystycznie co druga osoba w wieku 65+. Zatem jednym z celów opieki zdrowotnej osób starszych powinno być łagodzenie bólu oraz poprawa sprawności i siły ich mięśni, co może oszczędzić im zarówno cierpienia, jak i pozwoli zredukować wydatki związane z opieką i leczeniem.
Jednak o dobrą kondycję fizyczną seniorów należy dbać jeszcze wtedy, gdy są oni w pełni zdrowia. To samo zalecenie dotyczy również dbałości o zdrowie stawów. Z tego powodu świat nauki podpowiada nam co pewien czas nowe metody, które warto spróbować, mając na uwadze oba zagadnienia.
Co ma do tego zielona herbata?
Jednym z ciekawych pomysłów wydaje się rozważenie wykorzystania dobrodziejstw zielonej herbaty. W wielu badaniach wykazała ona m.in. znakomite właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.
Istnieją również badania sugerujące, że jedna z frakcji zielonej herbaty – EGCG – może chronić przed utratą chrząstki i ograniczać postęp chorób zwyrodnieniowych stawów, a także łagodzić tempo utraty masy mięśniowej.
Stwierdzano m.in. zmniejszanie stężenia enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne oraz większą aktywność szlaków anabolicznych, co może być przydatne w przypadku obu dolegliwości wynikających ze starzenia się organizmu.