Ból głowy po treningu

Kinga Żuralska

Według badań bóle głowy, związane z wysiłkiem fizycznym, dotyczą około 2% wszystkich zgłaszanych do lekarzy bólów głowy. Teoretycznie niewiele. Jednak dolegliwości te mogą skutecznie zniechęcić do aktywności nawet najbardziej zmotywowane osoby. Czym mogą być spowodowane i jak im przeciwdziałać?

Wysiłek sprzyja ujawnianiu pierwotnych bólów głowy takich jak migrena czy napięciowy ból głowy. Ból głowy może być jednak ściśle związany jedynie z aktywnością fizyczną. Mówimy wówczas o powysiłkowym/wysiłkowym bólu głowy.

Uważa się, że główną rolę w generowaniu wysiłkowego bólu głowy odgrywają zmianyciśnienia wewnątrzczaszkowego, występujące w trakcie wysiłku.

W przypadku powysiłkowych bólów głowy, ból pojawia się od 5 minut do 48 godzin po rozpoczęciu wysiłku fizycznego. Narasta stopniowo i ma charakter pulsacyjny.

Najczęściej spotyka się go po bieganiu, tenisie ziemnym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów i kajakarstwie. Bóle głowy po wysiłku występują częściej po ćwiczeniu przy gorącej, dusznej i wilgotnej pogodzie, szczególnie bez uprzedniej rozgrzewki.

Nie ustalono pochodzenia bólów pierwotnych, ale badacze przypuszczają, iż mają one związek z poszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu podczas wysiłku, co zwiększa ciśnienie wewnątrz czaszki.

Jeżeli ból jest ostry, pojawia się nagle i trwa dłużej niż 48h, towarzyszą mu objawy neurologiczne, takie jak podwójne widzenia, sztywność karku, obecne są również nudności i wymioty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy takie dotyczą najczęściej wtórnych bólów głowy, które mogą być symptomem choroby.

Czytaj dalej na: PoTreningu.pl

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *