Agmatyna- pompa mięśniowa, siła i wytrzymałość!

agmatyna aminokwas

Agmatyna pojawiając się na rynku suplementacji wprowadziła nie małe zamieszanie w preparatach z kategorii no-boosterów. Jej działanie w sporcie, głownie wykorzystywane jest jako pomoc w osiągnięciu pompy mięśniowej. Jednak jak się okazuje, suplementacja tym związkiem niesie za sobą dużo większe korzyści. Wykazuje ona dodatkowo wsparcie dla procesu budowy siły mięśniowej i wytrzymałości. Substancję tą znajdziemy jako składnik produktów przedtreningowych, mających za zadanie poprawić efektywność treningową.

Spis treści:

1. Agmatyna – charakterystyka
2. Agmatyna jako no-booster
3. Działanie terapeutyczne agmatyny
4. Dawkowanie
5. Przeciwwskazania
6. Skutki uboczne

Agmatyna – charakterystyka

Siarczan agmatyny stanowi metabolit argininy, który naturalnie występuję u człowieka w wątrobie, nerkach, nadnerczach i jelicie cienkim. Przechowywana jest  w komórkach nerwowych. Wykazuje silne właściwości neuroprotekcyjne, wspierając działanie ochronne przed substancjami toksycznymi dla naszego układu nerwowego. Dodatkowo wspomaga walkę z drgawkami, stanami lękowymi czy depresją. Dzięki silnemu działaniu wazodylatacyjnemu, poprawia funkcjonowanie śródbłonka, co skutecznie promuje obniżenie ciśnienia krwi. Istnieją również przesłanki, że suplementacja tym związkiem może prowadzić do wzrostu syntezy białek.  Mało tego, dzięki wpływowi na cAMP (cykliczne AMP) może przyczynić się do poprawy lipolizy, co znajdzie swoje przełożenie na poprawę efektów podczas odchudzania.
Siarczan agmatyny występuje w takich produktach żywnościowych jak:
  • wino białe i czerwone
  • piwo
  • sake
  • kawa
  • mięso
  • ryby
Są to jednak ilość śladowe, które nie wywołują efektu terapeutycznego.

agmatyna ciężary amin

Agmatyna jako no-booster

Działanie agmatyny jako prekursora tlenku azotu powiązane jest z jej oddziaływaniem na receptory alfa-adrenergiczne oraz imidazolowe. Wpływa również znacząco na aktywność enzymu dekarboksylazy ornityny oraz izoenzymów NOS. Odpowiednia dawka agmatyny skutecznie promuje wydzielanie tlenku azotu
w organizmie człowieka, co przekłada się na silne uczucie pompy mięśniowej.  Rozszerzenie naczyń krwionośnych wspomaga dopływ krwi i substancji odżywczych do pracujących mięśni wykazując wparcie dla regeneracji i budowy mięśnia.
W badaniach z użyciem agmatyny, wykazano, że jej działanie może wspomagać syntezę białkową nawet dwukrotnie, co oprócz działania samej agmatyny, powiązane jest również z działaniem zwiększającym dopływ składników budulcowych do tkanki mięśniowej (1).

Działanie terapeutyczne agmatyny

Agmatyna wykazuje szereg właściwości wspomagających kondycję zdrowotną, zaliczamy do nich oddziaływanie na takie obszary jak:
  • Działanie przeciwbólowe powiązane z odczuwaniem bólu, który bezpośrednio powiązany jest ze stanami zapalnymi organizmu (2).
  • Działanie przeciwdepresyjne. W badaniach powiązano wpływ leków SSRI na wzrost stężenia agmatyny. Dodatkowo u osób z depresja zauważono większą aktywność enzymy agmatynazy, rozkładającego agmatyne.
  • Zapobieganie stanom lękowym i działaniu stresu.
  • Funkcje nootropowe, wykazując wsparcie dla funkcji poznawczych.
  • Wpływ na HGH i IGF-1 (3)
  • Pomoc w walce z uzależnieniami.

Dawkowanie

W suplementacji sportowej zazwyczaj możemy spotkać się z dawkami w ilości 0,5-1g na porcję. Taka ilość w zupełności wystarczy do osiągnięcia zadowalającego efektu pompy mięśniowej.
W celach terapeutycznych np.: leczenia bólu, można spotkać się z dawkowaniem od 1,3 do 2,6g na dobę.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się łączenia preparatów zawierających agmatyne ze źródłami białek, ponieważ korzystają one z tych samych szlaków transportowych, co może wpłynąć na znaczne ograniczenie jej działania.

Skutki uboczne

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  • nudności
  • obniżenie ciśnienia krwi (co jest niekorzystne dla osób cierpiących na hipotonie)

Podsumowanie

Agmatyna wykazuje silne działanie promujące wzrost tlenku azotu. Przekłada się to m.in. na wzrost siły mięśniowej, wytrzymałości, a także poprawy syntezy białek. Jej działanie terapeutyczne jest jednak dużo szersze. Wspiera ona walkę z depresją, stanami lękowymi, uzależnieniami czy też bólem. Mechanizm jej działania nie jest jeszcze do końca poznany, dlatego należy trzymać się szczegółowo wytycznych, odnośnie dawkowania preparatu.
Źródła:
1. Biolo, G. An abundant supply of amino acids enhances the metabolic effect of exercise on muscle protein, Am. J. Physiol. 273 (Endocrinol. Metab. 36): El22-E129, 1997 2. http://examine.com/supplements/Agmatine/ 3. Zarifkar A, et al Agmatine prevents LPS-induced spatial memory impairment and hippocampal apoptosis . Eur J Pharmacol. (2010)
Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *