Ornityna – dawkowanie, źródła i formy suplementacji

Ornityna należy do grupy aminokwasów endogennych, które nie budują białek, jednak posiada szereg kluczowych właściwości. Odpowiada ona m.in. za prawidłowy przebieg cyklu Krebsa, gdzie pełni rolę neutralizatora amoniaku. Pod względem budowy chemicznej, należy do aminokwasów zasadowych, jest syntezowana z argininy pod wpływem specyficznych enzymów. Jej główne działanie polega na wspomaganiu ochronnym naszego ustroju.

Spis treści:

1. Działanie biologiczne
2. Dawkowanie, źródła i formy suplementacji
3. Potencjalne skutki uboczne

Działanie biologiczne

W suplementacji sportowej rzadko mamy do czynienia z mono preparatami opartymi tylko i wyłącznie na ornitynie, jednak takowe są dostępne na rynku. Zazwyczaj spotkamy ją jako dodatek do produktów złożonych, przed treningowych w sąsiedztwie argininy. Zabieg ten ma na celu podniesienie dostępności argininy dla naszego organizmu, która nie zostanie wykorzystana w cyklu ornitynowym. Oznacza to, że ornityna pełni w tego typu produktach rolę kofaktora. Dzięki temu, możliwe jest wykorzystanie większej ilości argininy na potrzeby produkcji tlenku azotu, a my możemy cieszyć się większą pompą mięśniową.

Ale to nie koniec jej właściwości. Otóż jak się okazuje, ornityna wpływa skutecznie na jakość snu. W badaniach naukowych, zastosowano około 500 mg ornityny przed snem, wśród osób, które miały problemy z zasypianiem. Okazało się, że ornityna skutecznie łagodziła skutki stresu, działała relaksująco i pomagała w szybszym zaśnięciu. Działanie to zostało powiązane m.in. z wpływem ornityny na poziom kortyzolu, który skutecznie został obniżony.

Ornityna wchodzi też w skład suplementów wspomagających funkcjonowanie wątroby, bierze ona udział w syntezie poliamin. Działanie to przekłada się na efektywniejszą regenerację wątroby, pełniąc również rolę detoksykacyjną i ochronną. Istnieją przypuszczenia, że ornityna wspomaga leczenie oparzeń czy ran, poprzez powiązanie jej wpływu na syntezę proliny, która przyspiesza odbudowę tkanek. W niektórych badaniach naukowych wykazywała tendencje do stymulowania produkcji hormonu wzrostu, czy też poprawy kompozycji sylwetki, jednak badania tego typu wymagają dalszego rozwoju.

Dawkowanie, źródła i formy suplementacji

W suplementach diety, jak zostało wspomniane wcześniej, ornityna występuje głównie jako dodatek do preparatów wieloskładnikowych. Można ją spotkać w formie wolnej, w postaci chlorowodorku l-ornityny lub jako asparaginian ornityny. Jej źródłem są produkty posiadające pojedynczy aminokwas, preparaty wspomagające funkcje wątroby czy też suplementy przed treningowe (no-boostery). Spotkać możemy również ornitynę w produktach typu boostery hormonu wzrostu.
Dawka dobowa waha się w granicach 500-2000 mg. Pora przyjmowania, uzależniona jest od efektu jaki chcemy osiągnąć.
W internecie możemy spotkać się z protokołami, które zalecają przyjęcie dawki rzędu 5g, w celu zwiększenia poziomu hormonu wzrostu przed treningowo. Preparat należy przyjąć 2h po posiłku, 30min przed sesją wysiłkową.
Jeżeli zależy nam na wsparciu regeneracji, złagodzenia skutków stresu i lepszym, głębszym śnie, dawka 500 mg przyjęta przed snem, powinna w zupełności wystarczyć.
Głównymi źródłami pokarmowymi ornityny są nasiona i mięso.

Potencjalne skutki uboczne

Ornityna jest stosunkowo bezpiecznym suplementem. Jej działanie negatywne, ogranicza się głównie do dolegliwości płynących ze strony układu pokarmowego, które objawia się bólami brzucha, wymiotami, czy też biegunką.
Osoby mające problemy z niewydolnością nerek powinny skonsultować suplementacje z lekarzem.
Podsumowanie
Ornityna w suplementacji sportowej wykorzystywana jest rzadko. Jej główne działanie w suplementacji, ogranicza się do wsparcia przyswajania argininy, w celach wspomagania zjawiska tzw. pompy mięśniowej podczas treningu. Nie oznacza to jednak, że jest produktem zupełnie zbędnym. Jej działanie biologiczne skutecznie wspomaga usuwanie toksycznego amoniaku, co znajduje swoje przełożenie w sprawniejszej wątrobie i utrzymaniu pełni zdrowia naszego ciała.

Autor: Fizjoterapeuta i trener personalny Tomasz Maciołek 

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *