Anapolon – Jak działa „Antek” jeden z najsilniejszych sterydów?

Oxymetholone (w slangu „Antek”) to klasyczny anaboliczno-androgenny preparat będący w powszechnym użyciu w klubach jak i w klinikach. W odróżnieniu od trenbolonu czy boldenonu jest zupełnie oficjalnie w obrocie od kilkudziesięciu lat, został opisany po raz pierwszy w 1959 roku. Jest używany do leczenia anemii, ponieważ zwiększa ilość czerwonych krwinek. Anapolon uchodzi za jeden z najsilniejszych środków w obrocie.

Jego siła niestety może zawodzić przez preparaty z czarnego rynku, nie zawierające właściwej dawki substancji aktywnej (tak samo może być np. z metanabolem czy winstrolem). Z fałszywych leków śmiał się Greg Doucette (kulturysta IFBB) który mówił, że niektóre osoby biorą 300 mg anapolonu dziennie. Tymczasem Doucette miał poważne problemy z dawką 100 mg. Ogólnie nie polecam kontaktu z anadrolem, może on zniweczyć dobry cykl, bo ma niesamowity wpływ na trawienie, zgagę, hamowanie apetytu, zaburzenia trawienia itd. Ponadto, jak prawie wszystkie środki doustne anadrol ma duży wpływ na wątrobę (jej uszkodzenia) oraz ciśnienie krwi.

Oxymetholone to jeden z niewielu preparatów który mimo, iż jest pochodną DHT nie należy do SAA tzw. jakościowych.

Naukowcy sprawdzali jak „Antek” wpływ na masę i siłę.

31 mężczyzn w wieku 65-80 lat losowo przydzielono do grup:

 • placebo (grupa 1), 
 • 50 mg anapolonu dziennie (grupa 2),
 • 100 mg anapolonu dziennie (grupa 3). 

Placebo lub „Antka” podawano przez 12 tygodni.

Wyniki:

Grafika: wzrost masy ciała oraz spadek ilości tkanki tłuszczowej.

Beztłuszczowa masa ciała wzrosła o:

 • o 0,0 ± 0,6 kg w grupie placebo,
 • o 3,3 ± 1,2 kg przy podawaniu 50 mg anapolonu dziennie,
 • 4,2 ±  2,4 kg przy podawaniu 100 mg anapolonu dziennie,

Ilość tłuszczu w tułowiu spadła o:

 • o 0,2 ± 0,4 kg w grupie placebo,
 • o 1,7 ± 1,0 kg przy podawaniu 50 mg anapolonu dziennie,
 • o 2,2 ± 0,9 kg przy podawaniu 100 mg anapolonu dziennie,
 • Siła w wyciskaniu wzrosła o o 8,2 ± 9,2 % (50 mg dziennie) i 13,9 ± 8,1% (100 mg dzienie) i spadła o 0.8% w grupie placebo.  W ściąganiu drążka wyciągu, siła wzrosła o: 8,8 ±  15,1 % (50 mg dziennie) i 18,4 ± 21,0% (100 mg dziennie).

Wątroba i lipidy:

 • aminotransferaza alaninowa wzrosła o 72 ± 67 U w grupie biorącej 100 mg anapolonu dziennie, przy 50 mg dziennie wzrost był zdecydowanie mniejszy,
 • transporter HDL obniżył się odpowiednio o -19 ± 9 (50 mg dziennie) i -23 ±18 mg / dl (100 mg dziennie),

Wnioski: Anapolon daje duże wyniki, ale kosztem zdrowia. Wywołuje duże obciążenie wątroby i silne zaburzenie profilu lipidowego. Ponadto jego oddziaływanie na układ pokarmowy może zniweczyć sens stosowania środka. Doucette miał tak silne zaburzenia (przypominające chorobą refleksową), iż musiał wymiotować w środku nocy. Długofalowo Anapolon może znacząco skrócić życie.

Referencje

Schroeder ET „Effects of an oral androgen on muscle and metabolism in older, community-dwelling men.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12388137

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *