Koncentracja

Oto bardzo ciekawy art dla każdego, kto pragnie poprawić jakość i efektywność swojego treningu.

„KONCENTRACJA”

Przeżywamy wiek tzw. szybkiego życia: szybko jemy, szybko pracujemy, intensywnie ćwiczymy. W takich warunkach o sukcesach i efektach decyduje w dużej mierze zdolność do maksymalnej koncentacji i indywidualnej kontroli.
W kulturystyce istnieje powiedzenie: „Mózg nienawidzi nudy, dlatego w czasie treningu trzeba go stale pobudzać nowymi bodźcami i metodami ćwiczeń, aby go zmusić do pełnej koncentracji”
Nasz mózg stale rejestruje różne bodźce przesyłane przez nasze zmysły, on decyduje co dobre i potrzebne. Dlatego tak ważna jest zdolność do maksymalnej koncentracji, również w treningu kulturystycznym. Jednak u przeciętnego człowieka ta zdolność do koncentracji trwa zwykle w granicach 20-30 minut, później znacznie się obniża.
Powstaje pytanie, jak poprawić zdolność koncentracji w procesie treningu, czyli budowania sylwetki? Dotyczy to wszystkich ćwiczących, a przede wwszystkim wyczynowców, zawodników chcących osiągnąć sukces w tej dyscyplinie.
Centrum pobudzania w naszym mózgu-ta wiązka nerwów najlepiej reaguje na różnorodne bodźce i sygnały, nie znosi monotonności, słabo reaguje np. na rutynowe ruchy i ćwiczenia. Ostatnie badania naukowe wykazały np. że w pracy zawdodowej, w której wykonuje się ruchowe, ciągle powtarzane czynności, wydajność pracy jest stosunkowo mała, sporo wypadków i błędów. Wszystko to jest efektem niskiego stopnia koncentracji przez dłuższy okres czasu. Naukowcy odkryli czynniki psychologiczne, które wpływają dodatnio na zdolnośc koncentracji w oresie dłuższym niż wynosi norma 30 minut. Zaliczmy do nich nastęujące sytacje:

GŁOD, PRZEJEDZENIE:
Wiadomo, że kulturysta udający się na trening po zjedzeniu obfitego posiłku odczuwa ociężałość, a jego zdolność koncentracji w wykonywanych ćwiczeniach jest znacznie obniżona. W takiej sytuacji koncentracja spada o ok. 20%. To samo dotyczy tych, którzy stosują ostrą dietę przed zawodami i odczuwają głód, pragnienie. Dlatego te elementy powinno się brać pod uwagę realizując proces treningowy.

HAŁAS I DŹWIĘKI:
Hałas na sali treningowej może przeszkadzać w koncentracji ,ale może też pomagać. Badania psychologiczne wykazują, że np. hałas w zakładach pracy powoduje stres, który jednak stara się pokonać nasz ośrodek pobudzania mózgu. Dlatego dobrze jest ćwiczyć przy muzyce niezbyt głośnej, ale rytmicznej. To może pobudzać koncentrację.

NIEPOKÓJ:
Stan niepokoju może wywoływać różne czynniki, np. temperatura w sali ćwiczeń, hałasy. Niepokój wywołuje też sama chęc skoncentrowania się na wykonywanych ćwiczeniach. Okaszuje się,że wileu ćwiczących woli wykonywać ruchy rutynowe, które nie wymagają wielkiego wysiłku i koncentracji.

PORA DNIA:
Organizm nasz działa wg. tzw. zegara biologicznego. Psycholodzy charakteryzują dwa zadania koncentrujące:
-sykcesywne, a więc takie, w których decyduje pamięc i dlatego najlepiej wykonywać je w godzinach rannych,
-jednoczedne, wymagające rutyny-najlepiej po południu.

TEMPO I ZŁOŻONOŚĆ:
Ćwiczenia wykonywane zbyt szybko-dekoncentrują, zbyt wolno-stają się z kolei nudne. Cierpi na tym nasza koncentracja,czyli wydajność treningu. Każdy musi znależć więc dla siebie najbardziej odpowiadający mu rytm i tempo wykonywania programu treningowego, aby przez cały czas być możliwie maksymalnie skoncentrowanym.

Na podstawie doświadczeń i obserwacji najlepszych kulturystów świata i ich treningu ustalono kilkanaście lelementów, których znajomość pozwala na znaczne zwiększenie poziomu naszej koncentracji psychicznej w czasie ćwiczeń:

-przez cały czas treningu należy pozostawać pod wpływem stresu(obciążenia, serie, powtórzenia), ustalić optymalny czas ćwiczeń(1-1,5 godziny)

-ćwiczyć przy muzyce wywołującej niepokój, a tym samym lepszą koncentrację,

-przebywać w stosunkowo wysokiej temperaturze(ciapła sala ćwiczebna, ubiór treningowy), co powoduje stres i zmusza do koncentracji,

-w czasie treningu należy być raczej głodnym niż objedzonym,

-ćwicząc systemem double split rano należy wykonywać ćwiczenia izolowane i na duże grupy mięśniowe, przy których w koncentracji pomaga nam pamięć, a po południu małe mięsnie(łydki, brzuch, przedramiona)

-należy starać się zmieniać program treningowy co 4-6 tygodni:ciężary, liczbę serii i powtórzeń, tempo ćwiczeń, pozycje,

-wskazane jest w czasie treningu powtarzanie sobie(może to robić też partner) niektórych słow i zachęt do pracy-zwiększa to koncentrację,

-dla kulturystów wskazane jest ćwiczenie przed lustrem, obserwowanie wykonywanych ruchów dla pobudzenia koncentracji.

Wszystkie te, drobne często czynniki, kompleksowo stosowane podnoszą stopień koncentracji ćwiczącego i moga go utrzymać przez cały trening z korzyścią dla efektów w rozwoju siły i masy mięśniowej sylwetki.”

Jest to publikacja z „Rekreacji Fizycznej” z przełomu lat 80 i 90-tych.

Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *